HUMENNÉ. Tradičná súťažná výstava Karpatská kraslica sa teší veľkej obľube.
Každoročne ju navštívi takmer dva a pol tisíc návštevníkov, prevažne školská mládež.
Vyše tisíc kraslíc
Do tohtoročného už 27. ročníka obľúbeného podujatia Karpatská kraslica sa zapojilo 111 autorov z rôznych kútov Slovenska.
Kolekciu s vyše tisíckou kraslíc obohatili aj hostia z Ukrajiny, Poľska a Maďarska.
Medzi vystavovateľmi sú mnohonásobne ocenení autori predchádzajúcich výstavných ročníkov, laureáti súťaže veľkonočných kraslíc organizovanej v roku 2018 Kultúrnym centrom v Przemyśli, autori, ktorých diela sú súčasťou múzejného zbierkového fondu v maďarskom múzeu Tojásmuseum Zengövarkony, a vyše sto kusov kraslíc desiatich autorov prezentuje Zakarpatské múzeum ľudovej architektúry a bývania v Užhorode.
Ocenenia za tradičnú i modernú techniku
Predsedníčka poroty Júlia Jeleňová, riaditeľka košického regionálneho centra ÚĽUV, ocenila vyváženosť kolekcií, zvýšený počet kraslíc zdobených drôtom a rôznorodosť použitých techník.
Diplom za vystavené kolekcie získali Soňa Belokostovská z Považskej Bystrice za tradičnú techniku, Gabriela Haburajová z Jasenova za modernú techniku a Marta Sabová z Kamenice nad Cirochou za kompozičnú vyváženosť kolekcie a precízne prevedenie. Z rovnakého dôvodu porota ocenila Bardejovčanku Annu Cimbaľákovú.
V kategórii Zlatý fond si cenu odniesla Alena Pelechová z Rakovca nad Ondavou.
Zo zahraničných hostí ocenil maďarský generálny konzul Beatu Maslanku-Bukowiňsku z Poľska.
Cenu riaditeľa Vihorlatského múzea, ktoré organizuje podujatie v spolupráci s PSK a Krajskou organizáciou ÚŽS v Prešove, získala Ágoston Endrené z Maďarska.
Ojedinelé umelecké cítenie
Súčasťou výstavy je mimoriadna kolekcia zachovanej tradičnej výzdoby kraslíc-pisanok z bohatej tvorby významnej krasličiarky horného Zemplína Zuzany Kapráľovej (1924 − 2018) zo Stakčína.
Uplynulé takmer polstoročie sa Zuzana Kapráľová stala neobyčajnou a bohatou studnicou ľudovej slovesnosti, z ktorej čerpali mnohé etnografické výskumy tradičnej kultúry zátopovej oblasti hornej Cirochy.
Súčasníkom zanechala Zuzana Kapráľová pozoruhodné bohatstvo starobylých prísloví, porekadiel, riekaniek, ľudových piesní, zvykov a obyčajov i radosť zo života v nádherných insitných maľbách, výšivkách a krasliciach.
Vystavovaná zbierka takmer stovky kraslíc s pôvodnou technikou, prevažne s rastlinným ornamentom, je vzácnou ukážkou ojedinelého umeleckého cítenia a neobyčajného súzvuku autorky s prírodou.
„Jej kraslice – 'pysanky' sa vyznačujú úprimnosťou prejavu, z ktorého vyžaruje dobrosrdečnosť a radosť zo života. Farebné ornamentálne kompozície tejto ľudovej umelkyne, to je svojrázna hymna prírode, jej jarné vzkriesenie i rozkvet,“ napísal Jozef Varchol, etnograf Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku.
Hudobný bonus
Súčasťou štvrtkového slávnostného programu otvorenia výstavy bolo tiež uvedenie hudobného CD nosiča pod názvom Piesne Márie Čokynovej.
Piesne jednej z najvýznamnejších interpretiek pôvodných rusínskych piesní regiónu horného Zemplína v podaní dievčenskej hudobnej skupiny Bosoročky sa podarilo nahrať vďaka podpore projektu a zanieteniu pracovníka múzea Miroslava Kerekaniča.
„Tento hudobný nosič je mostom medzi minulosťou a budúcnosťou,“ povedal riaditeľ múzea Vasil Fedič.
Aktuálna výstava kraslíc spojená s predajom potrvá v priestoroch zámku do 30. apríla. Počas voľných aprílových dní je prístupná od 13.00 do 17.00 hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín