HUMENNÉ. Mesto Humenné má nové národné kultúrne pamiatky.
Do zoznamu zapísali známe levy pred humenským zámkom, obe fontány v zámockom parku, studňu na nádvorí zámku, sochy alegórií a erbové balustrády.
Ako informovala Michaela Dochánová z Mestského úradu v Humennom, Pamiatkový úrad SR pri zápise nových pamiatok vychádzal zo skutočnosti, že predmetné objekty sú súčasťou areálu národnej kultúrnej pamiatky kaštieľ a park v Humennom.
„Pamiatkový úrad na základe skúmania podkladu jednoznačne preukázal ich pamiatkovú hodnotu, ktorou je súhrn významných historických, spoločenských, krajinných, urbanistických, architektonických, technických, výtvarných alebo umelecko-remeselných hodnôt, pre ktoré môžu byť veci predmetom individuálnej alebo územnej ochrany,“ uviedla Dochánová.
Studňa a levy
Štvorkrídlový kaštieľ s nárožnými vežami a nádvorím so studňou je vzhľadom na svoj stavebný vývoj, od svojho vzniku v 17. storočí až po prvú polovicu 20. storočia, nositeľom významnej historickej hodnoty, areál kaštieľa disponuje aj významnými pamiatkovými hodnotami.
Studňa z obdobia renesancie sa nachádza na uzatvorenom nádvorí kaštieľa.
Pri jeho obnove v rokoch 1964 – 1972 prešlo nádvorie so studňou rekonštrukciou. Balustrády lemujú prístupovú cestu vedúcu k hlavnému vstupnému portálu južnej fasády kaštieľa.
Sú dokumentom architektonickej prestavby kaštieľa v poslednej tretine 19. storočia a zároveň sú významné aj z hľadiska zachovania erbu rodiny Andrássy a erbu spriatelenej rodiny Wenckenheimovcov zo Stakčína.
Štyri sochy levov a levíc patria k ojedinelým príkladom zachovaných zvieracích exteriérových sôch.
Ich sochárske spracovanie i remeselné zvládnutie sú dokladom, akým spôsobom boli dotvárané areály panských sídiel v druhej polovici 19. stor. Štyri sochy alegórií s dieťaťom a levom sa zachovali v pôvodnej forme.
Dokumentujú tak sochársku tvorbu na našom území.
Postavili ho v 17. storočí
Kaštieľ v Humennom dali postaviť Drughetovci v 17. stor. na mieste stredovekého vodného hradu.
Na začiatku 19. storočia sa majiteľmi kaštieľa stali Andrássyovci, ktorí ho dali prestavať do pseudoštýlu francúzskych barokových kaštieľov s francúzskym parkom a smerom na východ s anglickým parkom a rybníkom.
Vstup do parku a kaštieľa dali vyzdobiť plastikami leva a levice.
Na podstavcoch pred kaštieľom ich dopĺňajú erby, vľavo rodu Andrássy a vpravo štylizovaný mestský.
Tieto prvky boli odliate vo Veľkom Bereznom na Ukrajine.
Pätnásť pamiatok
Celkovo je aktuálne v Humennom 15 národných kultúrnych pamiatok.
Patria k nim aj židovský a vojenský cintorín, pomník na Námestí slobody a vojenskom cintoríne, kláštor františkánov, kostoly Všetkých svätých a Panny Márie Sedembolestnej, hrob A. G. Jemeljanova, 13 kaplniek krížovej cesty na kalvárii a aleja a v minulom roku k nim počas Pamätných dní v rámci 700. výročia mesta pribudol aj Valaškovský most.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín