KALNÁ ROZTOKA. Ručne vyrobený šindeľ je kvalitnejší a dlhšie vydrží.
Na strechách drevených chrámov či zvoníc v hornom Zemplíne je potrebný ako soľ.
Vyrábať ho sa učili záujemcovia v Kalnej Roztoke v Sninskom okrese v rámci projektu Aby remeslo žilo. Workshop pripravila neziskovka Karpatské drevené cerkvi.
Majstri prišli až z Hervartova v Bardejovskom okrese.
O národné kultúrne pamiatky sa starajú
Chrám a zvonica v obci v časti Kalná sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Pochádzajú zo 17. a 18. storočia. Ich údržba je náročná.
„Niektoré veci si vieme zabezpečiť svojpomocne, s mnohým nám pomáhajú členovia organizácie Karpatské drevené cerkvi. Teraz vymieňame poškodené šindle na streche zvonice,“ spresnil gréckokatolícky duchovný otec Tomáš Leško, správca farnosti Klenová, filiálka Kalná Roztoka.
"Je dôležité, aby tieto pamiatky slúžili nielen na náboženské účely, ale zachovali svoju krásu aj pre budúce generácie. Aby videli, ako ľudia žili, kde sa modlili a aké dedičstvo nám predkovia zachovali,“ povedal.
Šindliara treba
Starosta obce Ladislav Hakulin (Smer) projekt víta.
„Bol by som veľmi rád, keby sa v našej obci našiel taký šindliar. Títo prišli až z Bardejova. Šindle treba aj do iných drevených chrámov v okolí,“ povedal.
Obec vznikla zlúčením dvoch obcí Kalná a Roztoka približne v roku 1877.
„Máme jeden obecný úrad, jednu základnú školu, štyri chrámy, dva cintoríny a donedávna aj štyri krčmy a štyri obchody. Máme sa o čo starať,“ dodal.
Tradícia zanikla
Šindliarstvo malo v minulosti v regióne tradíciu.

„Podľa dostupných záznamov medzi povinnosti obyvateľov obcí patrilo raz ročne odovzdať pánom 500 kusov šindľov na humenský alebo michalovský kaštieľ. Vtedy tu v lesoch rástlo aj viac jedle. Neskôr táto povinnosť zanikla a tradícia šindliarstva sa udržala len v okrajových obciach ako Nová Sedlica, Runina a Osadné. Predtým muselo vyrábať šindle približne 20 obcí,“ priblížil historik Miroslav Buraľ.
Šindle sa vyrábajú ručne.
„Štiepanie i ďalšie spracovanie dreva sa robí ručne. Sú kvalitnejšie a ich životnosť je dlhšia, odhadom 30 až 50 rokov. Robí sa to rovnako ako pred dvesto či tristo rokmi. Šindle sú z jedľového dreva,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín