Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Vláda prišla na východ s balíkom sľubov. Pellegrini sa s farmármi nestretol

Kabinet opäť rozdáva peniaze.

Vláda v Medzilaborciach.Vláda v Medzilaborciach. (Zdroj: SITA/Viktor Zamborský)

MEDZILABORCE. Premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) tvrdí, že sa chcel stretnúť s farmármi pred utorkovým výjazdovým rokovaním vlády SR v Medzilaborciach.

"Ja som sa pokúšal s farmármi stretnúť. Včera (2.7.) som im telefonoval, že sa budem nachádzať na východe Slovenska. Bol som ochotný zájsť ešte ráno, samozrejme je to niekde úplne inde, pod Košicami, na dvore Gyňov, tak ako mi to navrhovali samotní farmári, ale ich odpoveď potom bola, že majú teraz veľa práce a že nemajú čas sa so mnou stretnúť. Budeme hľadať zase spoločný nejaký vhodný termín, ale možnože, ak dnes pôjde rokovanie dobre a pani ministerka mi dá dobrý tip na nejakú farmu tu v okolí, tak po skončení rokovania vlády a po skončení stretnutia so starostami na nejakú určite vyrazím a budem sa pýtať ľudí, ktorí tu farmárčia, tu robia, aké majú problémy. Na to veľké stretnutie s kolegami, ktorí boli v Bratislave protestovať, si ešte budeme teda asi musieť počkať, keďže teraz sú, chápem to, zavalení prácou, je žatva a tak ďalej. Bol som pripravený dnes sa s nimi stretnúť a zatiaľ to nevyšlo," povedal pred rokovaním vlády Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Poslali mu otvorený list

Nespokojní farmári zaslali koncom minulého týždňa predsedovi vlády SR otvorený list, v ktorom reagovali na jeho verejne deklarovaný záujem osobne navštíviť východoslovenských farmárov a informovať sa o ich problémoch.

Premiérovi navrhli farmy, ktoré odporúčajú navštíviť.

Snahu predsedu vlády prísť do regiónov a spoznať problémy malých a stredných farmárov, ako aj problémy hospodárenia na náhradných pozemkoch vítajú podľa Iniciatívy poľnohospodárov aj farmári z juhu Slovenska, ktorí sa k nej pripojili.

Po skončení návštevy na východe Slovenska pozývajú premiéra aj na osobné stretnutia na farmách južného Slovenska.

Účastníci júnového traktorového protestu žiadajú vytvoriť nezávislý vyšetrovací tím so zapojením vyšetrovateľov z Európskej únie na vyšetrenie subvenčných podvodov a trestných oznámení pochádzajúcich od poľnohospodárov.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň požadujú prijať zákon, v ktorom bude ukotvené obmedzenie nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

Žiadajú zachovať stav náhradných pozemkov až do celkovej komasácie pôdy, prehodnotiť či zrušiť zmluvy Slovenského pozemkového fondu s doterajšími užívateľmi a zaviesť riadne, korektné a transparentné pravidlá prideľovania pôdy tak, aby sa k pôde prednostne dostali miestni mladí a malí poľnohospodári.

K ďalším požiadavkám patrí zabezpečiť, aby Pôdohospodárska platobná agentúra vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah, to znamená len tomu, kto ju vlastní, má na ňu nájomnú zmluvu alebo ju má v náhradnom užívaní.

Žiadajú tiež vytvoriť Komisiu poľnohospodárov ako strategického a poradného partnera Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, vďaka ktorej by poľnohospodári lepšie a efektívnejšie kontrolovali tvorbu agropolitík.

SkryťVypnúť reklamu

Nové pracovné miesta

Do roku 2022 by v rámci Akčného plánu okresu Medzilaborce, ktorého hlavným cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti, malo vzniknúť 377 pracovných miest, a to nasmerovaním aktivít do oblastí ekonomiky, vzdelávania a služieb.

Vláda okrem neho na svojom utorkovom výjazdovom rokovaní schválila aj regionálny príspevok vo výške 1 585.000 eur, v aktuálnom roku by z neho mali vyčerpať čiastku 317 000 eur.

Jeho čerpanie v ďalších rokoch bude stanovené na základe schválených ročných priorít.

Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2018 až 2022 vo výške minimálne 38,55 milióna eur sa predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 16,87 milióna eur.

Kabinet reagoval aj na aktuálne problémy týkajúce sa oblasti zdravotníctva.

Primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský (Smer-SD) podľa slov premiéra dostal verejný prísľub, že ministerka zdravotníctva (Andrea Kalavská, nom. Smer-SD) spolu s poisťovňami spraví všetko pre to, aby v krátkom čase, ak bude nemocnica pripravená personálne a technicky, mohla zazmluvniť 25 doliečovacích lôžok.

Podľa Višňovského bola tunajšia nemocnica zrušená v roku 2012.

Zdôraznil, že doliečovacie oddelenie v meste veľmi chýba aj vzhľadom na to, že v okrese žije veľa starších obyvateľov, ktorí majú problém s cestovaním.

Premiér načrtol aj možnosť nového investora v priemyselnom parku, kde už jedna firma sídli.

V prvom kole by mohol vytvoriť 25 až 30 pracovných miest, výhľadovo 200, pričom by sa mal uchádzať aj o investičnú pomoc.

Vláda bude podľa Pellegriniho pri jej posudzovaní prihliadať na to, že ide práve o tento okres.

"Bude ochotná poskytnúť vyššiu formu podpory na jedno pracovné miesto, ako je priemer v rámci celej Slovenskej republiky," doplnil.

Primátor spomenul, že sa výroba týka strojárskeho priemyslu, konkrétne by malo ísť o komponenty pre automobilový priemysel.

Podľa jeho ďalších slov pozná viacerých ľudí, ktorí by v prípade možnosti zamestnať sa radi vrátili domov.

Viac ako 60 % obyvateľov totiž podľa neho nepracuje v okrese, ale chodí za prácou mimo neho.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD) v tejto súvislosti zdôraznil, že z pozície úradu práce sú pripravení podporiť každé jedno nové vzniknuté miesto, ktoré bude efektívne, teda bude mať garanciu dlhodobej udržateľnosti.

Spomínaný regionálny príspevok v oblasti ekonomiky je určený napr. na zvýšenie výkonnosti malých a stredných podnikov v oblasti pôdohospodárstva, aj prostredníctvom diverzifikácie činností, tiež na zhodnotenie rozvojového potenciálu okresu v oblasti cestovného ruchu, zvyšovanie dostupnosti produktov a služieb budovaním a rekonštrukciou infraštruktúry, okrem iného aj zriadením CreAtiW, o. z.

Vyčlenené sú prostriedky aj pre oblasť vzdelávania, konkrétne na zvýšenie jeho efektívnosti a praktickú prípravu pre trh práce.

Regionálny príspevok by mal byť použitý tiež na zvýšenie dostupnosti sociálnych služieb, kvality súvisiacej infraštruktúry, ale aj lepšie hospodárenie s energiami či dobudovanie a skvalitnenie technickej a environmentálnej infraštruktúry.

Okres Medzilaborce je z hľadiska počtu obyvateľov (12 119) najmenším v Prešovskom kraji.

Miera evidovanej nezamestnanosti v ňom bola ku koncu vlaňajška na úrovni 12,83 %.

Práve z toho dôvodu bol v minulom roku zaradený do zoznamu najmenej rozvinutých okresov.

Rozdelili milión

Vláda rozdelila počas svojho utorkového výjazdového rokovania v Medzilaborciach milión eur.

Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres Medzilaborce, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy.

"Najväčšia čiastka, takmer 500 000 eur pripadne mestu Medzilaborce, pretože vláda pomôže s dofinancovaním výstavby materskej školy v objeme 100 000 eur, dofinancuje výstavbu multifunkčnej ľadovej plochy v objeme 60 000 eur, pomôže zabezpečiť materiálno-technicky mestskú políciu," uviedol po rokovaní vlády Pellegrini.

Vláda podľa neho prispeje na rekonštrukciu polikliniky, respektíve nemocnice v meste, ako aj na rekonštrukcie chodníkov a miestnych komunikácií v objeme 70 000 eur.

"Pomôže aj s nákupom zdravotníckej techniky, konkrétne prispeje 50 000 eur na nákup röntgenu, ktorý bude slúžiť pacientom, plus budú rekonštruované ďalšie mnohé budovy v mestskej časti Vydraň, Borov a podporíme tiež folklórny súbor," dodal premiér.

Pre obce sú určené investície od 2500 do 35 000 eur na menšiu výstavbu, rekonštrukcie objektov, ciest či chodníkov, ale aj protipovodňové opatrenia.

Ako povedal Pellegrini, keďže ide o malý okres, každá obec bude participovať na zdrojoch, o ktorých rozhodla vláda.

"Sme v meste, kde máme jeden európsky klenot, a to je Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW), ktoré má naozaj exkluzívnu stálu expozíciu. Nemá porovnanie so žiadnym iným múzeom ani expozíciou v rámci Európy, a preto je v rozhodnutí vlády navrhnutá investícia v objeme 25 000 eur na dovybavenie tohto múzea. Počas rokovania vlády sme rozhodli, že múzeum navštívia viacerí členovia vlády a požiadal som pána podpredsedu vlády (Richarda Rašiho) a ministra financií (Petra Kažimíra, Smer-SD), aby sa pozreli, aké ďalšie potreby múzeum ešte potrebuje, aby naozaj mohlo aj vyzerať ako klenot tohto regiónu a Európy," doplnil Pellegrini s tým, že o ďalších peniazoch pre múzeum vláda rozhodne počas stredajšieho (4.7.) výjazdového rokovania v Bardejove.

Ako ďalej uviedol, Raši pozval novovymenovaného riaditeľa MMUAW Martina Cubjaka na pracovnú cestu do Spojených štátov amerických.

Raši okrem vystúpenia v Organizácii Spojených národov navštívi aj Pittsburgh, kde sídli jedno z dvoch múzeí Andyho Warhola na svete.

"Uvidíme, či novozvolený riaditeľ múzea prijme ponuku podpredsedu vlády a môže byť súčasťou jeho delegácie, aby mohol nadviazať spoluprácu priamo v Pittsburghu. Avizovali sa určité možnosti stretnutia podpredsedu vlády priamo s rodinnými príslušníkmi Andyho Warhola," dodal Pellegrini.

"Som veľmi rád, že pán predseda chce podporiť aj MMUAW. Rezonovala aj otázka zotrvania múzea v Medzilaborciach, keďže tam boli problémy s vedením. Toto všetko sa vyriešilo. Máme nového riaditeľa, ktorý chce pracovať pre múzeum tak, aby malo omnoho väčší cveng ako doteraz," doplnil primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský (Smer-SD).

Regionálny príspevok

Čerpanie financií z regionálneho príspevku by malo byť jednoduchšie.

Pred utorkovým výjazdovým rokovaním vlády SR v Medzilaborciach to povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

"Prinášame schválenie akčného plánu, na ktorý je naviazaných pomerne veľa finančných prostriedkov, ide o viac ako 30 miliónov eur, z toho 16 miliónov eur ide z európskych fondov a necelé dva milióny z regionálneho príspevku. Plus sa tu prináša milión eur príspevku, ktorý dáva vláda pre vybrané obce, občianske združenia, ale aj cirkvi," uviedol pred rokovaním vlády Raši.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Verí, že vytvorenie 377 pracovných miest prispeje k zníženiu nezamestnanosti v okrese.

Prečítajte si tiež: Vláda rokuje v Medzilaborciach. Miestnym najviac chýba práca a nemocnica Čítajte 

"Môže priniesť úroveň nezamestnanosti na úroveň Slovenska, okolo piatich percent, myslím si, že mohlo by to stačiť," doplnil Raši.

Pripravovaná zmena kompetenčného zákona by mala podľa neho priniesť zvýšenie čerpania regionálneho príspevku.

"Doteraz splnomocnenec vlády nerobil priamo exekutívu, a teda nevedel ovplyvniť čerpanie regionálneho príspevku, preto od 1. 1. 2019 prejde celá agenda regionálneho rozvoja pod môj úrad. Ide nám presne o to, aby sa regionálny príspevok, ktorý je rozdelený na štvorročné čerpanie, čerpal čo najrýchlejšie. Pripravujeme aj zmeny v celom procese čerpania prostriedku tak, aby bola aj účinná kontrola, ale hlavne rýchle čerpanie. Zodpovednosť musí byť na prijímateľoch. My chceme tie peniaze dať čím skôr do regiónu a nech si región rozhodne, na čo financie dostanú, a zároveň preberie prijímateľ zodpovednosť za to, aby ich použil tak, ako ich použiť má," vysvetlil Raši.

Nižšia byrokracia

K zlepšeniu čerpania príspevku má prispieť i nižšia byrokracia.

"Vláda prichádza v utorok do okresu Medzilaborce a rozdelí milión eur tak, ako si to tu zadefinovali. Dá ich mestám, obciam, rozličným združeniam a je na ich zodpovednosti, aby ich použili v poriadku. Urobí sa kontrola. Kto ich použije v poriadku, tak to má byť, a kto nedodrží nejaké predpisy, môže o tie peniaze prísť a môže ich vracať. Podobnú filozofiu chceme dať aj na regionálny príspevok, to znamená, že keď to schváli výbor na úrovni okresu, schváli to rada na úrovni mojej a štátnych tajomníkov a prednostov okresných úradov, potom nech tie peniaze dostanú prijímatelia, ktorí majú byť prijímateľmi, a my už len skontrolujeme, či je dosiahnutý výsledok a či to išlo všetko v poriadku. Čiže dávame im aj zodpovednosť, ale hlavne im chceme dať v rýchlejšej forme peniaze," povedal Raši.

"Chcel by som, aby sa byrokracia znížila o 50 percent času, ktorý doteraz museli prijímatelia stráviť tým, aby neustále nejaké doklady predkladali. Prijímateľ musel napríklad dávať potvrdenie aj o tom, že je z najmenej rozvinutého okresu. Keď sú najmenej rozvinuté okresy zverejnené na stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, tak keď je niekto so sídlom tu, hádam nemusí dávať toto potvrdenie," dodal Raši.

Prerozdeľovanie peňazí

Vláda aj Ministerstvo financií SR sú pripravené upraviť prerozdeľovací koeficient tak, aby z toho profitovali aj menšie obce.

Závisí to však od dohody Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Na výjazdovom rokovaní vlády to povedal premiér.

"Je pravda, že je táto otázka na stole už dlhšie. Pán minister financií a podpredseda vlády Peter Kažimír o nej hovorí častejšie, pretože malé obce sú znevýhodnené v koeficiente a na obyvateľa dostávajú inú sumu ako obce väčšie. A tu by možno bolo treba vyzvať kolegov zo Združenia miest a obcí Slovenska, aby boli solidárnejší a umožnili zmeniť koeficient financovania jednotlivých obcí tak, aby aj tieto malé obce dostali na obyvateľa o niečo viac peňazí," priblížil premiér.

Podľa jeho ďalších slov by to predstavovalo možno presun rádovo v miliónoch eur, ale pri obrovskom množstve peňazí by to pre veľké mestá a obce nemuselo znamenať skoro nič, alebo len veľmi malý úbytok.

Malé obce by však podľa neho mali z toho veľký prínos.

"Ale tu musí dôjsť k dohode na úrovni ZMOS-u," doplnil Pellegrini s tým, že potom sú na úpravu koeficientu pripravení.

Národnostné školstvo

Vláda plánuje podporiť národnostné školstvo. Týkať sa to má aj málotriedok.

"My sme prijali aj politiku, že aj napriek tomu, že by si efektivita žiadala niektoré málotriedne školy rušiť a radšej poskytnúť deťom kvalitnejšie vyučovanie v plnoorganizovaných školách, bude naďalej platiť, že tam, kde ide aj o vzdelávanie v jazyku národnostnej menšiny, tak nebudeme prihliadať na ekonomiku, ale na právo, aby sa každý, kto sa chce vo svojom menšinovom jazyku vzdelávať, aby mu bolo zabezpečené," vysvetlil Pellegrini.

Podľa jeho ďalších slov to znamená, že málotriedne školy, ktoré vyučujú aj v rusínskom jazyku, budú naďalej podporované a vláda nebude tlačiť na ich uzavretie len čisto z ekonomických dôvodov.

Ako nedávno uviedol predseda Rusínskej obrody na Slovensku Martin Karaš, podľa oficiálnych štatistík sa k rusínskemu materinskému jazyku prihlásilo viac ako 55 000 ľudí.

"Odhadujeme, že ten počet by mohol byť dva- aj trojnásobne vyšší," podotkol.

K rusínskej národnosti sa prihlásilo podľa neho 33 000 obyvateľov.

V okrese Medzilaborce funguje s vyučovacím jazykom rusínskym len materská škola v obci Čabiny, kde základnú školu pred dvoma rokmi z dôvodu nedostatku žiakov zrušili.

Richard Raši

Pozrite si tiež články z hlavnej témy  Richard Raši  na domov.sme.sk

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 3. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 4. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 5. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 6. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 987
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 847
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 11 456
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 430
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 396
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 896
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 3 758
 8. Na obed mu nestačilo ani 50 miliárd dolárov 2 199

Blogy SME

 1. Naďa Serafínová: Ako si rýchlo a jednoducho zarobiť. A iné rozprávky z paralelného vesmíru.
 2. Michal Rodziňák: VC Británie F1: Dráma v troch dejstvách
 3. Vladimír Krátky: Wiener šniceľ je 100 x väčší ako bryndzáky ( II. )
 4. Eka Balašková: Viete požiadať o pomoc?
 5. Lea Linerová: Feminizmus na pätnásť minút
 6. Andrej Hossa: Tenisky ako životný štýl: Viete, kto sú to sneakerheadi?
 7. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch
 8. Andrej Hossa: Zdokonaľte sa v jazykoch a otvorte si dvere k množstvu ďalších príležitostí
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 233
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 062
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 161
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 026
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 773
 6. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 054
 7. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 926
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 911
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obyvateľom vysychajú studne.


TASR 7m

Tohtoročný jún bol najsuchší za dlhé roky, upozornili meteorológovia.


8 h

Tri sú v Košickom, jedna v Prešovskom kraji.


TASR 27m
Vladimír Višňovský chce obhájiť post primátora Medzilaboriec.

Ako nestraník sa objaví na kandidátke strany Hlas-SD.


TASR 2 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Naďa Serafínová: Ako si rýchlo a jednoducho zarobiť. A iné rozprávky z paralelného vesmíru.
 2. Michal Rodziňák: VC Británie F1: Dráma v troch dejstvách
 3. Vladimír Krátky: Wiener šniceľ je 100 x väčší ako bryndzáky ( II. )
 4. Eka Balašková: Viete požiadať o pomoc?
 5. Lea Linerová: Feminizmus na pätnásť minút
 6. Andrej Hossa: Tenisky ako životný štýl: Viete, kto sú to sneakerheadi?
 7. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch
 8. Andrej Hossa: Zdokonaľte sa v jazykoch a otvorte si dvere k množstvu ďalších príležitostí
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 233
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 062
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 161
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 026
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 773
 6. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 054
 7. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 926
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 911
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu