HUMENNÉ. Senior boxy sa opäť po roku dostanú do nemocníc.
Ide už o tretí ročník verejnoprospešného projektu Ošetrovateľského centra a Slnečného domu v Humennom.
Príbuzným vážne a dlhodobo chorých pacientov majú pomôcť pripraviť sa na ich domácu starostlivosť.
Posol nádeje
"Senior box predstavuje akéhosi posla nádeje v boji proti predčasnému umieraniu bezvládnych seniorov. V rámci tohto projektu sme zúročili naše niekoľkoročné skúsenosti," uviedla autorka publikácie a odborná garantka projektu Zuzana Fabianová.
Medzi ich pacientmi sú totiž ľudia, ktorí sa nachádzajú v tom najťažšom štádiu bezvládnosti.
"Veľmi často sa stretávame s rodinami, ktoré sú konfrontované so situáciou, že po krátkom čase pobytu v nemocnici preberajú starostlivosť o svojho blízkeho oni. Prekvapí ich, ako to u nás na Slovensku funguje. Že veľmi dlho trvá, kým sa vybaví nejaké zariadenie, nie je tam veľký výber, a tak sa stáva, že starostlivosť musia aj niekoľko dní či týždňov vykonávať vo vlastnej réžii," poznamenala s tým, že v takýchto prípadoch rodina nedisponuje odbornými informáciami, nevie sa zorientovať v systéme.
"Vidia, že tá starostlivosť je náročná. Sme presvedčení, že aj keď je choroba silná, človek je silnejší, ak je na jeho strane súcit, láska, obetavosť a ak je pripravený praktickými prostriedkami zmierniť utrpenie. A toto je pointa senior boxu," doplnila.
Tak vznikla myšlienka vytvoriť akýsi komplexný balík, ktorý by obsahoval publikáciu s praktickými radami, ako sa postarať o blízkeho, rôzne produkty a informačné materiály.
Novinkou v tomto roku je tzv. checklist pre domácu laickú kontrolu.
"Slúži na to, aby príbuzní náhodou nezabudli na nejaký dôležitý aspekt starostlivosti," spomenula Fabianová.
Ojedinelý projekt
Do projektu prizvali desiatky partnerov, ktorí pomohli vybudovať obsah senior boxu.
"Ide teda o komplex informácií, ktorý sa dá do rúk blízkym vo chvíli, keď si berú pacienta domov a vôbec si nevedia dať rady," zdôraznila s tým, že aj v tomto roku ich pripravili spolu 2 500.
"Poputujú do liečební dlhodobo chorých, na onkologické oddelenia. Tam, kde sa najčastejšie nachádzajú bezvládni seniori," dodala. Distribúcia trvá jeden až dva mesiace.
Na Slovensku ide o ojedinelý projekt, podobný podľa Fabianovej nenašli ani v zahraničí.
"Nikto na ňom nezarába," zdôraznila s tým, že ide o výsostne humanitárnu a neziskovú aktivitu.
Úlohu uviesť do života tretiu podobu Senior boxov v tomto roku prijal rektor a zriaďovateľ Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislave, vedec, lekár, farmakológ a profesor medicíny Vladimír Krčméry počas konferencie, ktorá sa uskutočnila v Michalovciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín