Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Humenský okres je rodiskom významných cirkevných hodnostárov

Štyri dediny sú prepojené duchovným putom.

Emeritný arcibiskup Alojz Tkáč.Emeritný arcibiskup Alojz Tkáč. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

Štyri obce okresu Humenné – Udavské, Zbudské Dlhé, Hažín nad Cirochou a Ohradzany delí od seba len zopár kilometrov a spája ich veľmi silné duchovné puto. Pochádzajú z nich totiž významní slovenskí duchovní pastieri.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kardinál Jozef Tomko

V súčasnosti jediný slovenský kardinál, 93-ročný Jozef Tomko sa narodil v dedine Udavské.

Najstarší z troch súrodencov bol pre svoje mladšie sestry odjakživa vzorom. A jednej dokonca zachránil život.

„Vždy mi dávali brata za príklad, bol priateľský, so zmyslom pre zodpovednosť, nezdráhal sa pomôcť. My, dievčatá, sme niekedy aj 'vyfasovali', uňho to nepripadalo do úvahy. Bez preháňania bol najposlušnejší. Keď mal päť rokov, stal sa z neho náš hrdina. Počas požiaru, ktorý vypukol neďaleko poľnej kolísky, v ktorej ležala niekoľkotýždňová sestra Margita, ju zachránil pred plameňmi a odniesol do bezpečia,“ oživila v jednom rozhovore vzácne spomienky jeho sestra Paulína.

SkryťVypnúť reklamu

Po absolvovaní rímskokatolíckej ľudovej školy v Udavskom študoval na michalovskom gymnáziu, potom nasledovalo štúdium teológie, sociálnych vied a cirkevného práva.

„Rodičia ma vychovávali pochvalou, veľa starostí som im nenarobil. Privyrobil som si na štúdiá, zažil som aj drinu počas sťahovania siahoviny z lesov, alebo pri výkopových prácach. O to viac som si ale cenil pracovitosť mojich rodičov. Otec pracoval veľmi ťažko a oddychoval pri knihách,“ spomínal raz uznávaný kardinál pre náš denník.

V novembri 1945 odišiel študovať do Ríma, no pobyt v zahraničí napokon trval omnoho dlhšie, než pôvodne predpokladal.

Po „Víťaznom februári 1948“ sa totiž do rodnej krajiny nemohol len tak vrátiť. Prvýkrát sa mu to podarilo až v roku 1968 a potom až po Nežnej revolúcii ´89.

SkryťVypnúť reklamu

„Odlúčenie bolo veľmi ťažké pre mojich rodičov a najmä mamku. Nikdy som ale zahraničie nevnímal len ako cudzinu. Bolo to preto, že Rím je strediskom katolíkov a ja som si tam naozaj našiel svoju druhú vlasť. Vážne som sa zahĺbil do štúdia, darilo sa mi, a tak to nebolo až také zložité. Skôr som cítil smútok nad tým, ako to vyzeralo u nás po roku 1948.“

Do zboru kardinálov bol prijatý 1985, vlastní niekoľko čestných doktorátov zo svetových univerzít a ďalšie významné ocenenia.

A o jeho povahe svedčia slová, ktoré raz povedal pápežovi Jánovi Pavlovi II.: „Nikdy som nič nežiadal, nič neodmietal, ale keď som objavil náznak toho, akú cestu si mám vybrať, rozhodol som sa kráčať po nej.“

Arcibiskup Ján Babjak

O svojom rodisku – Hažíne nad Cirochou hovorieva ako o najkrajšej dedine, kde prežil krásne letá v spojení s prírodou.

SkryťVypnúť reklamu

V najcitlivejšom chlapčenskom veku však arcibiskup prešovskej archieparchie Ján Babjak vyrastal bez otca, ktorý bol v tom čase v Prahe a mužský vzor mu veľmi chýbal. Napokon ho našiel v strýkovi, ktorý síce nemal ľavú ruku, no nedovolil, aby mu tento hendikep výrazne poznačil bežný život a bol veľmi pracovitý a zručný.

Roboty sa nikdy nebál ani prešovský metropolita. „Som technický typ, čo zoberiem do ruky, to urobím. Doma som si vedel všetko porobiť, muroval som, vakoval, elektriku urobil, kosil som, šil som. To sú veci, ktoré ma bavili, každá práca bola pre mňa zábava, nie práca,“ povedal v jednom z rozhovorov.

Keď bol čas vybrať si strednú školu, Jána Babjaka to ťahalo na strojnícku priemyslovku do Sniny, za kamarátmi. Nakoniec to však, na podnet svojho kňaza a na údiv triednej, skúsil s gymnáziom.

„Nikdy som si nemyslel, žeby som bol kňazom. Aj keď som miništroval, ešte u rímskokatolíkov, lebo gréckokatolícka cirkev bola zakázaná.“

Roky na gymnáziu zvládol, no keď počas akademického týždňa vyšlo najavo, že chce študovať teológiu, nastali rušné chvíle. Riaditeľ mu podával diplom s odvrátenou tvárou a slovami: „Dvaja žiaci pošpinili česť našej školy tým, že sa prihlásili na bohosloveckú fakultu. Takéto živly na škole viac nestrpíme.“

Kto prešovského Jána Babjaka pozná vie, že všetky, aj tie ťažké časy, vníma ako prínos. Jeho skromnosť a pokora boli a sú pre neho veľkým pomocníkom v živote.

Zo žiaka, ktorý „pošpinil“ česť školy, sa napokon stal prefekt kňazského seminára v Bratislave, študoval aj na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, pôsobil vo Vatikánskom rozhlase a dnes je tento 63-ročný duchovný najvyšší hierarcha – metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Arcibiskup Bernard Bober

Súčasný arcibiskup Košickej arcidiecézy sa narodil 3. novembra 1950 v Zbudskom Dlhom ako najmladší z troch synov.

„Môj rodný kraj je prenádherný, príroda neopísateľná, tam sú korene mojej lásky k prírode a všetkému, čo s ňou súvisí. Celé moje detstvo bolo vďaka rodičom veľmi pekné,“ zaspomínal si pre Korzár.

Po základnej škole nasledovala stredná škola v Humennom a dilema, čo ďalej. Jeden z bratov Boberovcov – Juraj je chirurg a profesor medicíny, ďalší – Štefan je strojný inžinier. Pre tretieho z nich však už bola tam hore nalinkovaná iná cesta.

„Keď som povedal rodičom, že sa chcem stať kňazom, moja dobrá mamka bola neuveriteľne šťastná. Otec, ktorý bol predsedom roľníckeho družstva, to prijal trochu triezvejšie. Opýtal sa ma, či viem, že to nebude jednoduché,“ zaspomínal si na chvíle, ktoré rozhodli o jeho budúcnosti.

V septembri 1969 ho prijali na teologickú fakultu v Bratislave, ktorá bola jedinou takouto inštitúciou vo vtedajšom Československu.

V júni 1974 bol Bernard Bober vysvätený za kňaza a začal pôsobiť ako kaplán a kňaz vo viacerých farnostiach, aj v rodnom Humenskom okrese.

Zlomovým bol rok 1991, keď ho košický diecézny biskup Mons. Alojz Tkáč ho ustanovil za svojho generálneho vikára a o rok na to ho Ján Pavol II. menoval za titulárneho biskupa Vissalského a košického pomocného biskupa.

V Dóme svätej Alžbety ho vysvätil rodák z Humenského okresu kardinál Jozef Tomko.

„Z môjho vtedajšieho pôsobiska v Humennom sa mi neodchádzalo ľahko. Vedel som, že práca v Košiciach nebude jednoduchá, všetko sme vtedy prakticky začínali budovať, takpovediac, na zelenej lúke,“ skonštatoval košický arcibiskup, ktorý do úradu nastúpil po tom, čo sa jeho predchodca Mons. Alojz Tkáč zriekol úradu.

Stal sa v poradí 14. biskupom, ktorý sa postavil na čelo Košickej arcidiecézy.

Emeritný arcibiskup Alojz Tkáč

Od mala túžil stať sa kňazom a podarilo sa mu to.

„Cítil som k tomuto povolaniu náklonnosť. Otec mi povedal: Nebudem ti brániť, ale aby si rodine neurobil hanbu,“ zaspomínal si rodák z obce Ohradzany, na časy, keď po skončení humenského gymnázia rozhodoval o ďalšom smerovaní svojho života.

Na bohosloveckú fakultu v Bratislave ho však prijali až po dvoch rokoch, keď prestúpil z odboru latinčina – história. História navždy zostala jeho záľubou, podobne aj cudzie jazyky.

No v kňazskom rúchu nezažil len chvíle radosti, ale aj trpkého sklamania. Súviselo to „so vzťahom“ komunistickej garnitúry voči cirkvi.

Alojz Tkáč totiž v čase najtvrdšej totality vystúpil s kritickým prejavom na stretnutí kňazov v združení Pacem in terris, napojenom na vládnu moc.

„Na biskupský úrad do Košíc, kde som pôsobil, prichádzali kňazi a sťažovali sa. Nebolo to ľahké obdobie. Na všetko bolo treba štátny súhlas. O týchto bolestiach som potom hovoril na schôdzi Pacem in terris. V desaťminútovom príspevku som sa vyjadril k niektorým nepríjemným skutočnostiam, ktoré boli vlastné socializmu,“ priblížil osudné okamihy.

Príspevok odvysielali zahraničné rozhlasové stanice a pre A. Tkáča sa začala tortúra viacnásobných vypočúvaní na ŠtB.

Napokon mu 29. novembra 1975 odobrali súhlas na vykonávanie verejnej duchovnej činnosti. Najskôr pracoval ako lesný robotník, potom ako vodič električky.

Napokon sa ku kňazskému povolaniu vrátil po siedmich rokoch a pod klenbami Dómu svätej Alžbety prežil košický arcibiskup – metropolita štyri desaťročia.

Podľa Kódexu kánonického práva, keď biskup dovŕši 75 rokov, požiada Svätého Otca o uvoľnenie z biskupskej služby a mons. Tkáč tak urobil, no pápež ho nechal v úrade ešte rok.

Aj na takzvanom dôchodku, teda ako emeritný arcibiskup zostal 84-ročný mons. Alojz Tkáč v blízkosti košickej katedrály, ktorá mu, tak ako mesto, veľmi prirástla k srdcu.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 233
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 548
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 993
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 848
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 289
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 648
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 983
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 676
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 521
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 462
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 300
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 648
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 983
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 676
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 521
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 462
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 300
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu