Členovia Klubu vojenskej histórie Beskydy v archívoch vyhľadávajú mená padlých vojakov. Za každým menom sa skrýva ľudský príbeh, hovoria.
Skúmanie dejín prvej svetovej vojny, ale aj obnova vojnových cintorínov na severovýchode Slovenska priviedla nadšencov z Klubu na myšlienku dať neznámym padlým vojakom aj ich skutočné mená.
„Keď sme v roku 2010 ukončili sériu publikácií Mementá prvej svetovej vojny, začali sa zo zahraničia ozývať ľudia, ktorí hľadali svojich predkov. Občas sa stalo, že sme priamo v teréne hrob našli, mnohokrát rodina prišla na to miesto. Pocit doplniť mozaiku v niečiej rodinnej histórii bol hrejivý. Aj po sto rokoch boli stretnutia pri hroboch veľmi emotívne,“ hovorí predseda klubu, historik Martin Drobňák.
Ročne tisícpäťsto mien
Ostatné dva roky sa preto intenzívne sústreďujú na spočítavanie a elektronické evidovanie padlých vojakov z územia Slovenska vo Veľkej vojne.
„Pokladáme to za dlh spoločnosti celej generácii našich predkov,“ pridáva sa podpredseda klubu, gymnaziálny učiteľ histórie Radoslav Turik.
Doposiaľ sa týmto asi pätnástim nadšencom podarilo dohľadať vyše 13 000 záznamov o vojakoch, z toho vyše 10 000 pochádza z územia dnešného Slovenska.
Ročne pribudne do evidencie vyše dva a pol tisíc mien.
„Snažíme sa nepodľahnúť len suchému štatistickému spočítavaniu, veď za každým menom sa skrýva ľudský príbeh. Sedemdesiattisíc našich mužov sa z vojny domov nevrátilo,“ zdôrazňuje Turik.
Neznámi
Zistiť meno padlého vojaka nebolo jednoduché.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín