HUMENNÉ. Zlatý záchranársky kríž je ocenenie pre ľudí, ktorí zachránia život a neraz pri pomoci iným nasadia aj svoj vlastný život. V roku 2017 toto ocenenie získali aj dvaja východniari.
V kategórii Záchranársky čin laickej verejnosti získal ocenenie Marek Puškár z Humenného. Ako náhodný okoloidúci pomohol neznámemu mužovi.
Štyridsaťštyriročný Humenčan síce pracuje ako vodič na stanici Rýchlej záchrannej pomoc v Koškovciach, no toto sa stalo mimo služby.
„Rýchlo zhodnotil stav a začal s laickou resuscitáciou. Pokračoval v nej až do príchodu záchranárov. Najbližšiu hodinu ich ruky nahrádzali srdcovú činnosť, kým muža neodviezol vrtuľník do nemocnice,“ povedal Vladimír Vanko, hovorca skupiny Falck na Slovensku.
Osud to tak zariadil
Marek Puškár bol skutočne v správnej chvíli na správnom mieste.
„Ráno som sa vracal z kostola domov, ale spomenul som si, že by som mal doniesť niečo na raňajky pre rodinu. Tak som sa z polovice cesty vrátil do obchodu,“ spomínal na osudný 14. december 2016.
Len čo vyšiel z potravín, pokojné ráno sa zmenilo na drámu. Na ulici zbadal hlúčik ľudí a na zemi ležiaceho človeka.
„V tej chvíli som sa prepol do módu zachrániť a nič viac som nevnímal. Asistovala mi ešte jedna známa, oživovali sme ho až do príchodu kolegov. Hneď sme ho naložili do sanitky a tam oživovanie pokračovalo, ale to už boli k dispozícii štyri páry rúk profesionálov, takže to bolo lepšie,“ opísal situáciu, akú zažil tisíckrát a predsa bola táto v niečom výnimočná a iná.
Prestal dýchať cestou v aute
Mužom, ktorý sa ocitol v problémoch, bol 53-ročný Humenčan. Po nočných ťažkostiach a bolestiach chrbtice šiel ráno na ošetrenie k lekárovi, avšak počas cesty v aute odpadol a prestal dýchať.
Zradilo ho choré srdce. Jeho manželka sa okamžite snažila privolať pomoc a tú ešte pred príchodom sanitky poskytol okoloidúci Marek.
„Vďaka dobre a odborne vykonávanej hodinovej resuscitácii a následnej starostlivosti môže pacient naďalej pokračovať v plnohodnotnom živote. Jeho osud by bol možno iný, ak by mu nebola poskytnutá skorá prvá pomoc,“ zdôraznil Vanko.
Pôvodne bol vyštudovaný stavbár
Záchranárstvo je evidentne Marekovým poslaním.
Pôvodne totiž vyštudoval stavbárčinu, no život mu zmenila civilná vojenská služba, ktorú absolvoval v humenskej nemocnici: „Tam mi terajší primár ARO doktor Suško otvoril obzory a ja som pochopil, že toto je niečo pre mňa, dnes som mu za to vďačný.“
Vrátil sa teda do školských lavíc, tentoraz na strednej zdravotníckej škole skončil najprv ošetrovateľstvo, potom odbor záchranár.
Už jedenásť rokov pracuje v koškovskej stanici rýchlej záchranky, medzi najbližšími plánmi je ale ďalšie štúdium, bakalárske v odbore urgentná medicína.
Pomohol aj svokrovi
Záchrana života, za ktorú dostal zlatý kríž, však nie je jediná. Bolo to už tretíkrát, čo sa mu taká situácia stala mimo služby.
V minulosti už oživoval aj vlastného svokra, ktorý po jeho kardiopulmonálnej resuscitácii žil ešte ďalšie dva roky.
Potom, na svokrovom pohrebe, došlo k náhlemu zastaveniu obehu u pani, ktorej tiež poskytol prvú pomoc.
Laická pomoc môže byť dôležitá
Marek je presvedčený, že poskytnúť prvú pomoc by dokázalo 99 percent z nás, len sa k tomu treba odhodlať.
„My to máme naučené, odžité, zautomatizované. Keď je to potrebné, tak urobíme všetko preto, aby pacient prežil. Častokrát je ale práve aj tá laická pomoc, ktorá prichádza úplne ako prvá a ku ktorej sa často ľudia z rôznych dôvodov akosi nemajú, veľmi dôležitá.“
Zlatý kríž, ktorý dostal, nevníma ako niečo mimoriadne, ale „ako symbolické ocenenie všetkých ľudí, ktorí tak kedy urobili a nepíšu sa o nich články“. Pre zachráneného muža je Marek aj napriek jeho skromnosti hrdinom.
„Zachraňovať ľudské životy je boží dar. V ten osudný deň pri mne stálo veľa anjelov a ten prvý anjel bol pán Marek Puškár, ktorému sa chcem touto cestou verejne poďakovať. Patrí vám všetka úcta, moja vďaka a obdiv,“ napísal v liste.

Autor: mm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín