Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
MEDZILABORCE. Už ôsmy ročník obľúbeného podujatia Karpaty 1914/15 pripravil v sobotu Klub vojenskej histórie Beskydy.
Historická rekonštrukcia bojov z prvej svetovej vojny na severovýchode dnešného Slovenska sa konala v Medzilaborciach.
Nová technika
Na provizórnom bitevnom poli sa proti sebe postavili vojaci znepriatelených armád, rakúsko-uhorskej a nemeckej a cárskej ruskej.
„Podarilo sa nám zabezpečiť vojenskú techniku. Po prvý raz do bojov zasiahol dobový nákladný automobil, v záverečnej fáze bitky nasadila armáda dvojplošník,“ priblížil Radoslav Turik z KVH Beskydy.
Bohatý program
Návštevníci mohli vidieť ukážky výcviku armád, prezentáciu ich výzbroje a výstroja, vypočuť si dychovú hudbu.
Regrútske a vojenské piesne zazneli v podaní mužských speváckych skupín Hrabina z Nižnej Slanej a Dubina z Rožňavy, bola možnosť ochutnať vojenské jedlo.

Ukážky bojovej techniky priviezli Ozbrojené sily Slovenskej republiky a smelí návštevníci sa mohli prihlásiť do armády v regrutačnom stánku.
Členovia SČK z Humenného ponúkali ukážky prvej pomoci.
Vojaci rozprávali v šiestich jazykoch
Organizátori napočítali vyše tristo účastníkov. Nadšenci vojenskej histórie v dobových uniformách prišli nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny či ruského Kaliningradu.
Cesta do Medzilaboriec im autobusom trvala vyše 15 hodín a pochválili sa originálnou puškou vyrobenou v roku 1907.
Celodenné podujatie vyvrcholilo hodinovou rekonštrukciou bojov.
Organizátorom prialo počasie a návštevnosť lámala rekordy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín