HUMENNÉ. Skanzen v pondelok ožil.
Vyše 200 žiakov z humenských základných škôl Pugačevova, Hrnčiarska a Cirkevná spojená škola a základnej školy v Košarovciach využilo príležitosť na vlastné oči vidieť a vyskúšať si remeslá našich predkov.
Vihorlatské múzeum pripravilo celodenné zážitkové podujatie Deň tradičných remesiel.
„Naším cieľom je zoznámiť mládež s tradičnými remeslami regiónu ako významnej súčasti kultúrneho dedičstva, povzbudiť úctu k ľudskej tvorivej činnosti, podporiť detské zručnosti a podnietiť záujem o tradičné remeslá a ich využitie v súčasnosti,“ priblížila zmysel podujatia marketingová pracovníčka múzea Jana Fedičová.
Rezbárstva sa dievčatá nezaľakli
Priamo v susedstve domčekov si otvorili remeselnícke dielne paličkárka Andrea Kanóczová, rezbár Dušan Antolik a tkáčka Ľubica Talarovičová zo Sniny.
Kováčsku vyhňu rozpálil pracovník múzea Michal Pasternák.
„Deti gravírujú do mäkkého smrekového dreva rôzne figúrky, ornamenty. Vygravírovaný motív treba opáliť vypaľovačkou, teda led lampou. Tieto časti ostanú biele, kým ostatný povrch stmavne,“ vysvetlil postup prác rezbár Antolik zo Snny.
„Deti sú veľmi šikovné. Do práce sa púšťajú hlavne dievčatá. Ide im to veľmi dobre,“ pochválil zručné školáčky z Cirkevnej spojenej školy.
Deväťročná Hažínčanka Saška Bučeková sa vypaľovačky nezľakla a vypálila obrázok motýľa.
„Nikdy som nič podobné nevyskúšala. Bolo to trochu ťažké, ale len na začiatku,“ povedala popri práci.
Pri tkaní treba trpezlivosť
Ľubica Talarovičová z Detskej organizácie Fénix prišla na tvorivý deň s partiou dievčat – lektoriek s malými krosienkami.
Dievčatá sú účastníčky krúžku ľudových remesiel na ZŠ Študentská v Snine.
„Tkáme na malých krosienkach, lebo veľké krosná sa ťažko prenášajú. Ide vlastne o zmenšený model krosien. Najprv natiahneme na ne osnovu, potom sa pohybom brdom a niteľnice tká,“ vysvetlila.
Pri tkaní je podľa Talarovičovej najdôležitejšia trpezlivosť.
„Treba ukladať nitku k nitke. Deti si môžu utkať koberček alebo vyrobiť tašku či kabelku,“ dodala.
Fénixaci sa pravidelne s úspechom zúčastňujú súťaže ÚĽUVu pre deti V krajine remesiel.
Budú pokračovať
Etnograf Vihorlatského múzea Jozef Fundák je s premiérovým ročníkom podujatia spokojný.
„Pravidelne organizujeme tvorivé dielne zdobenia kraslíc, na dni múzeí ponúkame ukážky ľudových remesiel. Nikdy doposiaľ sme ale toľko priestoru a času neposkytli deťom,“ zdôvodnil, prečo sa rozhodli „prepožičať“ skanzen školákom.
„Tento ročník berieme ako štartovací. Určite budeme v podobných aktivitách pokračovať, možno aj niekoľkokrát do roka,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín