HUMENNÉ. Návštevníci Vihorlatského múzea si môžu aj vo sviatočnom období pozrieť výstavu Svätci a svätice vo výtvarnom umení.
Ako informovala Jana Fedičová z Vihorlatského múzea v Humennom, výstava je sprístupnená v galerijných priestoroch múzea v rámci projektu Vianoce.
Prezentuje súbor takmer troch desiatok rezbárskych, maliarskych a grafických diel s náboženskou tematikou.
Diela z regiónu východného Slovenska zobrazujú najznámejších starozákonných a kresťanských svätcov a svätice.
Vystavované výtvarné diela pochádzajú zo zbierok Šarišského múzea v Bardejove.
Zaujímavé exponáty
K najcennejším exponátom výstavy s najstarším letopočtom vzniku diela patrí podľa Fedičovej vyobrazenie svätej Agnesy Rímskej, ochrankyne dievčat.
Tempera na dreve bola vyhotovená v rokoch 1520 až 1530 a pochádza z krídelného oltára v Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v Plavči.
Svojim veľkorozmerným formátom upúta dielo známeho autora Mikuláša Jordana s vyobrazením svätého Barnabáša a cirkevné obojstranné cechové zástavy s vyobrazeniami svätých Floriána a Vendelína z 19. storočia od známeho autora Vojtecha Klimkoviča z Košíc.
K zaujímavým exponátom výstavy patrí aj grafický list - ikona svätého Mikuláša z Myry z obdobia rokov 1730 - 1750 a ikona na dreve svätých Barnabáša a Bartolomeja z obdobia rokov 1830 - 1850 od neznámych autorov.
„Technikou oleja na plechu zaujme najmenší vystavovaný exponát z konca 19. storočia s vyobrazením svätého Štefana Uhorského, kráľa Štefana I, ktorý bol za prvého kráľa Uhorska korunovaný v deň Vianoc v roku 1000 a za svätého vyhlásený v roku 1083,“ prezradila Fedičová.
Aj sakrálne diela
Súčasťou výstavy je aj vzácna kolekcia sakrálnych rezbárskych diel.
K najstarším patrí drevorezba svätého Ignáca z Loyoly z druhej polovice 17. storočia a k najznámejším niekoľko podobizní najvýznamnejšieho svätca českého baroka Jána Nepomuckého.
Výstavu dopĺňajú exponáty pochádzajúce zo zbierkového fondu Vihorlatského múzea v Humennom a Krajského múzea v Prešove.
Sprievodná textová časť výstavy dokumentuje životné osudy jednotlivých svätých.
Výstava potrvá do 25. januára 2018.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín