Streda, 20. február, 2019 | Meniny má Lívia

Smetana si vylepšil osobný rekord na 50 kilometrov

Na štart pretekov Jizerská päťdesiatka sa postavilo 4 075 pretekárov z 33 štátov.

Smetana s medailou. Smetana s medailou. (Zdroj: Pavel Andraščík)

MEDZILABORCE. Jizerská päťdesiatka v Českej republike patrí medzi najslávnejšie športové udalosti.

Koná sa v druhej polovici februára. Štart je už tradične na lyžiarskom štadióne v Bedřichove.

Počas 50-ročnej histórie sa pretekov zúčastnili rôzne celebrity, politici a športovci. V roku 1976 to bol napríklad známy hokejista Jaroslav Holík.

Rok 1999 bol pre organizátorov tragický. Počas pretekov na 20. kilometri zomrel 55-ročný Pavel Pokorný.

Na štart 51. ročníka Jizerskej päťdesiatky sa spolu postavilo viac ako 7 000 pretekárov.

Okrem hlavných pretekov sa bežali Jizerská desiatka, Jizerská 25, Bendřichovská 30 a mnoho ďalších pretekov. Od roku 1995 sú zaradené aj detské a mládežnícke preteky.

Tohto roku sa na štart hlavných pretekov postavilo 4 075 pretekárov z 33 štátov. Zvíťazil Nór Petersen.

Bolo to jeho tretie víťazstvo po sebe. Najlepší pretekár z Českej republiky bol Stanislav Rezáč, ktorý skončil na osemnástom mieste.

Češka Katarína Smutná neobhájila minuloročné prvenstvo a skončila druhá za Brigitou Johanssonovou Norgrenovou zo Švédska so stratou 39 sekúnd.

Pretekov sa zúčastnil aj amatérsky bežec z Medzilaboriec, 54-ročný Miroslav Smetana. Boli to jeho druhé preteky.

Miroslav sa umiestnil na 775. mieste, keď dosiahol čas 3:22:47 hod. Vo svojej kategórii muži do 59 rokov obsadil 127. miesto.

„Boli to moje druhé preteky na Jizerskej päťdesiatke. S umiestnením som spokojný. Vylepšil som si osobák o 9:01 min. Štartoval som z tretieho valu. Celkove bolo sedem valov. V jednom vale štartuje okolo 600 pretekárov podľa času. Každý val sa štartuje po každých piatich minútach. Organizácia vynikajúca, pre návštevníkov a lyžiarov bol pripravený kultúrno-spoločenský program. Stretol som tam opäť Vladimíra Miku, účastníka všetkých ročníkov, ktorý v minulom roku hovoril, že končí. No na štarte bol opäť a hovoril, že má slabšiu prípravu, iba 1 000 kilometrov na bežkách, 600 kilometrov na kolobežke a 1 000 kilometrov na bicykli a iné cvičenia. Teraz musím rýchlo zregenerovať telo a dobre sa pripraviť na Laboreckú desiatku, ktorá bude v Strážskom,“ skonštatoval Smetana.