HUMENNÉ. Občianske združenia Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy a Podvihorlatská paleta spolupracujú na výnimočnom projekte.
Nadšenci vojenskej histórie každoročne usporadúvajú divácky atraktívne ukážky bojov z Prvej svetovej vojny.
Amatérski i profesionálni výtvarníci maľujú obrazy s vojenskou tematikou priamo na „bojisku“.
Výstavu obrazov sprístupnili vo Vihorlatskej knižnici symbolicky v predvečer 99. výročia ukončenia veľkej vojny.
Na plátne
KVH Beskydy sa prioritne venuje výskumu udalostí Prvej svetovej vojny, bojov v Karpatoch, účasti rodákov vo vojne a obnove vojnových cintorínov.
„Snažíme sa ľuďom priblížiť túto tému rôznymi spôsobmi. Organizujeme turistické pochody, prednášky aj ukážky bojov. Je to veľmi vhodná forma na pritiahnutie záujmu hlavne mladej generácie. Tam vznikla myšlienka zapojiť do akcie umelcov a dostať tému vojny na plátno,“ povedal historik Martin Drobňák.
Odovzdávajú odkaz
Vlani v Hostoviciach na rekonštrukcii bojov sa výtvarníci prezentovali prvýkrát.
„Stretlo sa to s kladným ohlasom u návštevníkov. Umelci vzbudzovali pozornosť. Rozhodli sme sa, že budú stabilnou zložkou nášho programu,“ dodal.
V tomto roku umelci maľovali v Nižnej Polianke.
Podobný projekt v Maďarsku s úspechom vedie vojenský nadšenec István Németh.
Členovia palety sa zapojili do maľovania portrétov vojakov podľa dobových fotografií.
„Ďakujeme za príležitosť. Pre nás bol tento spôsob prirodzený. Vyrastali sme v tomto regióne a mnohí si pamätáme rozprávanie našich dedov a pradedov, ktorí vo vojne bojovali. Je našou povinnosťou odovzdať ich odkaz ďalej,“ povedala na vernisáži v knižnici Anna Šimkuličová z Podvihorlatskej palety.
Prekročili desaťtisícovú hranicu
Členovia KVH Beskydy sa venujú tiež zostavovaniu zoznamov padlých vojakov v prvej svetovej vojne prevažne z územia dnešného Slovenska.
Do doslova herkulovskej úlohy sa pustili v máji pred dvoma rokmi vtedy s asi trinástimi dobrovoľníkmi.
„Spustili sme publikovanie zoznamov padlých vojakov prešovského pešieho pluku číslo 67. Postupne sa nám podarilo vyhotoviť zoznamy padlých 11 rakúsko-uhorských peších jednotiek,“ priblížil Radoslav Turik z KVH Beskydy.
Spracúvali údaje z plukovných matrík padlých, z úmrtných lístkov, ktoré vydávala pozostalým Československá republika.
V rokoch 1914 – 1918 bolo z územia dnešného Slovenska povolaných do armády rakúsko–uhorskej monarchie viac ako 400 000 mužov, z toho 67 000 sa už domov nikdy nevrátilo.
Slováci bojovali na východnom, srbskom a talianskom fronte.
V predvečer 99. výročia konca vojny, 10. novembra, sa dobrovoľníkom podarilo prekročiť desaťtisícovú hranicu dohľadaných mien.
„Vnímame túto symboliku ako záväzok do budúcnosti. Ďalších 60-tisíc mien už pôjde ľahko,“ zdôraznil Drobňák.
Čo meno, to príbeh
Dnes je do mravčej práce vyhľadávania a spracúvania údajov do elektronickej podoby zapojených 21 dobrovoľníkov z celého Slovenska .
„Nie všetci na projekte pracujú sústavne, ale každý z nich sa zaslúžil o vytvorenie aspoň jedného zoznamu padlých. Snažíme sa nepodľahnúť len suchému štatistickému spočítavaniu, veď za každým menom sa skrýva ľudský príbeh,“ uzavrel Turik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín