HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum v Humennom pripravilo interaktívne podujatie s názvom Cesta stredovekom.
Je pokračovaním objektového vyučovania v rámci projektu Ku koreňom, tradíciám, hodnotám v predmete dejepis a regionálna história.
Ako na internetovej stránke mesta informuje Jana Fedičová z Vihorlatského múzea, pre záujemcov je pripravená nová učebňa, vybavená audio-technickou podporou a účelovým priestorovým riešením pre rôznorodé didaktické aktivity, ktoré sú vhodným prostriedkom na upevnenie a zapamätanie učiva.
Podujatie sa uskutoční v dňoch 20. a 21. februára 2018 so začiatkom o 10.00 hod. na pôde Vihorlatského múzea v Humennom.
"Výukový program je určený žiakom 5. − 9. ročníka základných škôl a študentom stredných škôl. V dvoch tematických okruhoch − Šľachtické sídla horného Zemplína a Zbojníci z Vlčích hôr sa podujatie zameriava na prezentáciu vývinových historických období šľachtických sídiel stredoveku a objasnenie konkrétnych historických udalostí v regióne horného Zemplína," informuje Fedičová.
Ako žili šľachtici
V rámci témy Šľachtické sídla horného Zemplína majú žiaci možnosť získať poznatky o bývaní šľachticov v čase existencie hradov, až po obdobie výstavby kaštieľov.
Dozvedia sa, prečo a akým spôsobom hrady zanikali alebo menili svoju podobu, ako sa to odzrkadľovalo na architektúre objektov, interiérovom zariadení a spôsobe života šľachticov, a to priamo na pôde historického objektu, ktorý týmto historickým vývinom prešiel.
V prednáškovej časti získajú žiaci názorné informácie o najväčších kaštieľskych sídlach horného Zemplína – kaštieľoch v Humennom a Snine a malých kúriách v blízkom okolí.
Aj zbojnícka téma
Téma Zbojníci z Vlčích hôr uvedie študentov do obdobia 15. storočia na teritórium okresov Snina, Humenné, Medzilaborce, Svidník.
Prostredníctvom činnosti zbojníckej družiny Fedora Hlavatého z Ruskej Volovej a ich slávneho výhražného listu mešťanom kráľovského mesta Bardejov z roku 1493 objasní tematický celok genézu pôsobenia zbojníckych družín na hornom Zemplíne.
Súčasťou témy bude kaligrafický a obsahový rozbor historickej listiny, praktické ukážky stredovekého písma a pečatenia listín a zaujímavé edukačné aktivity.
"Veríme, že výber tém prispeje k všeobecnému rozšíreniu poznatkov o kultúrnom dedičstve regiónu a bude pevným základom, na ktorom sa bude v budúcnosti rozhodovať o jeho ochrane a zveľaďovaní," dodáva Fedičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín