HUMENNÉ. Výstava fotografií Čo nám ostalo je úvodným výstupom rozsiahleho múzejného projektu Vihorlatského múzea a fotoklubu Reflex.
Jeho zámerom je prostredníctvom fotografie zaznamenávať, odborne dokumentovať, skúmať a prezentovať súčasný stav tradičnej architektúry v obciach okresov Humenné, Snina a Medzilaborce.
„Projekt sa nesie v dvoch rovinách. Ide o dokumentačnú a technickú fotografiu objektov a prvkov tradičnej architektúry. K nej sa pridružila aj fotografia umelecká, kde mali fotografi voľnú ruku. Podmienkou bolo držať sa témy,“ vysvetľuje etnograf Vihorlatského múzea Jozef Fundák.
Prejdú celý horný Zemplín
Piati fotografi - Ľudovít Hruška, Jozef Lauruský, Vladimír Vajs, Miroslav Vasil a Juraj Kammer – obišli postupne všetkých 61 obcí Humenského okresu vrátane mesta.
„Zdokmentovali sme nielen prvky tradičnej architektúry, ale komplexne celú obec. Na záver pripravíme databázu všetkých snímok z obcí. Na budúci rok pôjdeme do obcí Sninského a potom Medzilaborského okresu,“ vysvetľuje jedinečnosť projektu Fundák.
„Našli sme množstvo objektov tradičnej drevenej architektúry, stavieb z nepálených tehál, vaľkov, ale aj kombinácie tradičných stavebných postupov. Zaujímali nás obytné, hospodárske i sakrálne stavby. Neopomenuli sme ani prícestné kríže,“ spresňuje etnograf.
Kým ešte jestvujú
Za deň prešli fotografi tri obce. „Už keď sme tam boli, zdalo sa nám rozumné zadokumentovať aj ulice a infraštuktúru,“ dodáva.
Práve takýto bohatý a detailný dokumentačný materiál poslúži v budúcnosti na zachovanie predstavy o tom, čo po nás ostalo.
„Dá sa povedať, že takmer denne odchádzajú do nenávratna rôzne objekty a prvky. Tie už nikto neobnoví. Našou povinnosťou je zachytiť ich, kým jestvujú,“ hovorí Fundák.
Ešte raz sa vrátia
Fotografi objavili v obciach mnohé pozoruhodné objekty.
„Nečakali sme, že nájdeme toľko tradičných drevených stavieb. Niektoré doslova unikáty sme si zapísali a rozhodli sme sa tam ešte raz vrátiť a podrobne ich zdokumentovať. Kým teraz išlo prevažne o zábery z ulice, teda verejne dostupných miest, radi by sme po dohode s vlastníkmi prenikli hlbšie,“ povedal.
Múzejníci a fotografi sa teda opäť vyberú za domčekmi do Rohožníka, Ruskej Kajne, či do Víťazoviec.
Poslúži na vedecké účely
Projekt má podľa Fundáka veľký, aj nadregionálny potenciál, pre ďalší vedecký výskum.
„Kontaktovali nás kolegovia zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Chcú zmapovať tzv. amerikánske domy na Zemplíne a požiadali nás o spoluprácu a prístup do našej databázy,“ uzatvára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín