HUMENNÉ. Maďarské dejiny, ozdobný barok i mystické masky egerských rezbárov.
To všetko ponúkne výstava dvojice maďarských insitných umelcov – rezbárov z Egeru Istvána Kissa a Tibora Balatoniho v Galerijnej sieni Oresta Dubaya Vihorlatského múzea v Humennom.
Vernisáž ich výstavy sa uskutoční vo štvrtok 19. júla so začiatkom o 16. hodine.
Originálni umelci
Ako informovala Jana Fedičová z Vihorlatského múzea v Humennom, tematicky široká línia tvorby obidvoch autorov je vo svete insity známa technickou precíznosťou a detailným spracovaním.
Spoločným námetom egerských rezbárov sa stali postavy a výjavy z dejín maďarského národa.
Vystavované diela v Humennom predstavujú predovšetkým drevené plastiky, reliéfy, dekoratívne predmety, ako sú zrkadlá s vyrezávanými rámami a spirituálne bušómasky.
„Tvorba Istvána Kissa odráža kultúrne osobitosti maďarských dejín s dôrazom na sakrálnu tematiku v precíznom spracovaní s príklonom k naturalizmu. V Humennom autor prezentuje vyrezávané dekoratívne zrkadlá, portréty a unikátne „Búsómaszkák“, mystické drevené fašiangové masky, známe z okolia maďarského Moháča, zahrnuté do zoznamu kultúrneho dedičstva,“ uviedla Fedičová.
Tibora Balatoniho preslávili jedinečné rezbárske diela v podobe hodinových skriniek i reliéfov inšpirovaných barokovým slohom.
Počas takmer štyridsaťročnej aktívnej činnosti sa venuje výrobe dekoratívnych predmetov, diel s ľudovou tematikou a figurálnej tvorbe.
Je autorom náhrobného pamätníka spisovateľa Gézu Gárdonyiho a zvonice v obci Szank.
„V Humennom autor prezentuje svoju bohatú portrétovú tvorbu. Medzi viac než dvoma desiatkami diel prevažujú reliéfy a plastiky,“ dodala Fedičová.
Výstava vyše štyridsiatich prezentovaných diel maďarských insitných umelcov sa koná v rámci 14. ročníka medzinárodného výtvarného plenéra Insita 2018.
Výstava vo Vihorlatskom múzeu v Humennom potrvá do 18. augusta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín