HUMENNÉ. Mesto Humenné vďaka nenávratným finančným príspevkom realizuje viaceré projekty zamerané na podporu marginalizovaných rómskych komunít.
Ide o národný projekt terénnej sociálnej práce, projekt občianskej poriadkovej služby a budovanie komunitného centra a predškolského zariadenia v osade Podskalka.
Terénna sociálna práca
Ako uviedla Michaela Dochánová z tlačového referátu humenskej radnice, projekt terénnej sociálnej práce priniesol prvé výsledky vo vytvorení siete terénnych sociálnych pracovníkov, ktorí si získali dôveru obyvateľov komunity, vďaka čomu ju mohli zmapovať.
Pokračovanie projektu odštartovalo v septembri minulého roku a potrvá do konca októbra 2019.
„Pokračovanie začatej sociálnej práce v komunite prispeje ku komplexnému a systematickému riešeniu rôznych negatívnych javov v lokalite Podskalka. Ide napríklad o záškoláctvo, dlhodobú nezamestnanosť, vandalizmus alebo závislosti od návykových látok,“ uviedla Dochánová s tým, že cieľom projektu je dosiahnuť zmeny postojov a zlepšenie života obyvateľov lokality.
„To znamená, že okrem spomínaného odstraňovania negatívnych javov realizujú traja sociálni a traja terénni pracovníci rôzne vzdelávacie, osvetové a voľnočasové aktivity v komunite spolu s nácvikom sociálnych zručností, ako je pravidelná hygiena, športové aktivity, sexuálna výchova, darovanie šatstva či finančno-informačné poradenstvo,“ dodala Dochánová.
Na projekt získalo mesto nenávratný finančný príspevok takmer 145-tisíc eur.
Občianske hliadky
V lokalite Podskalka sa od začiatku tohto roka vrátili aj k projektu občianskych hliadok, ktorý v Humennom realizovali už v rokoch 2014 a 2015.
Mesto aktuálne na vytvorenie ôsmich nových pracovných miest pre členov miestnej občianskej poriadkovej služby, v rámci ktorých budú vždy dvaja členovia tejto hliadky mapovať aj lokalitu Sídliska Pod Sokolejom, získalo príspevok viac ako 191-tisíc eur.
Projekt vďaka tomu potrvá až do roku 2020.
Podľa vedúceho odboru mestského rozvoja, cestovného ruchu a eurofondov Mestského úradu v Humennom Miroslava Turčana je jeho hlavným prínosom zlepšenie ochrany a bezpečnosti obyvateľov osady na Podskalke, ale aj udržanie verejného poriadku.
„Členovia hliadok majú na starosti aj ochranu súkromného a verejného majetku, bezpečnosť cestnej premávky pri príchode detí do základnej a materskej školy, ako aj ich ochranu pred rôznymi negatívnymi javmi,“ vysvetlil Turčan.
Hliadky spolupracujú so štátnou i mestskou políciou, ako aj s terénnymi sociálnymi pracovníkmi.
Komunitné centrum a škôlka
Mesto Humenné okrem toho získalo nenávratný príspevok 253-tisíc eur aj na výstavbu Komunitného centra, ktoré má zabezpečovať kultúrno-spoločenské a vzdelávacie aktivity pre rôzne vekové skupiny.
Rovnako v osade Podskalka vyrastie aj nové predškolské zariadenie, na čo mesto získalo dotáciu viac ako 259-tisíc eur takisto z operačného programu Ľudské zdroje.
Zariadenie bude slúžiť pre 42 detí na predprimárne vzdelávanie.
„Výstavba novej samostatnej budovy materskej školy umožní nielen väčšiemu počtu detí navštevovať toto predškolské zariadenie, ale zároveň sa zlepšia aj priestorové podmienky v pôvodnej budove, ktorá doteraz slúžila nielen pre potreby základnej školy, ale aj materskej školy,“ uviedla Dochánová.
Dodala, že zvyšovanie kapacity materských škôl (MŠ) prostredníctvom eurofondov bude pokračovať v tomto roku aj v ďalších predškolských zariadeniach, a to v MŠ Dargovských hrdinov a MŠ Třebíčska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín