HUMENNÉ. Dvojica mladých Prešovčaniek sa pustila do priekopníckej práce.
Michaela Šlosárová a Laura Martinková svojimi aktivitami i životmi dokazujú, že najlepší je ten odpad, ktorý sa vôbec nevytvorí.
O vlastných skúsenostiach s bezodpadovou domácnosťou prišli porozprávať Humenčanom.
Spojili sily
„Mala som dojem, že akosi často vynášam smeti. Jedného dňa som si prečítala populárno-vedeckú knihu o stave životného prostredia. Vtedy nastal v mojom živote zlom a povedala som si, že musím s tým niečo robiť,“ hovorí o prvotnom impulze Michaela.
Začala gúgliť, pátrať, zisťovať.
„Uvedomila som si, že spôsob, akým žijeme a tvoríme odpad, nie je trvalo udržateľný a raz príde chvíľa, keď to všetko 'spadne'. Čo keby som našla riešenie, aby sa tak nestalo?“ dodáva.
Potom jej, podľa vlastných slov, vesmír poslal Lauru.
"Laura je odborníčka v tejto oblasti, ja som priemerný človek, ktorý chce zmenu. Spoločne sme dospeli k rozhodnutiu otvoriť v Prešove prvý bezobalový obchod. Ľuďom treba dať alternatívu,“ zdôrazňuje.
Hľadať alternatívy
Laura Martinková je vyštudovaná environmentalistka. Pracuje ako lektorka environmentálnej výchovy na školách, pre podnikateľov i verejnosť.
„U mňa nastal zlom, keď som pre školy riešila triedenie odpadov. Stále sme sa točili len okolo triedenia, toto bol náš cieľ. Dospela som k záveru, že cieľom je v živote odpad netvoriť a hľadať alternatívy, ako to urobiť,“ hovorí.
V bezobalovom obchode, ktorý plánujú otvoriť v auguste, si zákazníci budú môcť kúpiť rôzne potraviny, ale aj drogériu a kozmetiku bez obalu do vlastných „zdravých“ obalov.
Obchod bude tiež miestom stretávania sa, konania prednášok a workshopov.
Ďalším krokom je zriadenie komunitného kompostoviska.
Slováci sú pripravení
Podľa Michaely a Laury je Slovensko na bezobalové obchody i bezodpadovú domácnosť pripravené.
„Najlepšie je začať vždy od seba. Chceme ľudí vzdelávať, šíriť osvetu. Treba im vysvetliť, prečo by mali využiť alternatívu, čo z toho budú mať,“ hovorí Michaela.
„Keď si viem odpovedať na otázku, prečo to chcem a prečo je zmena potrebná a dôležitá, viem si to nastaviť natrvalo a môžem motivovať aj iných. Len svojím životom a príkladom vieme ovplyvňovať okolie. Funguje to,“ hovorí Laura.
Svoj vlastný domov premenila na bezodpadovú domácnosť, pokúšala sa vyrábať vlastné čistiace prostriedky i kozmetiku.
Rôznymi opatreniami sa jej podarilo priemernú 730-kilogramovú ročnú produkciu odpadu dvojčlennej slovenskej domácnosti znížiť na 58 kíl.
Najmä mladšie ročníky
Najprístupnejší novým myšlienkam sú podľa Michaely a Laury dvadsiatnici až štyridsiatnici, hlavne mladé rodiny.
„Prioritne matky. Keď sa začnú viac zaujímať o stravu detí, sú zvedavé, odkiaľ pochádza. Ide to ruka v ruke s udržateľnosťou,“ hovorí Michaela.
Skvelou cieľovou skupinou sú deti a stredoškoláci.
„Ľudia sa nás pýtajú, prečo by práve oni mali riešiť problém s odpadmi. Nech to za nich urobí samospráva, vláda, politici. Zbavujú sa zodpovednosti, ktorú má každý človek,“ dodáva.
Podpora lokálnych výrobcov a kvality
Podľa priekopníčok Michaely a Laury je dôležité predávať lokálne potraviny.
„Chceme podporiť lokálnych výrobcov dobrých potravín. Zameriame sa na kvalitu surovín,“ zdôrazňuje.
Okrem nepochopenia sa odvážne dievčatá musia boriť aj s administratívnymi prekážkami a byrokraciou.
"Musíme splniť veľmi veľa požiadaviek. Ale dajú sa zvládnuť. Všetko je na dlhé lakte. Nedá sa to vyriešiť rýchlo. Ešte je pred nami dlhá cesta,“ uzatvárajú odvážne ženy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín