HUMENNÉ. Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) Krtkovčatá pôsobí v Humennom už dvadsať rokov.
Od svojho vzniku vypĺňa prázdne miesto v práci s mentálne postihnutými deťmi a mládežou.
Na svetlo
Hlavným cieľom založenia združenia v roku 1997 bola snaha pomôcť postihnutým deťom integrovať ich do života a dosiahnuť, aby raz reprezentovali sociálne zariadenie, mesto i republiku.
„Obaja sme pedagogickí pracovníci a v ústave sociálnej starostlivosti na Podskalke sme pracovali s inak obdarenými deťmi. Mali sme iný vzťah k týmto deťom. U mňa osobne ho umocnili aj to, že mám invalidnú dcérku. S týmito problémami som žil od jej narodenia,“ hovorí dlhoročný predseda združenia Vasiľ Goc o sebe a Ladislavovi Bohušovi.
Ten je dlhé roky dušou celého združenia a jeho hlavný motivátor.
Prečo Krtkovčatá? „Krtko je zvieratko, čo žije v zemi a len zriedkavo vychádza na povrch. Chceli sme symbolicky ukázať deti na svetlo božie, ukázať čo vedia a čo sa dá s nimi systematickou prácou dosiahnuť. Podarilo sa,“ dodáva.
Aj napriek počiatočným problémom a komplikáciám sa práca rozbehla naplno.
Prvé v Európe
„Našou prioritou bolo rozvíjať záujmové aktivity detí s mentálnym, telesným i kombinovaným postihnutím, spoluprácu s amatérskymi i profesionálnymi umelcami,“ hovorí Ladislav Bohuš, ktorý s deťmi aktívne pracoval. Dominovali hudba, spev, tanec a výtvarné aktivity.
„V roku 1998 sme v spolupráci s Bernardom Herstekom vydali cédečko U nás na Podskalke, ktoré naspievali naše deti so speváckym zborom Prešovčatá. Bolo to prvé cédečko v Európe, na ktorom účinkovali mentálne postihnuté deti,“ hovorí Bohuš.
Doposiaľ Krtkovčatá vydali šesť nosičov.
Benefičné koncerty boli malým sviatkom
Divácky úspešnou bola séria benefičných koncertov Sme iní, nie horší.
Krtkovčatá ich majú na konte sedemnásť. Prvý sa konal v roku 1998, posledný v roku 2014.
Koncerty sa stali medzinárodnými, účinkovali na nich deti a dospelí z Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Ukrajiny, Bulharska, Macedónska.
„Spolupracovali sme s 15 ústavmi sociálnej starostlivosti z rôznych krajín. Stali sme sa jedna veľká rodina,“ zdôrazňuje Ladislav Bohuš.
Na javisku účinkovalo pravidelne takmer 140 mentálne, telesne, sluchovo, postihnutých detí a dospelých.
Krtkovčatá nacvičili a prezentovali deväť minimuzikálov.
„Chceli sme dokázať, že tieto deti na to majú. Majú čo ukázať zdravej populácii. Každá pieseň bola originálom, šitým na mieru. Samozrejme, že sa ozval niekedy aj falošný tón. Ten bol pre nás tým božím hlasom, ktorý údajne vzniká pri viachlasnom cirkevnom zborovom speve,“ dodáva.
Pravidelnými účastníkmi koncertov boli známi interpreti.
Od začiatku sa do aktivít združenia zapájali aj ostatní rodinní príslušníci členov.
„Naše deti a vnúčatá doslova vyrastali v združení. Integrácia nebola len na papieri,“ zdôrazňuje.
Na divadelných i festivalových doskách
Krtkovčatá boli pravidelnými účastníkmi medzinárodného festivalu Salve caritas – salve vita v Strakoniciach, ktorý založil Petr Šulista, dlhoročný priateľ združenia.
„Bol naším skladateľom, textárom, nezištným priateľom a fanúšikom,“ zdôrazňuje Bohuš.
Krtkovčatá sa dostali na scénu aj ako herci v piatich predstaveniach amatérskeho divadla Samé ucho, ktoré viedla redaktorka lokálnej televízie Zuzana Švecová.
Vydali šesť kalendárov výtvarných prác detí zo Slovenska, Poľska, Česka, Maďarska.
Krtkovčatá spolupracovali aj so Špeciálnou základnou školou v Humennom a ich rukami prešlo 280 detí z osady Podskalka.
Od roku 1998 sú samozrejmosťou každoročné rekondično - relaxačné pobyty.
Na dobrej ceste
Pri pätnástom výročí založenia Krtkovčatá vydali knihu a dostali Cenu mesta Humenné.
„Nemali sme žiadne vlastné priestory. Všetku prácu sme vykonávali dobrovoľne, bez nároku na odmenu, na úkor dovolenky, voľna. Bolo veľmi ťažké presvedčiť niektorých pracovníkov, že záujmové aktivity deťom prospievajú a pôsobia na nich blahodarne,“ zdôrazňuje Ladislav Bohuš.
„Nácviky a vystúpenia liečili našim deťom dušu. Sme radi, že čas potvrdil, že sme sa vydali správnym smerom. Integrovali sme deti, vytiahli sme ich z domu, dostali ich na scénu, prezentovali sme sa doma i v zahraničí, máme veľmi dobré ohlasy. Naše cédečka sú po celom svete, uznanie prichádza najmä zo zahraničia,“ dopĺňa Goc.
Pokračujú
V súčasnosti Združenie intenzívne spolupracuje so školou pre deti s dýchacími a sociálnymi problémami vo Vinnikach na Ukrajine.
„Navštevujeme zariadenie v rámci medzinárodných seminárov, do ktorého sú zapojené Poľsko, Holandsko a Slovensko. Prednášame o našich aktivitách a o našich skúsenostiach z praxe. Tam sa pôsobenie tretieho sektora ešte len rozbieha,“ vysvetľuje Vasiľ Goc.
Súčasná predsedníčka združenia Jana Kulanová, riaditeľka Centra sociálnych služieb Garden, si doterajšiu prácu kolegov váži. V mnohom chce pokračovať.
„Práca s deťmi s postihnutím je tá najľudskejšia a najláskavejšia činnosť. Dodáva nám vnútornú silu a stály zmysel pre radosť z malých i veľkých vecí života,“ uzatvára.
Pozdravy od priateľov
Sú iní, nie horší. Sú fajn
Dvadsať rokov. Koľko neúnavnej práce, úsilia a námahy sa za nimi skrýva. Ale tiež nemálo radosti a uspokojenia. Boli to roky plné tvorivosti, množstva úspešných projektov a zaujímavých akcií. Som veľmi rád, že som mohol s Krtkovčatami mnoho rokov spolupracovať ako textár ich minimuzikálov.
Už môj prvý kontakt s Krtkovčatami na medzinárodnom festivale SALVE CARITAS – SALVE VITA v Strakoniciac v apríli 1999 ma úprimne a milo prekvapil. Stretol som s nadšenými a obetavými ľuďmi, pre ktorých nebola práca s deťmi s mentálnym postihnutím len obyčajnou povinnosťou. Kontakty postupne prerástli do priateľstva.
Stretnutia s Krtkovčatmi pre mňa boli vždy veľmi príjemné a neopakovateľné, vždy som na ne rád a dlho spomínal a na ďalšie som sa tešil s nedočkavosťou.
Blahoželám Krtkovčatám k ich okrúhlemu výročiu a želám im do ďalších rokov mnoho radosti, spokojnosti a šťastia.
Petr Šulista, Česká republika
Ďakujeme, že môžeme byť vašimi priateľmi
Naše deti na benefičnom koncerte Krtkovčiat vystúpili po prvýkrát v roku 2011. Ťažko opísať emócie, ktoré sme vtedy prežívali. Deti so špeciálnymi potrebami na pódiu robili zázraky! Uvedomili sme si, že aj ľudia, ktorí s týmito deťmi pracujú, sú mimoriadni!
Keď sme sa bližšie zoznámili s Vasiľom Gocom a Ladislavom Bohušom, zistili sme, že zmyslom ich života je dávať deťom so špeciálnymi potrebami nielen radosť a dôveru, ale aj kus svojej duše a srdca.
Každé ďalšie spoločné stretnutie bolo pre nás sviatkom. Stretnutí bolo veľa: benefičné koncerty v Humennom, účasť v projektoch Konať dobro v meste Vinniki, účasť na medzinárodných konferenciách, festivaloch.
Už šesť rokov sme nielen priateľmi, ale aj jednou veľkou rodinou. Priateľov si nevyberáte podľa funkcií, priatelia zostávajú na celý život.
Sme hrdí na našich priateľov Vasiľa Goca a Ladislava Bohuša. Skláňame sa pred ich láskou, nezištnosťou a obetou.
Ďakujeme Bohu za to, že môžeme byť vašimi priateľmi.
Lilija Svystovyč, Ukrajina
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín