HUMENNÉ. Otvorenie dvoch výstav pripravilo vo svojich priestoroch počas tohto týždňa Vihorlatské múzeum v Humennom. Prináša v nich dve desiatky diel s ekumenickou tematikou, ale tiež predstavuje vážky na Slovensku.
Putovnú výstavu Ja, pútnik sprístupní múzeum v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom v exkluzívnom interiéri sakrálnej expozície v priestore pôvodnej kaštieľskej kaplnky zo 17. storočia.
Diela desiatich veľkorozmerných obrazov s ekumenickou tematikou vznikli počas umeleckého sympózia maliarov zo Slovenska, Poľska, Ukrajiny, Rumunska a Ekvádoru v historickom centre Prešova v rámci medzinárodného projektu Svätomariánska púť - Svetlo z východu.
Ďalších desať diel pochádza z obdobného plenéra novodobých ikonopiscov, ktoré sa konalo v Poľsku.
„Súbor dvadsiatich obrazov ponúka meditačnú cestu vlastnými myšlienkami, zážitkami i predsavzatiami. Vnímavého pozorovateľa oslovuje farebnosťou, prirodzenosťou a malebnosťou výrazových prostriedkov svojich autorov,“ upozorňuje Jana Fedičová z Vihorlatského múzea v Humennom.

Vystavované diela dopĺňajú exponáty stálej sakrálnej múzejnej expozície a zbierkové predmety z umelecko-sakrálnej zbierky múzea.
Spoločný slovensko-poľský projekt Svätomariánska púť - Svetlo z východu združuje trinásť subjektov samosprávy, štátnej správy a tretieho sektora spájajúcich pútnické miesta na oboch stranách slovenskej a poľskej hranice s cieľom podpory vzájomných duchovno-kultúrnych kontaktov a rozvoja cestovného ruchu.
Výstavu Vihorlatské múzeu sprístupní vo štvrtok 10. mája ako súčasťou programu blížiaceho sa Medzinárodného dňa múzeí, ktoré si múzeum pripomenie 20. mája.
Putovná výstava potrvá do 14. júna.
Je venovaná mládeži
V spolupráci so Spoločnosťou pre spoznávanie a záchranu mokradí Aqua vita - Živá voda v Liptovskom Mikuláši múzeum v pondelok 7. mája sprístupnilo výstavu o živočíšnom druhu, ktorému sa dostalo uznania, ako jednému z dôležitých bioindikátorov vývoja a stavu životného prostredia.
Výstava Vážky na Slovensku je venovaná milovníkom prírody a študujúcej mládeži.
„Panelová výstava zaujme svojim prehľadným obsahovým a nevšedným grafickým spracovaním. Ponúka pútavý exkurz svetom zaujímavého živočíšneho radu hmyzu a kladie otázky i odpovede týkajúce sa významu biodiverzity v prírodnom prostredí i formovania zodpovedného správania sa voči prírode,“ uviedla Fedičová.
V jednotlivých tematických okruhoch prináša výstava základné poznatky o vzniku a stave radu vážok. Na veľkorozmerných paneloch majú návštevníci možnosť pozorovať vznik a vývoj vážok a ich životný cyklus s detailne zobrazenými základnými časťami tela.
V nadväznosti na výskyt vážok vo svete a na Slovensku, približuje výstava ukážky ich hlavných biotopov spolu s ďalšími spoločenstvami, ktoré sa v nich vyskytujú.
Súčasťou prezentovaných informácií sú aj poznatky o základných faktoroch ohrozenia životného prostredia vážok a formách jeho ochrany.
Výstavu tematicky dopĺňa takmer 60 zbierkových exponátov vystavených vážok z bohatej prírodovednej zbierky Vihorlatského múzea. V prírodovednej expozícii potrvá výstava do 8. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín