SNINA. Japonský počítačový tomograf strednej generácie už slúži pacientom sninskej nemocnice. Slávnostne ho uviedli do prevádzky minulý týždeň.
Staré cétečko doslúžilo po vyše desiatich rokoch prevádzky. Ročne na ňom vykonali 3 100 vyšetrení.
Primárka rádiologického oddelenia Monika Lukačínová sa novému výkonnejšiemu prístroju teší.
„Znamená zlepšenie diagnostiky, rozšírenie portfólia vyšetrení pacientov, výrazné skrátenie času vyšetrenia,“ povedala.
Nový prístroj dokáže vygenerovať 50 snímok za sekundu a zníži radiačnú záťaž pacienta až o 50 percent v porovnaní so starým prístrojom. V záruke je päť rokov.
V skúšobnej prevádzke
Na oddelení pracujú traja dvojatestovaní lekári v odbore rádiológia.
Momentálne je cétečko v skúšobnej prevádzke. „Aplikačný technik nás zaučil. Zaškolili sme sa, vyskúšali sme si rôzne typy vyšetrení. Po Veľkej noci sa začína bežná prevádzka. Už objednávame pacientov,“ dodala Lukačínová.
O skrátení čakacích dôb sa podľa primárky hovoriť nedá.
„Ani doposiaľ sme nemali dlhé čakacie doby, maximálne dva týždne. Pracovali sme podľa nastaveného systému, vyšetrovali sme nemocničných a ambulantných pacientov, akútni mali vždy prednosť. Keď preklenieme toto prechodné obdobie, vrátime sa do starého režimu,“ uzavrela.
Väčšina obcí prispela
Nový CT prístroj stál 535 200 eur a zložil sa naň celý sninský región. Prispeli podnikatelia, organizácie a jednotlivci aj z iných okresov.

Snaha o získanie peňezí zo štátneho rozpočtu či eurofondov nebola úspešná.
Leví diel zaplatilo mesto Snina z rozpočtu, až 300 000 eur. Po jednom eure na obyvateľa prispeli aj obce Sninského okresu.
„Drvivá väčšina obcí sa zhodla na jednom eure. Niektoré obce sa rozhodli, že budú zbierku opakovať. Dokopy obce dali približne 20 000 eur,“ povedal Ján Vajda, starosta Belej nad Cirochou a predseda regionálneho ZMOSu.
„Mrzí nás, že sme sa museli skladať, ale keď niet inej pomoci, musí to byť takto,“ dodal.
V okrese Snina žije necelých 37 000 obyvateľov.
Capová: Kvapka v mori, ale pre nás je to veľa
Kúpu prístroja podporili zbierkou aj humenské a sninské okresné organizácie Únie žien Slovenska.
Humenská organizácia má v tomto smere bohaté skúsenosti. Pred rokmi zorganizovala zbierku na kúpu mamografu.
„Bola to ťažká doba, ľudia nemali veľa peňazí nazvyš. Keď sme im však vysvetlili, na čo bude prístroj slúžiť, stretli sme sa s pochopením. Zmobilizovali sa vtedy aj sninské obce, pomohli nám,“ hovorí Anna Capová, predsedníčka Krajskej organizácie ÚŽS.
Členky vyzbierali 1 000 eur. „Je to kvapka v mori, ale pre našu organizáciu, ktorá žije zo sponzorstva, projektov a dvoch percent daní, je to veľa. Sme nesmierne rady, že sme mohli pomôcť,“ dodala Capová po slávnostnej posviacke prístroja.
Zoznam všetkých darcov je uvedený na tabuli pri vstupe na oddelenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín