BRATISLAVA, SNINA. Definitívne hranice tzv. Karpatských bukových pralesov na východe Slovenska zatiaľ nie sú stále jasné.
Slovensko však vraj odpovie načas na výhrady Výboru svetového dedičstva UNESCO k ochrane územia.
Termín vyprší 1. februára.

Konkrétny návrh hraníc však odpoveď obsahovať nebude, aj keď sa s tým pôvodne počítalo. Vyplýva to zo stanoviska ministerstva životného prostredia.
"Vzhľadom na pokračujúce rokovania so zástupcami vlastníkov, správcami a užívateľmi pozemkov, návrh úpravy hraníc nie je nateraz ukončený a bude predmetom ďalších rokovaní s vlastníkmi. Prioritou Centra svetového dedičstva, ako aj rezortu životného prostredia je predložiť kvalitný návrh, ktorý zabezpečí všetky podmienky pre ochranu a starostlivosť o lokalitu, nielen z hľadiska ochrany prírody, ale aj z hľadiska prínosov pre miestne obyvateľstvo a možnosti rozvoja nových nadväzujúcich aktivít v regióne," povedal hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.
Desiatky rokovaní

Envirorezort ocenil ústretový prístup Centra svetového dedičstva, na definitívnom spresnení hraníc naďalej pracuje.
"Problematiku intenzívne rieši dlhodobo, k dnešnému dňu prebehli desiatky rokovaní, pretože dohodu je potrebné nájsť s pomerne veľkým množstvom dotknutých subjektov, štátnych aj neštátnych. Komplikované boli obzvlášť rokovania s neštátnymi vlastníkmi a potrebné je pokračovať v rokovaniach s ostávajúcimi troma pozemkovými spoločenstvami. Plne rešpektujeme práva vlastníkov, a preto je naším cieľom ponúknuť vlastníkom adekvátne kompenzácie," zhrnul Ferenčák.
Čo nám vytýkajú

Výbor svetového dedičstva na svojom zasadnutí v júli 2017 v Krakove opätovne upozornil Slovensko na viaceré pretrvávajúce problémy.
Uložil mu do 1. februára 2018 vykonať potrebné opatrenia, rovnako predložiť návrh úpravy hraníc slovenských komponentov lokality a ich nárazníkových zón.
Minister László Sólymos (Most-Híd) upozorňoval, že prípadný návrh menšej rozlohy ako 5700 hektárov, s ktorých hovorí nominačný projekt, by mohol viesť k strate značky UNESCO.
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) však v novembri hovorila o ochrane 3600 hektárov.
Fakty
Tzv. Karpatské bukové pralesy na Slovensku a Ukrajine pribudli do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva v roku 2007.
Do zoznamu UNESCO sa zapísalo desať pralesových lokalít. Z nich štyri sú na území Slovenska - lokality Stužica, Havešová, Rožok a Vihorlat.
Pralesy sú reťaz ostrovov pôvodného lesa, ktorý rástol tisícky rokov.
Celá lokalita pozostáva zo 78 komponentov vrátane slovenských, ktoré sa nachádzajú na území 12 európskych štátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín