Korzár logo Korzár Horný zemplín
Nedeľa, 24. jún, 2018 | Meniny má Ján
Nájdete nás na webe

Riaba či Jarabá skala. Navštívte krásny kút Polonín

Pralesy, hrebeňové lúky, výhľady, skalky - všetko v jednej túre.

Nádherný úsek hrebeňa Bukovských vrchov pod vrcholom Jarabej skaly, v pozadí poľské Bieszczady. (Zdroj: Dominik Sabol)

Známa a vyhľadávaná lokalita, o ktorej bude reč, patrí medzi tie, ktoré nemajú v turistickom, ba ani geografickom názvosloví ustálený názov.

Bežne sa používa názov Jarabá skala, ale v rôznych ďalších prameňoch i mapách sú názvy Riaba skala, Rabia, či dokonca Rjaba skala.

Tento vrch s nadmorskou výškou 1 199 metrov sa vypína v hlavnom hrebeni Bukovských vrchov, ktorý tvorí prirodzenú hranicu medzi Slovenskom a Poľskom.

Článok pokračuje pod video reklamou

Netypické skalky a výhľadová plošina

Je zaujímavý z viacerých pohľadov - turisti ho považujú spolu so susedným Ďurkovcom (1 189 m) za najlepší výhľadový bod na hrebeni Bukovských vrchov.

Z oblých tvarov flyšového podložia tu vystupujú, pre toto východokarpatské pásmo celkom netypicky, skalné formácie pieskovcov a zlepencov. Aj to dodáva vrcholovým partiám špecifický ráz.

Na jednom z výhľadových bodov na slovenskej strane inštalovali kovovú plošinu, ktorá síce bráni voľnému prístupu na strmé skalné úbočia a steny, na druhej strane ale ponúka výborný výhľadový bod do slovenského vnútrozemia.

Masív Jarabej skaly uzatvára ako prirodzená hradba zo severu najvýznamnejšiu dolinu Bukovských vrchov - Dolinu Zbojského potoka. Jej záver jej mimoriadne strmý, divoký a neprístupný.

Pralesy a poloninové lúky

Samostatnou kapitolou je flóra a fauna oblasti. Nie náhodou je Národný park Poloniny, do ktorého patrí aj náš vrch, považovaný za jednu z najlepšie zachovaných a najcennejších lokalít živej prírody nielen u nás, ale aj v celej strednej Európe.

Aj keď, aj tu zápasia s prozaickým konfliktom ochrany prírody a hospodárskeho využívania krajiny.

Zachovali sa tu pôvodné karpatské pralesné porasty, ktoré sú chránené vo viacerých maloplošných územiach v rámci národného parku.

Národná prírodná rezervácia (NPR) Jarabá skala sa rozprestiera na ploche 360 hektárov.

Do nej spadajú aj najkrajšie lokality typických poloninových vrcholových lúk v Bukovských vrchoch - práve nelesné spoločenstvá sú typické pre túto rezerváciu.

Sú pre botanikov skutočným rajom, bohato sú tu zastúpené vzácne východokarpatské druhy rastlín.

V okolí Jarabej skaly žijú početní zástupcovia fauny - od bežných druhov až po veľké šelmy ako sú medveď, rys, či vlk.

Celkovo patrí úsek hrebeňa Bukovských vrchov medzi Kremencom (1 221 m n. m.) na východe a Ruským sedlom (797 m n .m.) na západe medzi najkrajšie lokality prírody východného Slovenska.

Ako sa tam dostať

Na Jarabú skalu vedie značený chodník z najvýchodnejšej obce SR, Novej Sedlice (410 m).

Najskôr zelená značka stúpa pevnou cestou proti prúdu Zbojského potoka, kopírujúc jeho breh až k smerovníku Poľana (425 m n. m., 30 min).

Pokračujeme po žltej značke, stále popri potoku prevažne lesom. Cesta stúpa v úbočí doliny, križujúc viaceré prítoky, až k Medovej Babe (cca 634 m, 2 h), kde je aj malé jazierko a poľovnícka chata.

Od nej ešte pokračujeme po lesnej ceste, ktorá sa však postupne mení na chodník, neustále lesom.

Stúpanie naberá na prudkosti a náročnosti, strmosť sa stupňuje s blížiacim sa hrebeňom, často tu býva blatisto a šmykľavo, čo je nepríjemné najmä pri zostupe.

Chodník napokon opustí les až tesne pod hlavným hraničným hrebeňom Bukovských vrchov a prichádza k turistickému smerovníku Jarabej skaly (1 167 m, 3:40 h).

Doľava (na západ) po krásnom hrebeni vedie červená značka na samotný vrchol (1 199 m n. m, asi 10 min), doprava (tiež po červenej) vedie značka na spomínanú výhľadovú plošinu (slabých 5 minút).

Návrat je možný tou istou cestou (približne 2:45 hodiny), alebo kombináciou červeno značenej hrebeňovky cez Čierťaž a zostup po zelenej do Novej Sedlice (ďalšie približne 4 hodiny).

Všetky časy sú pre letné výstupy, v zime sa stáva táto túra skutočne náročnou, vyžaduje si dobrý výstroj a prax s pohybom v zasneženom teréne.

Téma: Turistika


Neprehliadnite tiež

1. FC Tatran Prešov bude hrávať domáce zápasy v Stropkove

V metropole Šariša pokračuje výstavba nového futbalového štadióna.

Košiciam sa darí. Nezamestnanosť padla na štyri percentá

Týmito číslami dýchame na krk západu.

ROZHOVOR

Fero Fenič: Všetko v živote som robil pre radosť a v súlade so svedomím

Mal režírovať Pásla kone na betóne, no Zimková ho vraj podrazila.

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Dostali ste vyšší účet za teplo? Na svedomí to môže mať váš sused

Príčin nedoplatkov v ročnom vyúčtovaní nákladov za byt môže byť veľa – chyba pri počítaní aj zlá batéria.

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd rozhodoval viac ako osem hodín.


Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop