SNINA, HUMENNÉ. Aj napriek tomu, že poľovná zver predstavuje pre vlka a medveďa prirodzený zdroj potravy, na Slovensku sa strhnutie raticovej a diviačej zveri komisionálne vyšetruje a poľovným revírom sa vyplácajú finančné kompenzácie za spôsobenú škodu, čo v iných krajinách nie je bežný jav.
Čo je predmetom náhrady škody spôsobenej chránenými zvieratami, o tom hovorí zákon o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého za škody spôsobené medveďom hnedým a vlkom dravým zodpovedá štát v oblastiach s ich celoročnou ochranou.
Ako je to v Poloninách
Medveď hnedý je pritom celoročne chránený na celom území štátu.
Vlk dravý je celoročne chránený len v určitých oblastiach a v niektorých revíroch je ho povolené loviť od 1. novembra do 15. januára na základe stanovenej kvóty, ktorá sa určuje pre každú poľovnícku sezónu osobitne.
V tých revíroch, kde možno vlka loviť, nevzniká poľovníckemu subjektu nárok na finančnú náhradu. Informovala o tom Správa Národného parku (NP) Poloniny.
V Poloninách zaznamenali do polovice decembra 42 prípadov jelenej, srnčej a diviačej zveri, ktorú ulovil vlk.
Poškodeným poľovníckym subjektom vyplatili kompenzácie vo výške skoro 14-tisíc eur.
Evidujú zatiaľ len jeden prípad zveri strhnutej medveďom, škoda predstavovala vyše 530 eur.
Predátora určia podľa zvyškov koristi
Vyšetrovanie škôd spôsobených šelmami vykonáva komisia zložená zo zástupcov Okresného úradu Snina a Humenné, užívateľa poľovného revíru a Správy NP Poloniny.
Pri terénnej obhliadke zisťujú stopy predátora, stopové dráhy lovu, hľadajú trus alebo srsť.
Následne uskutočnia prehliadku zvyškov uloveného zvieraťa.
Pri útoku vlka na menšiu korisť sú väčšinou typické najmä stopy po zahryznutí do krku, kde býva vidieť zreteľné znaky po očných zuboch a výrazné krvné podliatiny.
V prípade väčšej koristi nachádzajú stopy po pohryznutí na jej bokoch a stehnách, ktoré vznikli pri jej love.
Ak lovila svorka vlkov, väčšinou nájdu už len kožu, kopytá a prípadne obsah žalúdka.
Medveď pri útoku na menšie zvieratá využíva na ich usmrtenie najmä svoju silu.
Obeť si dokáže prichytiť labami a hryznutím do krku alebo hlavy usmrtiť. Väčšiu korisť rýchlo usmrtí silným úderom laby. Na koristi možno nájsť často hlboké rany po pazúroch.
Medveď si korisť často odťahuje do lesa a zahrabáva, konzumuje ju postupne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín