HUMENNÉ. Doplniť knihy do školskej knižnice sa dá všelijakými spôsobmi.
Pre netradičný sa rozhodli v Základnej škole Kudlovská. Knihu do nej možno darovať. Projekt sa stretol s veľkou podporou verejnosti.
Tri zberné miesta
Impulz inovovať a „zmodernizovať“ knižničný fond v školskej knižnici vyšiel od učiteľky slovenského jazyka a literatúry Anny Daňovej.
Práve ona má na starosti školskú knižnicu na Základnej škole Kudlovská.
„Tento impulz nás posunul k myšlienke rozbehnúť projekt Daruj novú knihu školskej knižnici a motivuj deti k čítaniu. Chceli sme využiť verejnú angažovanosť a podnietiť ľudí, aby knihy, ku ktorým sa už nevrátia, posunuli mladším čitateľom,“ hovorí majiteľka kníhkupectva Alexandra Harvanová, spoluorganizátorka projektu.
Kníhkupectvo, Vihorlatská knižnica a priestory školy sú zbernými miestami, kde môžu ochotní darcovia knihu doniesť.
Knihy musia zaujať vizuálne
Projekt sa ľuďom veľmi páči a reakcie sú pozitívne.
„Väčšinou prinesú knihu, ktorá vyšla v novej edícii, ale je to ich srdcová záležitosť z mladosti. Mladí nosia knihy, ktoré sú súčasné,“ hovorí Zuzana Švecová, pracovníčka Vihorlatskej knižnice.
Súčasní mladí čitatelia narážajú na pretlak vychádzajúcich kníh rôznej kvality a hodnoty.
„V minulosti deťom neprekážalo, keď knihy boli len knihami, bez ilustrácií. Dnešné deti, hlavne menšie, chcú, aby ilustrácie boli krásne, farebné. Ilustrovaná časť rozsahom často prevyšuje textovú,“ hovorí.
Iné zdroje informácií
Voľakedy deti navštevovali knižnice viac a častejšie.
„Dnes majú všetky mobily, tablety, ľahšie sa dostanú k informáciám, ktoré v minulosti boli len v knihách. Staršie knihy, ktoré sme kedysi čítali my ako povinné, už tak neoslovujú súčasné deti. Možno aj preto, že príbehy sú tam zložitejšie, dlhšie trvá, kým sa dostanú k záveru. Nám neprekážalo čítať 200 - 300-stranové romány. V dnešnej rýchlej dobe prevažujú texty krátke, hutné,“ zdôrazňuje Švecová.
Iný svet
Zuzana a Alexandra sú neúnavnými propagátorkami literatúry a motivátorkami čítania. Pravidelne v meste organizujú Literárne večery a Čitateľský maratón.
Zuzana vlani prečítala 146 kníh.
„Kniha privedie čitateľa do úplne iného sveta. Zapojí jeho fantáziu, rozkryje hlboký emočný svet. Dobrá kniha vás jednoducho pohltí. Treba nájsť prvú knihu, ktorá vás upúta, pochopiť, o čom je čítanie, a potom sa už nikdy viac neodpútate,“ dodáva.
Knihy musia byť zo súčasného života
Deti dnes čítajú málo.
„Kedysi som dávala písomky z povinného čítania. Upustila som od toho, lebo to neviedlo k výkonom a nenašla som nových čitateľov, skôr naopak,“ hovorí učiteľka slovenčiny Anna Daňová.
Nezáujem žiakov o staršie diela ju primäl k omladeniu knižničného fondu.
„Musíme zabezpečiť niečo modernejšie, zo súčasnosti. Stále však tvrdím, že napríklad Mamka Pôstková, Zbojnícka mladosť či Babička sú nádherné diela s vysokou hodnotou. Je úlohou nás učiteľov, aby sme im v nich ukázali to krásne,“ zdôrazňuje.
Raz mesačne organizuje tvorivé dielne, žiaci sami robia projekty o knihách, ktoré si vyberú.
„Deti si takto knihy odporúčajú samy medzi sebou. Rozprávajú o nich, a tak zaujmú aj ostatných. Dieťa musí dostať priestor, porozprávať o tom, čo ho zaujalo,“ hovorí.
Viac čítajú žiaci na prvom stupni. Kým tam je z 20 detí asi 15 čitateľov, na druhom stupni len jeden, dvaja.
„Na druhom stupni čitateľov strácame. Musíme ich preto motivovať. Nie je to len práca slovenčinárok, pomáhať nám musia všetci učitelia,“ zdôrazňuje.
„Stále deťom hovorím: kto rád číta, nikdy nie je sám. Žiadne smutné nálady, žiadna depresia, zobrať knihu a čítať,“ dodáva skúsená učiteľka.
Peňazí je málo
Získať peniaze pre knižnicu je problém. Menšími sumami prispieva na nákup kníh rodičovské združenie.
Jednou z ciest sú projekty.
„Treba písať projekty, biť sa o peniaze. Vlani sme získali tisíc eur. Kúpili sme 149 nových kníh,“ uzatvára Daňová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín