KOCHANOVCE. Klienti denného centra v Kochanovciach v Humenskom okrese si na spoločnosť zvykli.
Zariadenie prevádzkuje obec, ktorá z vlastných financií investovala do vybudovania prístavby z dôvodu splnenia zákonných povinností približne 60 000 eur. Jeho súčasťou je aj zelená strecha.
Majú rôzne aktivity
Denný stacionár navštevuje 30 klientov. Vykonávajú rôzne aktivity zamerané na pracovno-tvorivú činnosť, aktuálne na vianočnú tému, precvičenie jemnej motoriky, ale aj pamäte.
"Robíme gramatické či matematické cvičenia, aby si stále oprašovali vedomosti," uviedla pracovníčka denného stacionára Mária Korbová.
Chlapi si zahrajú karty a spoločenské hry, pracujú skôr s drevom. Ženy sa viac venujú jemnejším prácam, ako je napríklad šitie.
"Snažíme sa do všetkého zapájať aj mužov, aj ženy," pokračovala Korbová s tým, že k nim chodí veľa klientov, ktorí sú doma sami.
"Keď prídu k nám a dáme im také úlohy, že napríklad treba ušiť ružičky, urobiť venček, pre nich je to veľmi dôležité, lebo sa cítia znovu potrebný. Myslím si, že ich to naštartúva, aby fungovali v živote," doplnila.
Nevedia si predstaviť, že by nebol
Stacionár od jeho začiatku navštevuje aj Dalma Bednáriková.
"Chodím sem rada, bola by som ináč aj sama, lebo všetko ide do práce. Tu sa človek porozpráva s ľuďmi, nie je osamotený, pracujeme, robíme tu rôzne akcie, chodíme po výletoch. Je tu príjemná atmosféra a vynikajúce dievčatá," povedala.
Pred Vianocami napríklad vyrábajú adventné vence, háčkujú rôzne gule či pečú ozdoby na stromček zo slaného cesta. "Všetko, čo si donesiem domov, každý obdivuje," poznamenala.
Seniori si nevedia predstaviť, že by už stacionár v obci nefungoval. Podľa Bednárikovej by veľa stratili.
"Na dôchodku som už 22 rokov, ale tu, v týchto ľuďoch, som našla, a to som sa sem presťahovala, skutočne dobrých priateľov," zdôraznila.
"Je to lepšie ako samota," doplnila ju kamarátka Viola Darašová.
Stacionár prevzala obec
Zriaďovateľom denného stacionára je obec. Pred dvoma rokmi priestor prenajímala neziskovej organizácii.

"Keďže štát zmenil podmienky poskytovateľom, hlavne v nárokoch na priestor, tak sme sa rozhodli, že prestavbu urobíme z vlastného rozpočtu, aby sme zachovali počet klientov a aby sme im poskytli komfort, tiež dodržali podmienky, ktoré predpisuje zákon," vysvetlil starosta obce Miroslav Porochnavý.
Ide o novú stavbu s plochou približne 150 metrov štvorcových.
Prístavba bola podľa neho komplikovaná, ale zvládli ju aj s jednou zaujímavosťou.
"Rozhodli sme sa trošku prispieť i k ekológii a ako strešnú krytinu sme použili zeminu, čím sme vytvorili zelenú strechu. Pomaly zarastá, verím, že do roka do dvoch by mala byť zelená celá a mala by plniť svoj účel," spomenul s tým, že sa v tejto súvislosti snaží pozorovať moderné trendy v stavebníctve i samosprávach, najviac ho však inšpirovalo Nórsko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín