HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum pripravilo pre žiakov základných a stredných škôl cyklus vianočných prechádzok storočiami.
Okrem zaujímavých prednášok o oslave Vianoc v príbytkoch európskej šľachty i zemplínskeho roľníka a o vianočných zvykoch, si žiaci mohli na tvorivej dielni vyskúšať výrobu dávnych šľachtických i vidieckych vianočných ozdôb.
Ozdoby z papiera
Prvé záznamy o vianočnom stromčeku pochádzajú z roku 1570 v brémskej kronike.
Stromček stál v cechovom dome, zdobili ho ďatle, medovníčky, rôzne ovocie. Do šľachtických sídel sa dostal v 17. storočí.
„Stromčeky stáli v centrálnych miestnostiach. Predpokladáme, že v humenskom zámku bol vo vstupnej hale alebo v spoločenskej miestnosti, kde je dnes sobášna sieň. Ostatné miestnosti zdobili vetvičky, ikebany,“ povedala historička múzea Zuzana Koščová.
Ozdoby boli papierové. Mali tvar hviezdy, kvetov, papierové girlandy vyrábali šľachtické deti na ručných prácach.
V 70. rokoch 19. storočia sa začali na stromčeku objavovať sklenené gule, čokoládové figúrky, salónky.
„V Rakúsku boli s podobizňou členov panovníckej rodiny. Sviečky začiatkom 20. storočia nahradilo elektrické osvetlenie. Do módy prišli lesklé girlandy a anjelské vlasy. Hviezdy alebo anjelov na vrcholci stromčeka vystriedal začiatkom minulého storočia špic,“ priblížila minulosť historička Koščová.
Darčeky boli malé a nezabalené
Stromček sa zdobil 24. decembra. Zvyčajne stál na stole, neraz bol jeden pre chlapcov a druhý pre dievčatá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín