ZBOJ. Od polovice decembra je na mobilnú aplikáciu Záchranka napojená aj slovenská Horská záchranná služba (HZS).
Horskí záchranári v Zboji v okrese Snina v Národnom parku (NP) Poloniny sú presvedčení o tom, že urýchli a zefektívni ich prácu.
Poskytne dôležité údaje
Aplikáciu Záchranka má v mobilných telefónoch takmer 800 000 užívateľov. Funguje v Česku a Rakúsku, najnovšie je na ňu napojená aj slovenská HZS.
V prípade, že bude turista volajúci o pomoc na území slovenských hôr, aplikácia to sama rozpozná a núdzovú správu odošle tamojšiemu dispečingu HZS.
„V správe sa službukonajúcemu zobrazia rôzne údaje, GPS súradnice, zdravotné údaje volajúceho, stav batérie jeho telefónu, ale aj kontakty na blízke osoby. Všetky tieto informácie môžeme efektívne využiť na jeho záchranu,“ hovorí poručík záchranár Bronislav Sikorčin.
„Vieme sa pripraviť na zásah, nabaliť si transportné prostriedky a záchranný materiál,“ dodáva.
S presnosťou na 50 metrov
Presná lokalizácia volajúceho je pre včasnú záchranu veľmi dôležitá. Neraz sa stane, že volajúci o pomoc v núdzi uvedie nesprávnu polohu.
„Dôvodov je veľa, stres, sťažené podmienky, nevhodné oblečenie, nepripravenosť, tma či neznalosť okolia. Vždy ide o súhrn viacerých faktorov. Človek čaká na záchranu ako na spásu a neraz rozhodujú minúty,“ hovorí záchranár Sikorčin, ktorý 15 rokov pôsobil v Tatrách. Ostatné dva roky je v Poloninách.
Nová aplikácia udá okruh maximálne päťdesiat metrov od osoby v tiesni.
„Vlani sa nám stalo, že volajúce turistky, ktoré zablúdili, udali akože 'presnú' polohu. V skutočnosti boli niekde úplne inde. Asi tri až štyri kilometre ďalej,“ spomína na náročný zásah záchranár Jaroslav Paraska.
„Keď sme prišli na miesto, nenašli sme ich. Poriadne nám to sťažilo pátranie. Napokon sme zistili záchytné body, zvážnice a lesné stroje, pomohli nám tiež hraniční policajti. S novou záchrannou aplikáciou bude lokalizácia presnejšia a záchrana jednoduchšia,“ zdôrazňuje.
„Je dôležité, aby sme tu poznali každý kút. Pri zásahu idú emócie bokom, robíme si jednoducho svoju prácu,“ dodáva.
Netreba nič podceniť
Záchranári v Zboji zdôrazňujú, že mnohí turisti Poloniny podceňujú.

„Myslia si, že sa budú prechádzať len po vyznačených turistických chodníkoch. Neuvedomujú si, že horský terén je tu zradný, že je tu drsná klíma a počasie sa môže zmeniť v okamihu. Do hôr sa treba poriadne pripraviť,“ uzatvára Sikorčin.
Do Polonín smeruje stále viac turistov najmä v letných mesiacoch. Prichádzajú tiež z Poľska a Česka, výnimočne z iných krajín.
Obcou Zboj prejdú dva – tri zájazdové autobusy denne.
„Zatiaľ to nepociťujeme. Nevieme ich v regióne zdržať dlhšie a vyťažiť z toho. Ešte máme rezervy v ubytovacích kapacitách aj infraštruktúre,“ hovorí starosta Zboja Ladislav Ladomirjak (Smer).
Zriadenie strediska HZS v obci privítal. Obec mu poskytla priestory požiarnej zbrojnice. Záchranári sa o ňu delia s dobrovoľnými hasičmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín