HUMENNÉ. Na mestskom cintoríne pília nebezpečné stromy. Hrozia vyvrátením pri búrkach a ich korene poškodzujú náhrobné kamene.
Dokopy 86 stromov spília počas piatich rokov po etapách. V tomto roku ich odstránia dvadsať.
Ohrozujú a škodia
Vedenie Technických služieb (TS) mesta Humenné, ktoré miesto posledného odpočinku spravujú, sa nebezpečnými stromami v starej časti cintorína zaoberá už niekoľko rokov.
V minulosti riešili päť - šesť prípadov, kedy spadnutý konár poškodil hrobové miesto.
„V jednom prípade odlomený konár poškodil náhrobnú dosku a pozostalým sme museli uhradiť škodu 1 300 eur,“ hovorí riaditeľ TS Milan Kuruc.
Výhrady pozostalých smerovali aj k tomu, že korene sa derú na povrch a poškodzujú hrobové miesta.
Nebezpečné sú najmä ihličnany
Stromy na cintoríne sú vysadené svojvoľne, neriadene a bez súhlasu správcu.
Najvyššie smreky majú odhadom 80 rokov a dorástli do úctyhodných výšok.
„Rastú v ideálnych podmienkach. Majú veľa výhonkov a konárov. Problém je v tom, že smrek má veľmi plytkú koreňovú sústavu a pri búrke hrozí vyvrátenie. Poisťovne odmietli uzavrieť s nami poistky na prípadné škody spôsobené pádom konárov či stromov,“ zdôrazňuje Kuruc.
Dvojročná papierová vojna
Zamestnanci TS problematické stromy vybrali a „zakrúžkovali“ už pred tromi rokmi. Ide o 86 stromov, smreky, brezy, tuje, lipy a jeden jaseň.
„Požiadali sme o výrub. Odvolanie proti nášmu návrhu podalo jedno občianske združenie z Bratislavy. Museli sme žiadať o súhlas aj vlastníka pozemkov, rímskokatolícku cirkev,“ hovorí riaditeľ.
Vybavovačky trvali vyše dvoch rokov. „Papierovo sme už ošetrení, preto sme v pondelok mohli začať s výrubom,“ informuje.
Vrtuľník by bol drahý
Ďalší problém je v tom, že stromy rastú v kopcovitom teréne a klasický výrub preto nie je možný.
Do úvahy prichádzalo zrezanie pomocou horolezeckej techniky, alebo špeciálnej zdvíhacej techniky. či vrtuľníka.
Posledný variant by bol síce najrýchlejší, ale aj najdrahší.
„Vrtuľník vychádzal na asi 58 000 eur. K tomu treba prirátať prácu pilčíka a horolezca, ktorý by na stromy uväzoval lano. Dokopy by to vyšlo až na 70-tisíc eur. Navyše, nedokázali by sme zabezpečiť neporušený stav pomníkov a tabúľ, keďže vrtuľa vytvára silný vzdušný vír,“ vysvetľuje Kuruc.
Aj preto je variant pílenia stromov pomocou horolezeckej techniky najprijateľnejší.
Do verejnej obchodnej súťaže sa prihlásili tri firmy. Zákazku vyhrala najlacnejšia firma z najlepšími referenciami a najväčšími skúsenosťami.
Ján Adame z Kšinnej z okresu Bánovce nad Bebravou vyfakturuje za práce 14 600 eur.
Po etapách
Výrub stromov je rozložený na obdobie piatich rokov. V tomto roku pôjde k zemi 20 najnebezpečnejších stromov. Práce potrvajú približne desať dní.
Návštevníkom cintorína žiadne obmedzenia nehrozia. Výrub neprekáža ani pri konaní pohrebov.
„Zaviazali sme sa, že ak nechtiac spôsobíme nejakú škodu, uhradíme ju z vlastného rozpočtu,“ zdôrazňuje riaditeľ Kuruc.
Do „dušičiek“ bude celý cintorín vyčistený a uprataný.
Drevo pôjde do kotlov
Časť drevnej hmoty TS zužitkujú.
„Konáre zoštiepkujeme a použijeme ako palivo do našich kotlov. Kmene, žiaľ, nevieme použiť na rezivo, lebo nemajú potrebnú dĺžku. Neexistuje taká horolezecká technika, ktorá by umožnila odrezať trojmetrový kus a zlaniť ho za zem,“ dodáva riaditeľ Kuruc.
Druhá etapa výrubu je naplánovaná na október budúceho roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín