MEDZILABORCE. Do piatich rokov by v okrese malo vzniknúť 377 nových pracovných miest.
Hovorí o tom akčný plán, ktorý v utorok schválila vláda na výjazdovom rokovaní v Medzilaborciach.
Vládni činitelia a miestna samospráva pokladá plán za realistický.
Príde nový investor
Nové pracovné miesta by sa mali vytvoriť v oblasti ekonomiky, vzdelávania a služieb.
Primátor Vladislav Višňovský (Smer) zdôraznil, že okres je vzdialený od ekonomických centier, ktoré by mu kooperáciou a spoluprácou mohli pomôcť.
Zvýšenie zamestnanosti si sľubuje od nového investora, ktorý sa chystá v priemyselnej zóne postaviť výrobnú halu. Do mesta by priniesol výrobu komponentov, výliskov, pre automobilový priemysel.
„V prvej etape plánuje vytvoriť 25 – 30 pracovných miest. Následne po rozšírení výroby až dvesto,“ povedal. Investor sa uchádza o investičnú pomoc.

Podporia aj pivné kúpele
V poľnohospodárstve a cestovnom ruchu by malo vzniknúť 13 pracovných miest, v malých a stredných podnikoch v oblasti priemyslu s využitím inovácií a investícií do technológií až 50.
Pôjde o podporu nových pracovných miest s garanciou dlhodobej udržateľnosti s vyššou formou podpory na jedno pracovné miesto ako je priemer v Slovenskej republike.
„V akčnom pláne je napríklad podporená firma, ktorá v meste zamestnáva 50 zamestnancov, má zámer vybudovať pivné kúpele s bazénom. Plán počíta s príspevkom 65 000 eur, celková investícia je vo výške pol milióna,“ povedal.
Do piatich rokov by sa počet jej zamestnancov mal zdvojnásobiť.
Prijíma aj etablovaný investor
V priemyselnej zóne už jeden podnikateľský subjekt pôsobí. Český výrobca gázoviny, operačného krytia a operačných setov Panep podniká v meste už vyše 20 rokov a od začiatku tohto roka vo svojich vlastných priestoroch.
„Doplnili sme sľubovaných 25 pracovníkov. Po prázdninách plánujeme otvoriť ešte jednu zmenu. Dodržíme to, čo sme deklarovali, že zamestnáme 50 ľudí,“ povedal Ivan Hriseňko, výrobný a obchodný riaditeľ pre Slovensko a Poľskú republiku.
Prvé výberové kolo už prebehlo, aktuálne triedia záujemcov.
„Potrebujeme hlavne ženy, verím, že z osemsto uchádzačov o prácu vyberieme vhodných kandidátov. Aktuálne sme zamestnali brigádnikov,“ dodal.

Ľudia sa chcú vrátiť
Okres s najnižším počtom obyvateľov má svoje špecifiká.
Až 68 percent ekonomicky aktívnych obyvateľov dochádza za prácou mimo svojho bydliska a takmer 42 percent uchádzačov o zamestnanie má ukončené, respektíve nedokončené základné vzdelanie.
Priemerná mzda dosahuje 735 eur, čo je o 299 eur menej ako celoslovenský priemer.
Aj napriek tomu je primátor Višňovský presvedčený o tom, že ľudský potenciál tu je.
„Ľudia by sa veľmi radi vrátili domov. V nedávnej minulosti bolo v meste 1200 strojárov, aktuálne ich tu pracuje stovka,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín