HUMENNÉ. Vlado Meller je jedným z najlepších majstrov masteringu vo svete.
Žije a pracuje v Spojených štátov amerických. Jeho rodiskom je Humenné.
V stredu popoludní ho na pôde humenského zámku prijal primátor Miloš Meričko (nez.), aby si ďakovným listom uctil významného rodáka.
Prekvapenie vystriedalo nefalšované dojatie. Nechýbali ani slzy.
Na rodisko si pamätá
Keď Vlado Meller cestoval ako porotca medzinárodnej súťaže pre tvorcov pôvodnej filmovej a televíznej hudby do Košíc, o návšteve rodiska a prijatí na pôde zámku nemal ani tušenia.
„Narodil som sa tu. Mám na mesto pekné spomienky, a mal som asi tri roky, keď sa moji rodičia presťahovali do Košíc. Občas ma zobrali do Humenného,“ zaspomínal si.
Pamätá si na park, námestie, starú stanicu.
„Možno spoznám aj rodný dom na Štúrovej ulici. Pamätám sa na okná na dome, aj na to, že okná mojej spálne viedli do ulice. Na druhej strane bola nemocnica, trochu napravo od domu. Aj škôlka bola blízko. Chodieval som tam peši ráno s rodičmi, popoludní ma z nej vyzdvihol niekto iný, lebo naši pracovali,“ načrel do spomienok.
V '68. emigroval
Spočiatku po emigrácii vôbec nemohol pomýšľať na návrat domov.
„V '68. som utiekol. Nemohol som prísť, lebo ma za útek odsúdili. Potom som sa do Košíc vrátil trikrát, prvýkrát, keď zomrela moja mama. Vlani zomrela sestra, dozvedel som sa to náhle, musel som sa načas dostať na cintorín, trvalo mi to z Charlestonu, kde teraz žijem, 48 hodín. Cesta bola dlhá,“ spomína.
Pár priateľov má ešte stále v Košiciach, v Humennom už nepozná nikoho.
Do Košíc, kde bude mať koncom týždňa workshop z masteringu, ho pozval vlani v decembri ďalší humenský rodák, hudobník, textár a producent Vlado Železňák.
„Nepoznali sme sa. Myslel som si, že ide o žart. Povedal mi, že sa tiež narodil v Humennom, a tým sme komunikáciu o rodisku skončili,“ hovorí.
Určite príde aj s rodinou
Spočiatku mala pôvodne s ním na Slovensko cestovať aj jeho manželka. Neskôr si to rozmyslela.
„Čo tam budem robiť, povedala mi. Ty budeš pracovať, ja budem pozerať televíziu, neviem nič po slovensky. Keby vedela, čo sa tu dnes odohralo, plakala by tu so mnou. Po tom, čo som tu prežil, prídem aj s deťmi. Deti boli v Košiciach, keď mali dva či tri roky, v Humennom neboli nikdy,“ dodal.
Kde je Humenné?
Humenné ako rodisko mu pripomína rodný list.
„Keď v Amerike niečo robíte, vždy musíte ukázať rodný list. Pozrú sa naň a slabikujú, Hu-men-ne, where is Humenne? Teraz bude visieť na stene,“ zareagoval na prísľub, ktorý dal primátorovi, že ďakovný list zavesí na stenu k zlatým a platinovým platniam a oceneniam Grammy za albumy speváčky Shakiry.
„Bol to najlepší darček, aký som kedy dostal,“ dodal.
Meller: Tvrdá práca a cieľ
Vlado Meller pracoval s najslávnejšími, ale aj začínajúcimi umelcami. Je presvedčený o tom, že každý môže byť vo svojej profesii úspešný.
„Každý môže dosiahnuť úspech, keď tvrdo pracuje a vie, čo chce dosiahnuť, keď má cieľ. Odišiel som do Ameriky s ničím, po anglicky som vôbec nevedel rozprávať. Hovoril som trochu po maďarsky, v škole som sa učil po rusky. Na priemyslovke som mal hodiny angličtiny, ale rozprávať som nevedel. Americká firma ma zamestnala, hoci som ani poriadne nevedel jazyk. Ale hlavné bolo, že som pracoval. Videli, že to čo robím, robím dobre. Mastering som robil 50 rokov. Väčšina ľudí zmení prácu po piatich či siedmich rokoch. Vydržal som to, aj teraz ešte pracujem. Mám vlastné štúdio, asistenta, ktorý prácu dokončí. Som tam každý deň,“ dodal.
Slávny rodák si v sprievode priateľov a porotcov súťaže vypočul krátky kultúrny program v podaní žiakov umeleckých škôl a prezrel historické expozície zámku.
Kto je Vlado Meller
Narodil sa na Štúrovej ulici číslo 5.
Rodina sa časom presťahovala do Košíc, kde Vlado navštevoval hudobnú školu a vyštudoval priemyslovku. Po maturite sa rozhodol študovať na Technickej univerzite v Prahe.
V čase, keď začal študovať tretí ročník na univerzite, došlo v Československu k politickému zvratu. Rozhodol sa emigrovať.
Po emigrácii sa Vlado Meller ocitol za hranicami takmer bez ničoho, vrátane znalosti jazykov. Napriek tomu začal ako vyštudovaný elektrotechnik v 70. rokoch pracovať v newyorských štúdiách a postupnou tvrdou prácou sa vypracoval na špicu.
Kým spočiatku pracoval zväčša na džezových nahrávkach, zlom prišiel s legendárnym albumom Animals skupiny Pink Floyd.
Odvtedy sa Mellerove priezvisko objavilo na platniach Rolling Stones, Paula McCartneyho, Red Hot Chili Peppers, Beyoncé, Beastie Boys, Oasis, Linkin Park alebo Michaela Jacksona či Georga Michaela.
Je považovaný za jedného z majstrov svojho remesla.
Ak si pustíte rádio, je viac ako pravdepodobné, že do niekoľkých minút odznie skladba, na zvuku ktorej pracoval.
V súčasnosti má jedno z najlepších zvukových štúdií v Amerike, v ktorom dolaďuje albumy pred tým, ako pôjdu do lisu a predaja.
Získal dve ceny Grammy za albumy Shakiry a bol veľakrát nominovaný. Mastroval kapelu z Košíc, Nocadeň a v roku 2013 pracoval na albume džezového speváka Petra Lipu.
Čo je to mastering
Mastering je posledným krokom v procese nahrávania hudby, je to finálna úprava zvuku predtým, ako vznikne CD, alebo v minulosti vinylová platňa. Zvukový majster vylepšuje a upravuje zvuk z mixu, ktorý vytvoril zvukový inžinier pri nahrávaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín