HUMENNÉ. Chlebom a soľou privítali na Gymnáziu arm. gen. Ludvíka Svobodu riaditeľov stredných škôl z Ruského Kerestura, Sombora, Apatina a Sremskej Mitrovice v srbskej Vojvodine.
Tamojšie gymnáziu a hotelová akadémia majú záujem o výmenné pobyty žiakov. Prvý by sa mohol uskutočnil už v tomto školskom roku v júni.
Pomohli osobné kontakty
Humenské gymnázium a hotelovú akadémiu si srbskí partneri nevybrali náhodou.
„Rozhodli osobné kontakty, ktoré máme, ale aj to, že naše školy sú perspektívne a budú existovať aj pri súčasnom demografickom vývoji,“ povedal riaditeľ gymnázia Ivan Pajtaš na prvom prípravnom stretnutí na pôde školy.
„Okrem vzájomného spoznávania výchovno-vzdelávacieho systému, kultúr a zvykov v oboch krajinách, srbským kolegom budeme nápomocní našimi skúsenosťami pri tvorbe projektov, keďže teraz u nich prebiehajú predvstupové rokovania,“ dodal.
Prvá výmena už v júni
Michal Bandurik, sekretár rusínskeho gymnázia v Ruskom Keresture, jedinom na svete, je presvedčený o tom, že spolupráca bude obohacujúca pre obe krajiny.
Táto časť Vojvodiny je turisticky vyhľadávaným a obľúbeným miestom. Okrem medzinárodnej cykloturistiky spojenej s tokom Dunaja je rozvinutý aj kúpeľný a vidiecky cestovný ruch.
„Je tam veľa pracovných príležitostí pre absolventov profesií kuchár - čašník. Čím žiaci viacej vidia, tým viacej vedia. Naše kuchyne sú v mnohom podobné, ale aj odlišné. My varíme napríklad viac sladkovodných rýb, pripravujem ich iným spôsobom ako vy. Dôležité je, aby sa žiaci navzájom kontaktovali,“ povedal.
Podľa oboch strán je prvý výmenný pobyt približne 50 žiakov reálny už v júni.
Predkovia prišli zo Zemplína a Šariša
Srbskí hostia sú potomkami predkov zo Zemplína a Šariša, ktorí sa presťahovali na územie dnešnej Vojvodiny. Doposiaľ rozprávajú nárečím a po rusínsky.
„V roku 1746 prišlo do Ruského Kerestura prvých 12 rodín zo Zemplína a Šariša. Iba jeden vedel čítať a písať, ostatní boli negramotní. Dnes sú Rusíni najvzdelanejšou menšinou v bývalej Juhoslávii, najviac vysokoškolsky vzdelaných ľudí pochádza práve z tejto komunity,“ vysvetlil Bandurik.
Potvrdil, že problém financovania národnostného školstva u nich neexistuje.
„Dodávame dostatok prostriedkov a máme veľké výhody. V prvom ročníku žiaci neplatia žiadne poplatky, ani v škole, ani v internáte za ubytovanie či stravu,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín