HUMENNÉ. Takmer dve stovky lekárnikov zo Slovenska, prevažne východného, sa v piatok a sobotu zišli na 15. ročníku Zemplínskych lekárnických dní.
Témou jubilejného ročníka boli Mýty vo farmácii.
Organizátorom dvojdňového podujatia bola Slovenská lekárnická komora (SLeK) Miestna lekárnická komora Humenné.
Súčasťou odborného programu boli prednášky na tému farmakoterapie pacientov vo vyššom veku, liečby diabetes mellitus, spokojnosti pacientov s lekárenskou starostlivosťou, elektronickej preskripcie, ako aj workshopy zamerané na biochemické merania či modernú individuálnu prípravu liekov.
Projekt je určený pacientom
Účastníci lekárnických dní sa venovali aj projektu Interakcie liekov. Celoslovenský projekt je súčasťou osvetových kampaní SLeK.
Funguje päť týždňov.
Pacient prostredníctvom aplikácie získa informácie o interakcii liekov, ktoré užíva.
„Pod pojmom interakcie liekov rozumieme vzájomné spolupôsobenie dvoch látok, respektíve liečiv, ale aj lieku s nejakou zložkou potravy, ktorý vedie k zmene účinku. Interakcie prebiehajú na viacerých úrovniach,“ hovorí prezident SLek Ondrej Sukeľ.
Rady lekárnika treba rešpektovať
Najčastejšie sú interakcie, ktoré prebiehajú v kinetickej fáze, teda v čase, kým ešte liečivo neúčinkuje.

„Jedna zložka potravy môže ovplyvniť vstrebávanie tak, že ho zníži alebo naopak zvýši. Či užiť liek pred jedlom alebo po ňom je zásadná informácia, ktorá môže výrazne zmeniť účinok lieku. Zapíjanie lieku čistou vodou tiež nie je samoúčelné. Aj také na prvý pohľad banálne vety, ktoré odznejú v lekárni, majú svoj význam a treba ich rešpektovať,“ zdôrazňuje.
Veľké množstvo interakcií prebieha na úrovni distribúcie.
„Závisí od toho, či je človek chudý, silnejší, aký má krvný obeh, koľko tekutín prijíma, či akú má funkciu obličiek. Ak človek užíva dva lieky, ktoré „súťažia“ o miesto na bielkovinách krvnej plazmy, môže sa dávka jedného lieku až zdvojnásobiť,“ vysvetľuje Sukeľ.
Veľa interakcií je na úrovni metabolizmu, v pečeni.
„Pečeň slúži na to, aby sa liečivo dostalo z tela von. Dá sa povedať, že takmer každý liek nejakým spôsobom ovplyvňuje niektorý pečeňový enzým. Bežné antibiotiká dokážu úplne zmeniť metabolizmus liekov, ktoré sa užívajú na liečbu vysokej hladiny cholesterolu a môžu zdvoj až strojnásobiť ich množstvo v krvi,“ dodáva.
Citrusové plody, napríklad grapefruitová šťava ovplyvňuje metabolizmus mnohých liekov.
Ktoré informácie sú správne
Obrovské množstvo informácií neraz pacienta zneistí a zmätie.
„Dôležité je pýtať sa odborníkov. Preto sme túto aplikáciu sprevádzkovali,“ zdôrazňuje prezident Sukeľ.
Pacient najprv dostane všeobecnú informáciu a potom má k dispozícii šesť rôznych odpovedí podľa miery klinickej závažnosti interakcie.
„Poslednou je možnosť objednať sa na konzultáciu s farmaceutom, ktorý už má podrobnú informáciu o konkrétnom prípade. Vie sa na ňu pripraviť a poradiť,“ vysvetľuje.
Takmer dvesto lekární
Do projektu sa zapojilo už 197 verejných lekární v každom okrese.
„Za päť týždňov, odkedy je projekt dostupný verejnosti, sa v ňom zaregistrovalo 1085 pacientov. Bolo zrealizovaných už 200 konzultácií v lekárňach. Celkovo bolo identifikovaných 1650 interakcií liekov rôznych stupňov klinickej závažnosti,“ informovala hovorkyňa SLek Adriana Bednárová.
Nielen výdajňa liekov
Podľa prezidenta SLek Ondreja Sukeľa je dôležité uvedomiť si, že lekáreň nie je len miestom, kde pacient dostane svoj liek.
„Je najdostupnejším zdravotníckym zariadením, kde pacient dostane relevantnú informáciu o liečbe, správnom užívaní lieku a správnom životnom štýle,“ dodáva.
Ďalším príkladom je projekt Zdravie do lekárne.
„Umožňuje poskytovať pacientom možnosť biochemických meraní - tlaku, tepu, cukru, cholesterolu aj v takých lekárňach, ktoré si to z finančných alebo personálnych dôvodov nemôžu dovoliť,“ spresňuje hovorkyňa Bednárová.
Do projektu sa od januára tohto roku zapojilo 40 lekární, v ktorých sa uskutočnilo 83 meracích dní.
Vyšetrených bolo viac ako 1200 pacientov, pričom asi 10 percent vyšetrených pacientov bolo odporučené dôkladnejšie vyšetrenie v ambulancii lekára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín