HUMENNÉ. V sobotu popoludní sa aj Humenné pridalo k zvyšku Slovenska.
Na pietnu spomienku za zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom a jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou prišlo k Domu kultúry okolo 250 ľudí rôzneho veku a profesií.
Prst na spúšti
Tiché zhromaždenie zvolalo Neformálne zoskupenie Príď a poznaj.
„Toto je krutá vražda za odvahu a statočnosť, za odvahu povedať pravdu. Pravdu o nás samotných, o našej krajine, o tom, ako si vládneme a ako nám vládnu,“ povedal v krátkom príhovore líder zoskupenia Ján Mičovský.

„V tejto chvíli by sme sa mali zamyslieť aj nad naším vlastným častým mlčaním, keď vidíme veci, ktoré by nemali byť, a my sa tvárime, že nie sú, že je lepšie nehovoriť, počkať, nech to vyrieši niekto iný. Je to dôvod zamyslieť si, či je dobré zakukliť sa do vlastného strachu. Niekedy sa hanbím sám pred sebou, ako často boli v mojom živote chvíle, kedy som mal prehovoriť a mlčal som,“ prihovoril sa zhromaždeným.
„Janko a Martinka sú v tejto chvíli deťmi celého Slovenska. Som presvedčený, že my naše deti nevychovávame k pravde, statočnosti a odvahe pre to, aby nám ich niekto postrieľal. Nevieme, kto bol vrahom. Ale tak trochu sme možno my všetci svojím mlčaním mali na spúšti aj vlastný prst. Nemôžeme čakať, že 27-ročné deti budú riešiť problémy tejto krajiny,“ dodal Mičovský.
Účastníci spomienky: Vražda tu nemá miesto
Na pietnej spomienke boli aj vedec Martin Kundrát či manželia Petrašovskí.
„Nie je nám ľahostajné, čo sa v uplynulých dňoch odohralo. Záleží nám na tom, aby naše deti a vnúčatá vyrastali v spoločnosti, kde nebudú podobné hrozby,“ povedal Mikuláš Petrašovský.

„Sme zhrození z toho, čo sa stalo. V civilizovanom svete také niečo nemá miesto,“ dodala Valentína Petrašovská.
Ekologický aktivista Vladimír Sovjak prišiel s celou rodinou.
„Pohár zla pretiekol. Museli zabiť dvoch ľudí, aby sme si uvedomili, že situácia je vážna. Často sa ozývame aj my, ale veľakrát všetko ostane len na papieri a veci sa neriešia neposúvajú,“ povedal.
Novinárku a občiansku aktivistku Janu Ďuraškovú priviedol na pietnu spomienku pocit spolupatričnosti.
„Vražda novinára sa v demokratickom štáte nemá stať. Prácou novinárov je hovoriť aj to, čo sa politikom nepáči, vŕtať sa vo veciach, odhaľovať kauzy a kauzičky. Je strašné, že v roku 2018 na Slovensku zavraždia novinára, lebo sa v niečom vŕtal,“ povedala.
Pochod mestom

Ľudia zapaľovali kahance, nosili kvety, zapisovali sa do knihy.
Po minúte ticha a príhovoroch sa vydali na tichý pochod mestom po pešej zóne.
Ľudia prichádzali takmer hodinu a v hlúčikoch postávali pred Domom kultúry.
Krátko po tretej sa všetci rozišli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín