PČOLINÉ. Dvakrát v jednom mesiaci našiel Pčolinčan v potôčiku v blízkosti rodinných domov vojnovú muníciu.
Historik zdôrazňuje, že podobné nálezy nemusia byť vôbec výnimočné.
Našiel delostreleckú mínu
Keď Pčolinčan Ján Fečík (48) zišiel k potôčiku, ktorý tečie od prameňa kyslej vody, aby načerpal vodu do nádrže na polievanie, prekvapil ho nevšedný nález.
„Vyhĺbili sme miesto pre čerpadlo, odhrnuli sme kamene a v bahne ležala munícia,“ opisuje.
Okamžite zavolal políciu.
„Privolaný krajský pyrotechnik určil, že ide o delostreleckú mínu z obdobia 2. svetovej vojny. Vyhodnotil, že munícia bude schopná prevozu, a tak ju za dodržania všetkých bezpečnostných pokynov prevzal na zneškodnenie,“ potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.
Rovnaký scenár zažil Ján Fečík ešte raz.
„Stalo sa mi to dvakrát v priebehu mesiaca. Munícia bola nevystrelená. Povedali nám, že sa tam vo vojnových časoch mohlo nachádzať mínometné hniezdo. Bolo by treba potok preskúmať,“ zdôrazňuje.
O obec sa bojovalo
Historik Martin Greša, zástupca organizácie Vympel Moskva, hovorí, že obec Pčoliné sa od konca októbra 1944 nachádzala v nemeckom tyle západne od pomerne ustálenej sovietsko-nemeckej frontovej línie.
„Vojská sa dali do pohybu po začatí Východoslovenskej operácie až v noci 24. novembra 1944, keď Nemci začali ustupovať smerom na Pčoliné a ďalej na juhozápad. Obec bola oslobodená sovietskym 897. horským streleckým plukom 242. horskej streleckej divízie v ranných hodinách 25. novembra. Po celý čas existencie novembrovej frontovej línie dochádzalo k početným delostreleckým prepadom oboch bojujúcich strán,“ vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín