BRATISLAVA, SNINA Ministerstvá životného prostredia, pôdohospodárstva a zahraničných vecí vypracovali komplexný návrh opatrení zameraných na splnenie odporúčaní Výboru svetového dedičstva UNESCO ohľadne Karpatských bukových pralesov.
Materiál predložili v stredu do medzirezortného pripomienkového konania.

Výbor Slovensku vyčítal napríklad ťažbu dreva, potrebná je aj úprava hraníc slovenských častí pralesov.
Rezorty preto tak, ako im to v auguste uložila vláda, pripravili komplexný súbor opatrení zameraných na zabezpečenie adekvátnej ochrany a starostlivosti o slovenskú časť prírodného dedičstva.
Výbor svetového dedičstva na svojom júlovom zasadnutí v Krakove opätovne upozornil Slovensko na viaceré pretrvávajúce problémy.
Uložil mu do 1. februára 2018 vykonať potrebné opatrenia, rovnako predložiť návrh úpravy hraníc slovenských komponentov lokality a ich nárazníkových zón.
Ochrana pred ťažbou a pred lovom zveri
Podklady na zmenu hraníc budú na Sekretariát UNESCO doručené do tohto termínu, deklaruje sa v materiáli.
Výbor tiež požaduje zabezpečenie ochrany pred ťažbou dreva a inými potenciálnymi hrozbami v celej slovenskej časti lokality.

"Spresnenie hraníc má zásadný význam aj pre zabezpečenie ochrany pred ťažbou dreva a inými potenciálnymi hrozbami," vysvetľuje sa v materiáli.
Ochrana pred ťažbou a tiež pred lovom zveri je v súčasnosti adekvátne zabezpečená v dvoch zo štyroch oblastí.
V lokalitách Stužica - Bukovské vrchy a Vihorlat sa preto pripravuje rozšírenie území s najvyšším - piatym stupňom ochrany prírody, vyhlásia tam prírodné rezervácie.
Materiál reaguje aj na ďalšie výhrady.
Rieši preto využitie prestížneho emblému UNESCO pre udržateľný rozvoj regiónu, podporu udržateľných foriem cestovného ruchu a mäkkých foriem turizmu, socioekonomický rozvoj, zvyšovanie environmentálneho povedomia, ako aj podporu formálneho a neformálneho environmentálneho vzdelávania a medzinárodnú spoluprácu.
Fakty
Karpatské bukové pralesy na Slovensku a Ukrajine pribudli do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva v roku 2007.
Do zoznamu UNESCO sa zapísalo desať pralesových lokalít.
Z nich štyri sú na území Slovenska - lokality Stužica, Havešová, Rožok a Vihorlat.
ala vs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín