STAKČÍN. Pre efektívne využitie značky UNESCO pri rozvoji ochrany prírody a udržateľného cestovného ruchu a regiónu, ktorý nadväzuje na tzv. Karpatské bukové pralesy na východe Slovenska, je nutné partnerstvo.
Zhodli sa na tom odborníci, ktorí počas troch dní (22. až 24.11.) navštívili jednotlivé časti územia Sninského a Sobranského okresu, kde sa stretli s predstaviteľmi miestnych záujmových skupín.
Ako uviedla za organizátorov Daniela Galandová z Nadácie pre ochranu biodiverzity Karpát, cieľom podujatia bolo sieťovanie, ale aj vysvetlenie a nájdenie spoločných riešení.
Pracovné stretnutia a osobné rozhovory s expertmi Výboru svetového dedičstva UNESCO prebiehali v konkrétnej lokalite.
"Rozdelili sme to na Národný park Poloniny a Uličskú dolinu, severnú a južnú časť Vihorlatu a opäť Poloniny, ale v nadväznosti na obce Osadné a Hostovice, tiež vysídlenú oblasť vodárenskej nádrže Starina," priblížila.
Každá z týchto lokalít má podľa jej ďalších slov niektoré problémy spoločné, iné sú zas špecifické.
"Z tohto dôvodu sme chceli klásť dôraz na to, aby boli vypočuté problémy z každej strany, aby sa na niečo nezabudlo a zároveň, aby naozaj dostal priestor každý," zdôraznila.
"Komplikované" územie

Predmetné územie je podľa Galandovej komplikované z hľadiska administratívneho členenia, keďže ide o dva kraje - Prešovský a Košický.
"Hovoríme o území, na ktorom sú minimálne tri druhy vlastníctva - štátne, cirkevné a súkromné, zároveň naň majú dopad viaceré ministerstvá. Potrebovali sme si tieto veci utriasť," spomenula s tým, že to boli rokovania, ktoré mali byť možno realizované už pred desiatimi rokmi.
"Dá sa povedať, že väčšina zúčastnených, ktorí boli naozaj z rôznorodých skupín, sa stotožnili s tým, že UNESCO je pre nich príležitosť, len necítia reálny dopad a prínos nielen finančný, ale aj iný z tej značky ako takej," poznamenala.
Podľa jej ďalších slov je nutné vytvoriť reálne fungujúce partnerstvo verejného aj súkromného sektora.
"To sú veci, ktoré u nás nefungujú. Aj jestvujúce inštitucionálne štruktúry, ktoré sú v oblasti cestovného ruchu alebo miestnych akčných skupín, sú len čiastkové. Myslím, že bude dôležité hovoriť o spoločnom riešení, ktoré musí byť nastolené, lebo takáto lokalita si zaslúži jednotný prístup," doplnila.
Dvaja experti
Územie v tejto súvislosti navštívili už druhýkrát aj dvaja experti z UNESCO.
Britský odborník na manažment prírodných pamiatok UNESCO James Rebanks v ňom vidí veľký potenciál, ktorý je potrebné spojiť do jedného balíka a ten ďalej komunikovať svetu.
"Táto krajina, ako mnohé iné, má svoje problémy. Staré zdroje príjmu začínajú vysychať, treba nájsť nové spôsoby, ako pritiahnuť investície do tohto regiónu," uviedol s tým, že miestni obyvatelia tu chcú udržať ľudí.
Podľa jeho ďalších slov je dôležité spájať sa na regionálnej úrovni.
"Treba definovať tie kľúčové body, či je to marketing, budovanie ubytovacích kapacít alebo doprava," spomenul s tým, že v tomto prípade treba žiadať o pomoc všetkých "hráčov" v danej oblasti.
Chcú zvyšovať povedomie

Hlavný špecialista UNESCO pre program Svetové dedičstvo a udržateľný cestovný ruch Peter DeBrine povedal, že jedným z ich cieľov je zvyšovať povedomie.
"Chceme, aby si tí ľudia uvedomili, aké hodnoty tu majú. Práve táto značka sem pritiahne ľudí. Potrebujeme tu rozšíriť príbeh o UNESCO, vysvetliť, prečo to je zvláštne a vybudovať v tých ľuďoch hrdosť na tú značku. Až vtedy, keď si to uvedomíme, ho dokážeme ďalej šíriť a predávať," zdôraznil s tým, že to musí ísť ruka v ruke s ochranou prírody, preto treba siahať po mäkkých formách turizmu.
"Je to v poriadku, ak to prinesie ekonomické benefity celému regiónu. A práve tá záležitosť, ktorú my riešime v rámci UNESCO, je udržateľný vývoj svetového dedičstva a ochrana tých výnimočných univerzálnych hodnôt v danom regióne. Toto je ten odkaz, ktorý by sme chceli tým ľuďom ďalej posunúť," doplnil.
Tri kroky
Podľa Rebanksa treba na začiatku urobiť tri kroky.
"Treba sa rozhodnúť, ako ideme spolupracovať, určiť si priority. Po druhé, musíme vymyslieť príbeh, ktorý budeme o danom území šíriť, mal by byť jednoduchý a jednoducho tlmočiteľný ľuďom, ktorí o tomto území nič nevedia a po tretie, treba zistiť, ako nájsť rovnováhu medzi ochranou prírody a turizmom," vymenoval s tým, že projekty nesmú byť malé, musí sa pripraviť veľký investičný plán.
Ako uviedol DeBrine, zdroje je potrebné hľadať všade - na úrovni vlády, Európy, súkromného sektora či nadácií.
"Nesmieme zabudnúť ani na návratnosť, pretože každý, kto bude investovať do toho projektu, sa na ňu bude pýtať," poznamenal.
Podľa expertov je prvé výsledky týchto stretnutí možné na regionálnej úrovni vidieť podľa toho, ako si ich rady osvoja zúčastnené strany a ako rýchlo ich budú vedieť uplatňovať v praxi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín