HUMENNÉ. Začiatok piatkového pochodu Postavme sa za slušné Slovensko stanovili mladí organizátori na pol šiestu.
Na námestí sa aj napriek vytrvalému dažďu zišlo podľa odhadov asi 800 ľudí.
Vraj za desať eur
Aktivista Martin Ruščanský ešte pred oficiálnym začiatkom upozornil na to, že sa na internete objavila správa Humenčanky Katky, ktorá bola zhrozená z toho, že vraj jej synovi ponúkali v podniku 10 eur za účasť na piatkovom pochode.
Ruščanský to označil za dezinformáciu a vyzval, aby sa prihlásil niekto, kto peniaze zobral.
Dav vyjadril nesúhlas pokrikom a piskotom.
„Tu vidíme ako si dokážu anonymy vymýšľať, kydať a špiniť,“ povedal.
Prítomným sa poďakoval za účasť a poprosil ich o slušnosť.
Mladí ľudia odchádzajú
Po uctení si pamiatky zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa prítomným prihovorili viacerí rečníci.

Gymnazista Damián Palašta a vysokoškolák Jakub Pandoš poukázali na negatívny fenomén odchodu mladých ľudí a opatrovateliek do zahraničia, na rozpad rodín a prázdne reči o vyrovnávaní medziregionálnych rozdielov.
„Na východe nie je nič. To sú slová človeka, ktorý sa tvári, že desať rokov znižuje medziregionálne rozdiely. Ak niečo chceme zmeniť, musíme sa spojiť,“ povedal Palašta.
„Denne sa stretávam s vyhorenými mladými ľuďmi vysokoškolákmi, ktorí nevidia zmysel byť v tomto štáte. Študovať tu, pracovať tu. Toto docielila vláda Roberta Fica. Pri pohľade na to, ako podával demisiu pánu prezidentovi, s úsmevom na tvári s vedomím, že sa nič nezmenilo, som si povedal, že tu musím prísť a napísať svoje vyjadrenie,“ povedal Pandoš.
Šudík: Neprávosť sa deje aj v našom meste
Predseda mládežníckeho parlamentu Tomáš Šudík sa dotkol aj miestnej problematiky.
„Som rád, že práve v Humennom môžem vidieť statočných ľudí, ktorí prišli povedať stop mafii, stop korupcii a stop okrádaniu, ktorým záleží na vyšetrení vraždy Jána a Martiny. Musím smutne konštatovať, že neprávosť sa deje aj v našom meste. Humenčania dobre vedia o kauzách ako napríklad zimný štadión, o objektívnosti Humenskej televízii, o predražených reprezentačných plesoch, o nezmyselnom komplikovaní akcií mladých ľudí, na ktoré počas leta dohliadala mestská polícia, o vyvedení poslancov počas rokovania zastupiteľstva pre názorové rozdiely, o zisteniach NKÚ, o kauze ZUŠ či šikane statočnej riaditeľky materskej školy pani Lopatovej. Chceme zmenu a spravodlivosť,“ povedal.
Toto vystúpenie vyvolalo vlnu skandovania Hanba Smeru! „Čo je na východe? Najvyššia nezamestnanosť, najnižšie platy a statoční ľudia,“ povedal.
Stoja na správnom mieste
Protikorupčný aktivista Ján Mičovský, Biela vrana za rok 2010, poukázal na korupciu v štátnych lesoch. Poďakoval sa „nebeskej skupine“, ktorá zasypala mesto očistným dažďom.

„Chvalabohu, že prší. Keby bolo krásne počasie, tak by niekto povedal, že sa tu pristavili ľudia len pre to, aby sa dozvedeli, čo sa tu deje. Ďakujem, že ste sa dažďom nedali odradiť,“ povedal.
Druhé poďakovanie patrilo organizátorom, mladým ľuďom. „Stoja na tom mieste, kde má človek stáť,“ dodal.
Zdieľal pocity vysokoškoláka Jakuba pri podávaní demisie premiéra Fica, ktorý sa vyjadril, že nikam neodchádza.
„Veľmi sa mýli. On odchádza, len ešte o tom nevie, ešte to nepochopil. A s ním odchádza aj celá éra vlády, ktorá dopustila hlboký morálny rozvrat tejto krajiny, dopustila, aby ľudia stratili vieru v spravodlivosť,“ povedal.
Ďurašková: Vždy máte na výber
Novinárka a aktivistka Jana Ďurašková sa do nemilosti vedenia mesta dostala po potom, ako sa začala angažovať pri rekonštrukcii parku na Sídlisku I. a spoluorganizovala petíciu za zachovanie jeho charakteru. „Vždy máte na výber,“ odkázala zhromaždeniu.
Prítomným sa prihovoril aj ekologický aktivista Vladimír Sovjak, ktorý sa aktivizuje v oblasti používania pesticídov.
Bezák: Nepremárnime tento vzácny čas
Posledným rečníkom bol Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína z Michaloviec. Prečítal list Róberta Bezáka venovaný Michalovčanom a Humenčanom.
„Ak sa budeme tváriť, že nepočujeme prosbu o pomoc, dokonca usmrtenie, ak uhneme pohľadom pred neprávosťou a nebudeme chcieť riešiť zlo a veľké pochybenie, v spoločnosti sa nebezpečne premnoží chamtivosť, ľahostajnosť, rezignácia a nezáujem. Je to vzácny čas, ktorý práve žijeme, čas snahy o ozdravenie seba a nášho vnútra. Nepremárnime tento vzácny čas,“ prečítal Magdoško.
V závere odznela výzva nebyť ľahostajní voči dianiu v politike i spoločnosti, zaujímať sa o to, kam idú peniaze, vytvárať si vlastný názor a byť aktívny.
Záverečným skandovaním Predčasné voľby zhromaždenie vyjadrilo svoju vôľu. Účastníci si zaspievali hymnu, prešli sa po námestí a v pokoji sa rozišli.
Na pochode spievala gymnazistka Andrea Škubová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín