HUMENNÉ. Svetovo uznávaný paleontológ Martin Kundrát sa už roky venuje výskumu dinosaurov.
Počas výskumu zaznamenal mnohé zaujímavé zistenia a objavy.

Posledný z dielne slovensko-amerického tímu bol publikovaný pred niekoľkými dňami v prestížnom vedeckom časopise Scientific Reports.
„Tento objav vyplýva z dlhodobej spolupráce s profesorom Davidom Varricchiom z Montanskej štátnej univerzity. Spojil nás záujem vysvetliť, v čom spočívala úspešnosť dinosaurov, ktoré ovládli obdobie druhohôr. Jedným zo strategických momentov prežitia každého organizmu je práve rozmnožovanie,“ začína pútavé rozprávanie Martin Kundrát, humenský rodák.
Má 70 miliónov rokov
Vedci sa zamerali na reprodukciu dinosaurov, ktoré sa podobajú vtákom.
K výskumu Martin potreboval dve „maličkosti“. Prvou bol časticový urýchľovač, druhou embryo dinosaura s vtáčím rodokmeňom.
„Hovoríme o skupine, ktorá je najviac príbuzná súčasným vtákom, sú to troodony. Jediný troodon na svete, z ktorého sa zachovali aj pozostatky zárodkov, bol objavený v Montane, v severozápadnej časti Spojených štátov. Ide o dinosaura, ktorý žil na sklonku druhohôr a patril medzi dinosaurov s najväčšou mozgovou kapacitou. Anatómia jeho kostí je veľmi podobná vtákom,“ vysvetľuje Kundrát.
Stačil im zub
Na výskumné účely poslúžil vedcom zub embryonálneho troodona.
Práve originálny nápad nášho rodáka priniesol riešenie problému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín