HUMENNÉ. Mladý dokumentarista Edo Cicha z Bratislavy, v uplynulom akademickom roku študent Vysokej školy múzických umení, natočil dokumentárny film Základná umelecká škola Petra Breinera.
Ako povedal pre aktuality.sk, ide o kreatívne poňatý publicistický film, ktorý komplexne skúma spôsoby a dôsledky zneužívania štátnej moci na príklade prebiehajúceho konfliktu medzi jednou kultúrno-vzdelávacou inštitúciou a jej zriaďovateľom.
Oslovili najslávnejšieho žiaka školy
Film Základná umelecká škola Petra Breinera sa zaoberá situáciou v Základnej umeleckej škole na Mierovej ulici v Humennom.

Zamestnanci a dnes už bývalé vedenie školy odkrývajú spôsob komunikácie a praktiky zriaďovateľa, ako zdiskreditovať bývalú, šesťkrát poverenú riaditeľku školy Danielu Polovkovú a podľa slov Cichu ju vytrestať za to, že sa odmietla podrobiť.
Obvinenia z neschopnosti ekonomicky viesť školu vyvrcholili po minuloročnom koncerte na počesť 60. výročia založenia školy.
Na ňom Polovková verejne požiadala hudobného skladateľa a klavírneho virtuóza Petra Breinera, žiaka školy a humenského rodáka, aby škola niesla jeho meno.
Umelec súhlasil. Žiadosť školy niesť jeho meno vnímal ako poctu.
„Moje hudobné začiatky sa viažu práve k tejto škole. Je ťažké predstaviť si, že by bol môj štart možný bez toho, čo som sa naučil v prvých rokoch vo veľmi žičlivej a prajnej atmosfére, ktorú som ako malý chlapec plnými dúškami nasával,“ povedal po slávnostnom koncerte.
Vaľová: Tak jej prišlo na pódiu
Neskôr primátorka Jana Vaľová (Smer-SD) Polovkovú obvinila, že išlo len o jej spontánny nápad, ktorý vopred neodkonzultovala.
"Tam nejaká riaditeľka, ktorá nám urobí problém, pretože nevie napočítať žiakov, to si povieme, pretože sa postaví a povie, že svojvoľne si povedala, že škola sa bude volať podľa umelca a vôbec si neuvedomila, lebo povedala, že jej tak prišlo, jej tak prišlo na pódiu a vôbec si neuvedomuje, čo je v zákone,“ povedala doslova na rokovaní mestského zastupiteľstva vlani v novembri.
Polovková: Všetko sme mali odkonzultované
Poverená riaditeľka Polovková argumentovala, že všetko bolo vopred s umelcom odkonzultované a odsúhlasené. Predložila stanovisko rezortného ministerstva, ktoré takýto krok umožňovalo.
Vedúca odboru školstva mestského úradu Ľubica Burešová sa v radničných novinách nechala počuť: „Naozaj si nespomínam, aby niekde na svete bola škola pomenovaná po žijúcom človeku.“
Ministerstvo školstva sa pre týždenník Plus 7 dní odvolalo na smernicu číslo 60, ktorá podľa ich výkladu neumožňuje pomenovať školu po žijúcej osobnosti.
Smernica nadobudla účinnosť až v decembri 2017, teda asi pol roka po humenskom návrhu.
Napísali vlastné znenie listu
Nová poverená riaditeľka školy ešte vlani v septembri dostala od zriaďovateľa pokyn napísať umelcovi ospravedlňujúci list, a to aj napriek tomu, že na to nebol dôvod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín