HUMENNÉ. Pre 24. ročník Valentínskej kvapky krvi si humenský územný spolok SČK vybral netradičné priestory.
Mobilná transfúzna stanica sa dočasne rozložila vo foyer mestského úradu.
Bližšie k darcom
„Mobilný odber robievame pravidelne počas každej kampane. Vyberáme si miesto, aby sme boli čo najbližšie k darcom, ktorí sa rozhodujú, či darovať,“ povedala riaditeľka ÚzS SČK Silvia Knapiková.
Na úrade už v minulosti darovačka raz prebiehala.
„Nie je to len pre zamestnancov úradu. Prišli darcovia z celého regiónu, zo Sniny, z Volice, z Jasenova. Nepočítali sme s najmladšími ročníkmi, keďže sú písomné maturity. Pre nás však nie sú najdôležitejšie počty. Ide nám predovšetkým o propagáciu darcovstva a to sa nám podarilo,“ dodala.
Nedá sa predzásobiť
Primárka HTO nemocnice Svet zdravia v Humennom Alena Rovňáková mobilné odbery krvi víta.
Pochvaľuje si tiež pozitívny príklad skúsených darcov, ktorí tak oslovujú prvodarcov a motivujú ich k darcovstvu.
„Je viac tých, ktorí môžu darovať, ako naopak. Vo väčšine prípadov ide skôr o prechodné nedarovanie napríklad v čase chrípok či prechladnutí,“ povedala.
Hematológii aktuálne chýbajú hlavne RH negatívne krvi.
Krv potrebujú pacienti s gastroenterologickými, onkologickými ochoreniami, po pôrode, po úrazoch. „Je veľmi veľa ochorení, ktoré sprevádza chudokrvnosť a potreba náhrady krvi. Žiaľ, nedá sa ňou predzásobiť. Expirácia je 30 – 32 dní,“ dodala.
Išiel príkladom
Medzi darcami nechýbali pracovníci mestského úradu. Primátor Miloš Meričko (nez.) išiel všetkým príkladom.
„Je to ľudské. Sám som mal úraz a potreboval som krv. Je čas vrátiť to ľuďom, ktorých síce nepoznáme, ale budú za ňu vďační,“ povedal po odbere.
Krv daroval už aj v minulosti. Nepočíta však, koľkokrát. Spoluprácu s humenským Červeným krížom si pochvaľuje.
„Som rád, že akciu zorganizovali práve u nás. Nikoho zo zamestnancov sme nenútili, len informovali, že je taká možnosť,“ dodal Meričko.
Úradníci - darcovia mali po odbere výnimočne povolené aj deci červeného vína.
Pomáhajú si navzájom
Zo Sniny merala cestu do Humenného partia zamestnancov Základnej školy P. O. Hviezdoslava na čele s riaditeľom Jurajom Skripom.
„Pomáhame Humennému a naopak. Neraz sa stane, že nám zatelefonujú a my ochotne prídeme zo Sniny darovať krv,“ povedal Skrip.
V škole vyučujú predmet Mladý záchranár.
„Raz ročne, väčšinou v máji, organizujeme v škole mobilný odber krvi. Aby aj deti videli, ako sa dá pomôcť ľuďom. My, dospelí, musíme ísť príkladom,“ dodal. Od diamantovej plakety ho delí len trinásť odberov.
Nová skúsenosť
Do priestorov úradu prišli tiež sociálni pracovníci z Gréckokatolíckej charity v Humennom.
„Prišli sme so svojimi klientmi, aby sme im ukázali ako sa daruje krv, čím všetkým musí darca pred odberom prejsť. Oni síce darovať nemôžu, lebo majú zdravotné a mentálne postihnutie, ale je to pre nich zaujímavá skúsenosť,“ povedala sociálna pracovníčka Dana Makarová (43), prvodarkyňa.
Hasiči musia počkať
Stredoškolská študentka Nina Kolarčíková (18) je prvodarkyňa. Priznala, že sa bála ihly. „Ostatného už nie,“ povedala.
Na mobilnú darovačku ju nahovorili spolužiaci, mladí dobrovoľníci zo SČK.
„Povedali mi, aby som prišla. Vyzerá to tak, že sa stanem pravidelnou darkyňou,“ dodala.
Trojica dobrovoľných hasičov z Volice Tomáš Petrovaj (27), Tomáš Revák a Martin Lenčiš (27) napokon z darovačky odišli sklamaní. Rôzne dočasné zdravotné obmedzenia im zabránili krv darovať.
„Chceli sme prísť viacerí, ale napokon sme ostali len traja. Lepšie ako nič. Nabudúce to snáď vyjde,“ povedal veliteľ Tomáš, ktorý krv ešte nikdy nedaroval, a tešil sa na premiéru.
V utorok prišlo na úrad vyše 50 ľudí. Registráciou prešlo 43 darcov a po lekárskej prehliadke napokon mohlo darovať krv 36 ľudí, z toho 10 prvodarcov, 6 mužov a 4 ženy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín