Nemanželské dieťa, záhadná príčina smrti i sporné miesto posledného odpočinku. Toto všetko je v príbehu či skôr legende o grófke Antónii, ktorej hrob sa vraj nachádza v Humennom nad mestom, v lokalite zvanom Holá hora (Hola hura).
Grófka Antónia Vandernath, rodená Hoyos, žila v Košiciach niekedy na začiatku 19. storočia. Jej manželom bol Henrik Vandernath. V Humennom vlastnili kaštieľ, ktorý im slúžil ako letné sídlo.
Nešťastie v čase cholery?
Antóniu, vtedy 16-ročnú, vraj v roku 1831 vyhnali z Košíc, lebo čakala nemanželské dieťa.
Dcérku Johannu porodila v Brestove, asi dva kilometre severne od Humenného. V Brestove zrejme poznala ľudí, ktorí pracovali v humenskom kaštieli.
Iný zdroj hovorí, že ju prichýlil tamojší učiteľ.
V tom čase v mestečku a okolí zúrila cholera. Antóniu vraj do kaštieľa nechceli vpustiť práve preto, že sa obávali nákazy. Mladá žena zomrela s dcérkou v lese, kde je aj pochovaná podľa vlastného želania.
Toto sa návštevníci grófkinho hrobu dočítajú z tabule pri hrobe. Autori textu Peter a František Laudovci napísali: „Toto sme zistili a či je to pravda alebo len rozprávanie ľudí, sa už asi nikdy nedozvieme.“
Kirschner: Bolo to grófkino želanie
Podľa historikov pod ťažkým kameňom nik pochovaný nie je. Ide len o pamätník. Historické informácie však chýbajú.
Michal Kirschner, turista, značkár a amatérsky historik je presvedčený o tom, že grófku naozaj pochovali v lese.
„V tom čase krajinu sužovala cholera. Pravdepodobne na ňu zomrela. Babička mojej manželky - babka Vorobková neraz spomínala grófku, ktorej želaním bolo, aby miestom jej posledného odpočinku bolo obľúbené miesto v lese,” hovorí.
Predpokladá, že grófku ako urodzenú osobu nepochovali do spoločného hrobu na „cholerniku“, v miestach dnešnej kalvárie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín