OSADNÉ. V sobotu 11. novembra, v deň 99. výročia ukončenia prvej svetovej vojny, v krypte pod pravoslávnym chrámom odslúžili panychídu za padlých vojakov.
„Počas všetkých bohoslužieb si spomíname na padlých vojakov, ktorí sú pochovaní v našej krypte, aj na všetkých hrdinov vojen. Na výročie, ako je to dnešné, však prichádzame do krypty, aby sme sa pomodlili priamo na tomto pietnom mieste a pri pohľade na kosti odsúdili vojnu,“ povedal v sobotňajšej liturgii správca miestnej pravoslávnej cirkevnej obce Peter Soroka.
V krypte a šachtách
Najtuhšie boje v prvej vojne prebiehali práve na severovýchode dnešného Slovenska. Tu sa nachádza aj najviac vojenských cintorínov
Najojedinelejší z nich je v krypte pod pravoslávnym chrámom v Osadnom.
V jednom hrobe je pochovaných 1 025 vojakov a ďalších vyše 1 400 vojakov leží v dvoch šachtách na miestnom cintoríne.
„Tu pochovaní vojaci padli počas Brusilovského prielomu v rokoch 1914-15, keď v okolitých lesoch prebiehali neľútostné boje ruskej a rakúsko-uhorskej armády. Padlí vojaci boli pochovaní priamo v lesoch alebo na cintorínoch v neďalekých dedinách. V rokoch 1933-34 boli ich kosti prenesené do novopostaveného chrámu v Osadnom. Jeho výstavbu vtedajšie úrady podmienili tým, že bude slúžiť ako pamätník ruským vojakom. Keďže sa tu všetky exhumované kosti nezmestili, zvyšok bol pochovaný v šachtách na miestnom cintoríne,“ priblížil Soroka.
Preslávila obec
Kryptu zrekonštruovali v roku 2005 a pamätník nad šachtami na miestnom cintoríne vybudovali v roku 2012.
„Všetko financovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku a vďaka tejto pomoci sa zvesť o Osadnom dostala nielen za hranice sninského okresu, ale aj do celého sveta. Dnes kryptu navštevuje niekoľko tisíc turistov ročne,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín