HUMENNÉ. Sovietska armáda oslobodila Humenné 26. novembra 1944 o druhej popoludní. V bojoch o mesto padli len štyria vojaci.
Hrdinami bol čarostrelec horskej streleckej divízie seržant Sadyrov a odvážny veliteľ roty Viničenko.
Vďaka nim sa podarilo zachrániť podmínovaný a na odstrel odsúdený Valaškovský most.
Hľadá miesta posledného odpočinku
Priatelia a sympatizanti neformálneho zoskupenia Príď a poznaj sa nedávno vydali po stopách II. svetovej vojny v meste.
Sprievodcom bol vojenský historik Martin Greša z Košíc.
Už niekoľko rokov sa venuje pátracej službe.
„Mojou hlavnou náplňou je pátranie po padlých vojakoch najmä z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Na žiadosť pozostalých zháňam archívne materiály, aby som potom mohol sprevádzať po miestach bojov a ukázať im miesto posledného odpočinku ich predka,“ hovorí.
Čestný občan mesta
Informácie o oslobodzovaní Humenného čerpal vojenský historik Greša z denníkov bojovej činnosti a z memoárov Gladkova.
Generálmajor Vasilij Fjodorovič Gladkov velil 318. horskej streleckej divízii, ktorá mesto oslobodila.
„V memoároch spomína na ťažkú cestu údolím od Dlhého nad Cirochou. Nie vždy boli cesty schodné ani na povozoch, všetko bolo zničené delostreleckou paľbou,“ hovorí Greša.
Gladkov sa neskôr do Československa vrátil opäť, 12. mája 1970 mu udelili ocenenie čestný občan mesta. „Bol nadšený zmenami, ktoré tu po rokoch videl,“ dodáva.
Veliteľstvo na zámku
S oslobodzovaním mesta sa spájajú aj mená armádneho generála Andreja Antonoviča Grečka, veliteľa prvej gardovej armády, pod ktorú patrila aj strelecká divízia.
Veliteľom nemeckej divízie, ktorá sa bránila v Humennom, bol generálporučík Willibald Utz, veliteľ 100. jágerskej divízie. Vojaci ho pre jeho priateľské správanie volali „papa Utz“.
Veliteľstvo nemeckej a neskôr sovietskej armády na čele s Grečkom sídlilo v zámku.
„Predpokladáme podľa bojových máp, že to bolo od konca novembra do polovice decembra. Potom sa presunuli na Pachovany a Trhovište smerom na Dargov,“ spresňuje vojenský historik.
Most chceli vyhodiť do vzduchu
Línia frontu sa začala hýbať 20. novembra, kedy sa začala východoslovenská operácia. 24. novembra sa dala do pohybu aj 318. horská strelecká divízia, dislokovaná na západnom okraji Stakčína.
„Časť išla smerom na Hámre a Morské oko, časť postupovala pozdĺž Sniny, Belej a Dlhého do Humenného. V noci z 25. na 26. novembra došlo k pouličným bojom v Kamenici. O ôsmej ráno oslobodila Hažín. Okolo obeda sa 1331. horský strelecký pluk dostal na južný okraj mesta k Valaškovskému mostu,“ opisuje pohyb vojsk Greša.
Nemci nechali v meste ústupové krycie jednotky.
„Mali za úlohu zlikvidovať most, aby sa po ňom nedalo prejsť do mesta. Začali ho podminovávať. Natiahli drôty a celú činnosť ženistov kryli nemecké guľomety po oboch stranách mosta. Vtedy prišiel k čelnej línii aj samotný Gladkov, aby zhodnotil situáciu. Vydal rozkaz zneškodniť guľometné hniezdo,“ hovorí historik.
Ostrostrelec a nebojácny hrdina na koni
Most zachránil čarostrelec divízie vtedy 20-ročný seržant Jevgenij Ivanovič Sadyrov.
Protitankovým kanónom trafil guľometné hniezdo. Podarilo sa mu to výnimočne na prvý raz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín