Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Úžasné výhľady zo Sninského kameňa. Rumunsko čaká na fotku

Z vrcholu až k Tatrám, na Ukrajinu, či poľské pohraničie.

Celkový pohľad na západ, v pozadí Tatry vzdialené vyše 160 km. (Zdroj: Dominik Sabol)
SkryťVypnúť reklamu

Výhľady z najvyššieho vrchu Vihorlatu sme si už v tom seriáli predstavili. Na ten však trvá cesta pešo aj z najbližšieho dostupného miesta (autom, autobusom) tam a späť minimálne 6-7 hodín, takže štandardne je z toho celodenná túra.

Navyše, v zimnom období zvykne byť na hrebeni aj dosť snehu, čo dokáže vyše 20 km túru podstatne sťažiť.

No Sninský kameň je dostupný takmer za každých okolností a výhľady z neho sú aj iné ako z Vihorlatu a tiež riadne ďaleké.

Sninský kameň (1 006 m n.m.) sa nachádza na hlavnom vihorlatskom hrebeni, v jeho severovýchodnej časti a jeho vrchol tvoria dva samostatné vysoké skalné útvary.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Východný je o trochu vyšší a sú z neho lepšie výhľady smerom na východ, zo západného sú pre vegetáciu pohľady na východ viac obmedzené, no výhľad na západ neruší žiaden iný vrch (foto č. 1).

Prečítajte si tiež: Z Vihorlatu je najvzdialenejší dokázaný výhľad v rámci Slovenska Čítajte 

Čo je možné vidieť

Smerom na západ je otvorený pohľad na údolie Laborca a Cirochy, na horizonte Slanské vrchy (foto č.2), spoza ktorých trčí z veľmi zaujímavého uhla Smrekovica (foto č. 3), najvyšší vrch Braniska, vzdušnou čiarou vzdialená takmer 100 km.

SkryťVypnúť reklamu

Takýto jej „ostrý“ tvar nie je viditeľný zrejme zo žiadneho iného miesta.

Za dobrého počasia je viditeľný hrebeň nielen Vysokých a Belianskych Tatier (foto č. 4), ale aj úpätie Západných Tatier, najviac na juh vysunutý hrebeň Baranca - Mládky (1 947 m n.m.).

Vzdušnou čiarou je vzdialený až 179 km, čo je nielen najvzdialenejší bežne viditeľný bod pozorovateľný zo Sninského kameňa, ale to aj atakuje vnútroštátny rekord Vihorlat-Štiavnica (179,9 km).

Na severozápade sa z netradičného uhla ukazuje celý hrebeň Čergova.

Poľské pohraničie aj Ukrajina

Sever je (ako sme si už zvykli pri iných vyhliadkach na východe SR) pomerne nudný, vzhľadom na pohraničné vrchy (najnižšia časť Karpatského oblúka), cez ktoré ďalej nevidieť.

Väčšinu návštevníkov zaujme hlavne letecky pohľad na Sninu a okolité obce (foto č. 5).

Pre výhľad východným smerom je lepšie ísť na hlavný vrchol Sninského kameňa.

Odtiaľ je najkomplexnejší pohľad na východný vihorlatský hrebeň Nežabec-Veľká Vavrová a potom za ním južnejšie pokračovanie hlavného hrebeňa Holica- Čierťaž (foto č. 6).

SkryťVypnúť reklamu

Tieto blízke a pomerne vysoké hory blokujú výhľad na ukrajinské Karpaty, no napriek tomu vyššie partie predsa vytŕčajú – za masívom Nežabca (1023 m n.m.) sú to známe hole – Liutianska holica, Polonina Runa a Polonina Boržava, vzdialené 50 až 80 km (foto č. 7).

Nádherné pohľady na Poloniny a Bieszczady

Smerom na severovýchod je vysoká stena tvorená z Polonín a poľských Bieszczad a na slovensko-poľský hraničný hrebeň je z celého východu najlepší pohľad práve tu z kameňa.

Za hraničným úsekom Pľaša-Ďurkovec-Kremenec sa ukazujú všetky podstatné časti Bieszczad – Polonina Wetlinská, Carynská aj masívy Rawky, či najvyššej Tarnice. (foto č.8).

Nie sú to síce veľmi vzdialené lokality (30-50 km), no pohľad na horstvo v okolí hraničného trojbodu stále poteší, predsa len je pre bežného slovenského turistu stále pomerne málo známe.

Veľkou raritou je, že len z kameňa je vhodný uhol cez úzke údolie Cirochy na úseku Stakčín-Jalová a tak možný pohľad na vodnú nádrž Starina.

Vodné dielo v hlbokom a uzavretom údolí je možné vidieť len z okolitých vrchov a nie z 15 km vzdialeného kameňa.

Výhľad do Rumunska čaká na fotku

Výhľad na juh je plný prekvapení. Je síce obmedzený, ale príjemne. Prevažnú časť pohľadu týmto smerom vyplnia blízke kopce deštruovanej sopečnej kaldery (vpravo masív Motrogona a z neho vybiehajúce južne hrebene, vľavo Veža a všetky juhozápadne hrebienky) a strede tohto kotla perla tohto celku – Morské oko.

Aj keď nevyjde počasie a viditeľnosť je slabšia, pohľad zhora na toto zosuvom hradené jazero určite poteší.

Ale keď sa vydaria klimatické okolnosti, tak na horizonte za vodnou plochou sa môžu objaviť rumunské Apusenské vrchy (a najvyšší vrch Vladeasa) vzdialené vyše 240 km.

Z iných pozorovaní je zrejmé, že aj za posledné roky boli určite viditeľné, no žiaľ, nikomu sa zatiaľ ich nepodarilo odfotiť a zverejniť.

Juhozápadným smerom ešte netreba zabudnúť na veľmi pekný pohľad na rozložitý masív najvyššieho vrchu Vihorlat (foto č. 9, 10) a za ním vpravo juh Slanských vrchov (aj na území Maďarska) a Slovenské Rudohorie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu