HUMENNÉ. Jedinečnú súčasť prírodného prostredia, akou sú v ekosystéme nezastupiteľné biotopy mokradí, prezentuje panelová výstava pod názvom Ekosystémové služby mokradí, ktorú sprístupnili v prírodovednej expozícii Vihorlatského múzea v Humennom.
Výstava je súčasťou environmentálnych aktivít, ktorými sa múzeum od 21. do 23. marca pripája k akciám pri príležitosti Svetového dňa vody.
Zážitkové vyučovanie
V rámci týchto aktivít sa v múzeu uskutoční aj zážitkové vyučovanie s environmentálnou tematikou pre školy.
Ako informovala Jana Fedičová z Vihorlatského múzea v Humennom, interaktívne podujatie Svetový deň vody bude počas stredy až piatka v prírodovednej expozícii a učebni múzea.
Je pokračovaním objektového vyučovania v rámci múzejného projektu Ku koreňom, tradíciám, hodnotám v predmete biológia a environmentálna problematika.
Tematický výukový program je určený pre žiakov 5.- 9. ročníka základných škôl a študentov stredných škôl.
Zameriava sa na objasnenie problematiky využívania vodných zdrojov a ich ochrany.
„Ústrednou myšlienkou tematického vyučovania je tohtoročné heslo celosvetovej kampane Svetového dňa vody - Odpoveď je v prírode, v rámci ktorého ponúkneme študentom priestor na spoločné hľadanie prírodných riešení globálnych problémov, akými sú povodne, suchá a problematika kontaminácie vodných zdrojov,“ uviedla Fedičová.
Hovoriť sa bude o poškodzovaní ekosystémov a prirodzených alternatívach jeho obnovy.
Premietnu aj filmy
Súčasťou zážitkového vyučovania vo Vihorlatskom múzeu bude videoprojekcia tematických filmov Zo života vody a Mokrade Slovenska, spojená s prednáškovou a diskusnou časťou.
„Žiaci majú možnosť zapojiť sa do zaujímavých edukačných aktivít, získať nové informácie a prehĺbiť si doterajšie poznatky počas komentovanej prehliadky tematickej výstavy Ekosystémové služby mokradí a prehliadky stálej prírodovednej expozície múzea,“ dodala Fedičová.
O výstave
Na výstave Ekosystémové služby mokradí, ktorú otvorili počas tohto týždňa, informačné panely obrazom a textom dokumentujú najvýznamnejšie lokality svetového prírodného dedičstva na území Slovenska a oboznamujú s ich prírodnými hodnotami a zaujímavosťami.
„Poukazujú tiež na potrebu zachovania biotopov mokradí pre budúce generácie z hľadiska zachovania rozmanitosti živých organizmov, prirodzeného protipovodňového mechanizmu a socio-ekonomického významu pre človeka,“ uviedla Fedičová.
Tematickú výstavu dopĺňajú vybrané zbierkové predmety z bohatej zoologickej zbierky prírodovedného oddelenia múzea, ktoré približujú život a nezastupiteľné služby mokradí pre chod prírody a život človeka.
Vihorlatské múzeum v Humennom výstavu pripravilo v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Výstava potrvá do 30. apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín