Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Kušnírovej mama v Humennom: Krv preliali zbytočne (minúta po minúte)

Na námestí protestovala asi tisícka východniarov.

Ilustračné.Ilustračné. (Zdroj: TASR/Roman Hanc)

18.30 Minútu po minúte sme ukončili.

18.23 Organizátori odhadli účasť na zhromaždení v Humennom na asi tisíc ľudí, pod petíciou sa nazbieralo počas neho asi 300 podpisov.

18.20 „Klamstvo a zlodejina sa stali systémom vlády v tejto republike. Tento systém je prerastený cez všetky vládne zložky moci. To znamená, že vláda, parlament a prokuratúra, všetko je pod jedným vedením, v podstate bez kontroly. Ľudia, ktorí by mali byť morálnymi vzormi pre slovenskú spoločnosť, sú pravým opakom. Toto sa musí zmeniť,“ povedali za všetkých zhromaždených Humenčania manželia Adriana a Peter.

Skryť Vypnúť reklamu

18.10 Po skandovaní ďakujeme a záverečných slovách sa zhromaždenie pomaly končí.

18.08 Zhromaždení spievajú hymnu s organizátormi.

18.03 Spieva a hrá frontman kapely Komajota Martin Husovský. Svoje piesne venuje spomienke na zavraždenú dvojicu - Janka a Martinu, ku ktorej cíti solidaritu aj preto, že sám vyštudoval žurnalistiku.

17.57 Poslednou rečníčkou je Betka Bojková, organizátorka protestov z Košíc.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Ľudia na Slovensku opäť vychádzajú do ulíc Čítajte 

17.56 Zhromaždenie sa chýli ku koncu.

Pozdrav Humenčanom poslal z Prahy Fedor Gál, tribún Novembra '89, ktorý má v meste manželkiných príbuzných a mnoho priateľov.

„Keď sa budú znova rozdávať karty, dopredu musia ísť tí najlepší. Najlepší sú tí, ktorí osvedčili svoje charaktery v posledných dňoch a týždňoch. Ich misia je zabezpečiť informovanosť občanov o výsledkoch vyšetrovania vraždy Kuciaka a Kušnírovej a začať s budovaním takého štátu, ktorý bude občanom slúžiť a nielen vyvoleným,“ odkázal všetkým slušnom ľuďom na východe.

Skryť Vypnúť reklamu

17.45 Farmár Mičko porozprával svoj príbeh, ktorý označil ako štyri roky utrpenia. Išlo o kauzu odoberania pôdy, na ktorej hospodáril.

17.44 Patrik Magdoško pripomenul, ako novinár Andrej Bán prišiel na východ Slovenska hľadať taliansku mafiu: "Povedal som mu, že my tu máme slovenskú mafiu." Pomohol mu pri odhaľovaní káuz v agrorezorte.

Magdoško vysvetľuje, že za okrúhly stôl s Pellegrinim a Matečnou boli pozvaní dvaja farmári a dvaja aktivisti. Pritom bolo opísaných 12 prípadov v agrorezorte, ktoré treba prešetriť. Preto stretnutie odvolali, aby sa na ňom zúčastnili všetci farmári.

17.38 Poslednými rečníkmi sú Marián Mičko, poškodený farmár z Tibavy, a Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína.

17.34 Investigatívny novinár a reportér Eugen Korda zdôraznil, že „namyslení Bratislavčania“ na východ nechodia často.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ale dnes sme tu, lebo vám chceme povedať, že tu nie je nič, ako to do sveta vykrikuje Robert Fico. Tu žijete vy, ktorí chcete žiť slušný život a mať obživu pre svoje rodiny. Lenže dopracovať sa k takémuto životu je cez chápadlá smeráckej chobotnice takmer nemožné. Vaši farmári by o tom mohli napísať celé romány. Lenže novodobým sociálnodemokratickým zemepánom nestačí obrať vás o majetok, ukradnúť vám poľnohospodárske stroje a zničiť zdravie. Oni vás musia zašliapať do bahna, aby všetci videli, kto je tu pánom,“ prihovoril sa zhromaždeným.

Korda hovorí aj o práci policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Dav skanduje: Odstúpiť! Odstúpiť!

"V tejto vláde niet jedného človeka, ktorý by nemal maslo na hlave. Čo s tým urobíme?" pýta sa novinár.

17.22 Pódium patrí Edovi Klenovi, pesničkárovi z Prešova.

17.17 Martin Ruščanský sa vyslovil za to, že mu záleží na krajine, na meste, v ktorom žije. Angažuje sa ako dobrovoľník a aktivista. Organizovania protestov sa spolu s kolegami zhostil rád.

"Sme jediné mesto, kde boli podozrenia, že sme boli obviňovaní, manipulovaní, že nevieme odhadnúť počet účastníkov."

Vyzval organizátorov protestov, aby sa začali viac zaujímať o samosprávy, o ich činnosť a pôsobenie.

17.14 Mikrofón patrí hercovi Danielovi Žulčákovi.

"Chobotnica je v bezpečí. Nedokážu ju vyriešiť ani traktory v uliciach. Žiadali sme od vás elementárnu slušnosť a rešpekt. Neveríme, že sa jej dočkáme," povedal.

Protest Kultúrny reparát už podpísalo vyše 2 000 ľudí z kultúrneho a spoločenského života.

17.04 Zhromaždeným sa prihovorila bývalá riaditeľka Materskej školy na Štefánikovej ulici Anna Lopatová, ktorá po neúspešnom výberovom konaní dostala výpoveď z práce z organizačných dôvodov. Musela odísť po dlhoročnom pôsobení vo funkcii, najprv učiteľky, neskôr riaditeľky.

V súčasnosti sa súdi so svojím zamestnávateľom, teda mestom Humenné o neplatnosti výpovede a šikanu.

16.56 Polovková pokračovala: "V minulom roku naša ZUŠ oslávila 60. výročie založenia. Mysleli sme si, že budeme ocenení, ale opak bol pravdou. Po májovom slávnostnom koncerte sa začali mediálne útoky, obvinenia z neschopnosti riadiť školu. Mesto rozpútalo zákernú mediálnu kampaň vyjadreniami o mojej neschopnosti finančne viesť školu, o prezamestnanosti v škole, o neochote urobiť racionalizačné opatrenia, o vyprázdňovaní mestskej kasy v dôsledku zlého riadenia ZUŠ-ky, o pravidelnom pýtaní od mesta desiatok tisíc eur navyše na mzdy a prevádzku, o nevôli riaditeľov ostatných škôl, že naša škola odčerpáva peniaze iným školám, o veľkom pochybení, ktoré našla kontrola."

Prečítajte si tiež: Organizátor protestov Šeliga: Mysleli sme si, že sa Fico zbláznil Čítajte 

Dodala: "Pýtam sa: boli toto naozaj dôvody na medializáciu? Alebo skutočným dôvodom bol svetoznámy rodák Peter Breiner a jeho účasť a účinkovanie na jubilejnom koncerte školy? Je všeobecne známe, že nie je naklonený vládnucemu 'smeru' a navyše som si dovolila v mene školy požiadať ho o prepožičanie mena škole. Môže mať mesto Humenné školu pomenovanú po niekom, kto nejasá z nastoleného smeru? Stačí nám jeho portrét na stĺpe pod nadjazdom."

16.55 Ďalšou rečníčkou bola Daniela Polovková, bývalá poverená riaditeľka ZUŠ Humenné.

"Pôsobím na Základnej umeleckej škole na Mierovej ulici v Humennom. Jej súčasťou som od svojich 7 rokov. Najprv ako žiačka, študentka a po ukončení štúdia ako učiteľka. Žijem so školou už vyše 40 rokov, je pre mňa druhým domovom. V pozícii štatutárky som pôsobila dvakrát. Prvýkrát za čias mečiarizmu, arogancia ktorého je známa. Odvolali ma prostredníctvom kolegyne, ktorá ma zastupovala počas materskej dovolenky s odôvodnením, že tak si to žiada doba. Pádu tejto vládnucej moci som sa vtedy ako mladý človek tešila, verila som, že už nič podobné prísť nemôže. Prišlo. Máme to tu zase. Ľudskosť, slušnosť, spravodlivosť, pravda sú opäť neznámymi pojmami pre súčasnú vládnucu moc."

16.50 Nasledovalo prečítanie listu od Petra Breinera, svetoznámeho klavírneho virtuóza a skladateľa, humenského rodáka, konzervatoristkou Eunikou Smoleňákovou.

Vyberáme z listu: "Peter Breiner ako päťročný utekal z domu do hudobnej školy. Vládna moc oblbuje svojich voličov pseudosociálnou propagandou. Ľudia zažívajú aroganciu moci každý deň. Klamať, ubližovať slušné nie je."

16.49 Katka Koščová odkázala zhromaždeným, že politici sú našimi zamestnancami.

16.41 Po príhovore organizátorov z Kežmarku mikrofón patrí Katke Koščovej, ktorá spieva pieseň Modlitba pro Martu.

16.37 Organizátorka z Bratislavy Veronika pozvala na humenské pódium všetkých organizátorov.

Poďakovala sa 150 organizátorom po celom Slovensku aj v zahraničí, ktorí pomáhajú organizovať zhromaždenia.

"Neprávostí je dosť. Vedia o tom zdravotníci, učitelia. Naučili sme sa, že keď chceme vyhrať, musíme ísť všetci spolu, aby sme sa nebáli vystupovať a angažovali sa v občianskej politike. Vy máte v rukách moc, my máme v rukách pravdu," odkázala politikom.

Vyzvala všetkých, aby sa svojou účasťou pripojili a dosiahli tak zmenu.

16.32 Zhromaždení vítajú dlhotrvajúcim potleskom Zlaticu, matku Martiny Kušnírovej.

„Nič sa nedeje, Janko a Martina preliali krv zbytočne. Preto vás vyzývam, aby ste nás v tomto nerovnom boji, do ktorých sme neboli vtiahnutí z vlastnej vôle, nenechali samých," vyzvala prítomných so slzami v očiach pani Zlatica.

"Nič sa vyšetrovaním doposiaľ neobjasnilo," dodala. Preto o pomoc žiada medzinárodný tím.

Ľudia ju vyprevadili z pódia vytrvalým potleskom.

16.28 Zhromaždení si uctili minútou ticha Martinu Kušnírovú a Jána Kuciaka.

16.27 Zhromaždeným sa prihovára prešovský organizátor Za slušné Slovensko Matúš Nakata. Povedal, že Humenčania si zaslúžia také mesto, akí ľudia v ňom žijú - pracovití, húževnatí.

"Nebudeme viac tolerovať zlodejov a zločincov, ktorí nemajú ani štipku slušnosti voči svojej krajine. Treba sa pustiť do obrody krajiny. Bude to dlhá a ťažká cesta. Sme odhodlaní to plniť."

Prečítajte si tiež: Pellegrini sa necíti byť Ficovou bábkou: Mám svoju predstavu o vládnutí Čítajte 

Ľudia tlieskajú. Povedal, že toto nie je koniec, ale začiatok.

16.23 Protest sa začal. Organizátori vysvetľujú, prečo si Humenné a Bratislavu vybrali za miesta protestov. Aby tak symbolicky spojili celé Slovensko.

Základnou požiadavkou ostáva vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Nevyhnutné kroky sú aj odvolanie policajného prezidenta Gašpara, nezávislá policajná inšpekcia a zmena spôsobu výberu vedenia policajného zboru, odstúpenie špeciálneho prokurátora Kováčika, zmena spôsobu voľby špeciálneho prokurátora,“ napísali organizátori vo vyhlásení.

Ľudia odmeňujú organizátorov potleskov. Práve odkrývaniu špinavých praktík aj tu na východe Slovenska sa Ján Kuciak venoval v posledných článkoch.

16.21 Organizátorov od účasti v Humennom odhovárali, že proti nim stojí protivník, ktorý nepozná žiadne zábrany. Preto prišli do Humenného, aby podporili ľudí, ktorí chcú mesto zmeniť k lepšiemu.

16.07 Martin Ruščanský za humenských organizátorov povedal: „Šírili sa rôzne konšpiračné teórie. Napríklad, že sme zavádzali v počtoch účastníkov protestných zhromaždení aj napriek tomu, že sme mali fotografie, ktoré dokladovali, koľko ľudí prišlo. V meste vypli elektrické osvetlenie práve v čase protestu, čo sa nestalo nikde inde na Slovensku. Boli sme obviňovaní, že ľudia sú platení za účasť na protestoch, čo je nehorázne. Preto sme sa rozhodli zorganizovať protest aj v Humennom na znak toho, že sa nenecháme zastrašiť ani znechutiť rôznymi klamstvami a šírením hoaxov.“

Prečítajte si tiež: Premiér kritizoval organizátorov protestov. Pellegrini podľa nich zavádza Čítajte 

16.01 Speváčka Katka Koščová vyskúšala mikrofón a pozvala zhromaždených bližšie k pódiu. Organizátori naťahujú transparent "Vráťte nám našu zem".

16.00 Eugen Korda povedal, že treba prísť a vyjadriť postoj, lebo nám tu vládnu grázli. Doposiaľ na protestoch vždy vystupoval mimo Bratislavy, napríklad Prievidzi či Košiciach. Preto prišiel na žiadosť organizátorov aj do Humenného.

15.53 Na mieste sú už aj rečníci - investigatívny novinár a reportér Eugen Korda a bývalá poverená riaditeľka ZUŠ Humenné Daniela Polovková.

15.47 Na námestí pred Domom kultúry sa schádzajú prví účastníci zhromaždenia. Organizátori pripravili provizórne pódium. Sú tu aj dobrovoľníci, ktorí zbierajú podpisy na petíciu za referendum za predčasné voľby.

15.34 V metropole horného Zemplína vládne príjemné počasie, je teplo a pod mrakom. Veľkým otáznikom je účasť, keďže podobné počasie vládlo na východnom Slovensku počas celého víkendu a tak je predpoklad, že mnoho ľudí vyrazilo na chaty a do prírody.

15.30 Protestné zhromaždenie v Humennom sledujeme online.

Organizátori čelia obvineniam

K protestu v Bratislave sa v nedeľu pripojili aj východniari. Začiatok zhromaždenia v Humennom organizátori naplánovali na štvrtú popoludní.

Chceli tak symbolicky prepojiť mestá a obce naprieč celou krajinou v boji Za slušné Slovensko.

Humenné si vybrali, lebo bolo najvýchodnejším mestom, kde sa doposiaľ protesty konali.

Navyše, práve Humenné je mestom, kde čelili obvineniam zo zavádzania o počte účastníkov a z platenia za účasť na zhromaždení.

„Tie obvinenia sú pre nás ako organizátorov zhromaždení na východnom Slovensku silnou motiváciou zúčastniť sa nedeľného zhromaždenia v Humennom v čo najväčšom počte. Arogancia moci smerujúca k občanom tejto krajiny nás zjednocuje,“ uviedli v spoločnom vyhlásení organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko z Košického a Prešovského kraja Matúš Nakata a Ján Galik.

Takto vyzerali protesty na východe 5. apríla

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 399
 2. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 16 876
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 238
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 256
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 679
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 602
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 588
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 512
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 696
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 446
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Iniciatíva Za slušné Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Testovanie v Prešove: Pripravujú 66 okrskov pre 77-tisíc ľudí

Mesto hľadá dobrovoľníkov, pretestovať majú najviac ľudí na Slovensku.

Ilustračná fotografia.
POZNÁMKA JAROSLAVA VRÁBEĽA

Po tom, čo mamička a advokátka predviedli v pôrodnici, sa už nedá byť ticho

Koronakarma mnohých takých dobehla, nakoniec prosia o modlitby.

Ilustračné.

Covid-19 má ďalších 1 312 ľudí, takmer štyristo je z východu

S koronavírusom je v nemocniciach takmer tisíc chorých.

Ilustračné foto.

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Matovič je s testovaním spokojný, zachytili 5 594 infekčných (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.
Polícia bude naďalej kontrolovať dodržiavanie opatrení.
Opustené budovy

Na východe boli gigantom. Padli, keď podnik predali Čechom

Roky sa snaží nájsť nového majiteľa.

Snímka z pekárne Medea z roku 2004.
Tao Geoghegan Hart a tím Ineos Grenadiers slávi triumf na Giro d'Italia 2020.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop