HUMENNÉ. Veľkonočné sviatky trávili kedysi v humenskom kaštieli v rodinnom kruhu. Tradičné bolo aj vajíčko.
Informovala historička Vihorlatského múzea v Humennom Zuzana Koščová.
Vychádzajú pritom zo spomienok Katinky Károlyiovej, ktorá obývala kaštieľ v Trebišove a Tiszadobe.
Bola neterou Alexandra Andrássyho, ktorý bol posledným z majiteľov humenského kaštieľa.
Podľa spomienok Katinky trávili veľkonočné sviatky u nich v Trebišove všetci spolu v kruhu rodiny.
"Mali zvláštny zvyk, že si uvarené vajíčko rozdelili na toľko častí, koľko bolo členov rodiny. Každý musel svoju časť veľkonočného vajíčka zjesť," opísala.
Vajíčko na Sicíliu
S touto tradíciou sa podľa Koščovej viaže aj zaujímavá spomienka Katinky.
"Jej sestra Ilona bola odcestovaná na Sicílii. So svojím manželom mali svadobnú cestu a matka jej tam poslala tú časť vajíčka," pokračovala s tým, že tá ju podľa Katinky elegantne vyhodila.
"Potom dostala dosť nepríjemný list od svojej matky, ako si dovolila veľkonočné vajíčko vyhodiť a nezjesť ho, keďže ide o symbol ich rodiny a je to tradícia," spomenula historička s tým, že vajíčko mohlo na Sicíliu cestovať aj dva týždne.
Symbolizovať malo súdržnosť rodiny.
Rodinné sviatky
Podľa Koščovej sa mohlo niečo podobné diať aj v humenskom kaštieli.
"Určite to boli sviatky, keď bola rodina pokope," spomenula s tým, že tak ako dnes prichádzali ľudia domov naspäť aj z väčších diaľok.
Čo sa týka jedál, neboli to podľa nej klasické dnešné pokrmy.
"Určite tam boli kopec mäsa a rôzne dezerty. Pre Andrássyovcov bolo typické, že veľa jedli, tak určite tie stoly sa prehýbali od jedla," poznamenala.
Hľadanie v zahraničných archívoch
Historička spomenula, že nemajú zachované bližšie informácie o trávení týchto sviatkov, k dispozícii majú len preložený denník spomínanej Katinky.
V humenskom kaštieli zatiaľ nenašli zápisy, ktoré by vypovedali o živote Andrássyovcov na tomto mieste, pretože tí sa tam podľa nej zdržiavali občasne.
Vychádzajú preto iba z dostupných dokumentov.
Získavanie informácií v zahraničných archívoch je podľa jej ďalších slov dlhoročná práca, prispeli by však k doplneniu mozaiky o tomto rode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín