HUMENNÉ. Adolf Ivanovič Dobriansky (1817 – 1901) stál na začiatku rusínskeho národného obrodenia v 19. storočí.
Na národného buditeľa, politika a kultúrneho dejateľa spomínali v trojdňovom spoločensko–kultúrnom a prednáškovom programe v Michalovciach, Humennom, Rudlove, Čertižnom a Medzilaborciach.
Hybný motor obrodenia
V Rudlove, rodisku Dobrianskeho, pripravili organizátori spomienkovú slávnosť, v Čertižnom, kde je pochovaný, odslúžili pri jeho hrobe panychídu.
V Humennom sa konala vedecká konferencia o jeho odkaze.
„Adolfa Dobrianskeho môžeme hodnotiť ako hybný motor pri obrodení Rusínov v 19. storočí. Mal dobrých spolupracovníkov - Alexandra Duchnoviča, Pavloviča, biskupa Gaganca, obklopil sa nimi a vytvoril prvú fázu rusínskeho obrodenia,“ hovorí gréckokatolícky kňaz Milan Jasik z farnosti v Oľke.
O Dobrianskom vydal monografiu.
Keď nastane čas
Už počas štúdií na vysokej škole a neskôr na základnej vojenskej službe v Martine sa zaujímal o život a dielo rusínskych buditeľov.
„Mal som prístup do knižnice Matice slovenskej. Našiel som mnoho informácií a dokumentov. Všetko som si odkladal a čakal na príhodný čas publikáciu vydať,“ hovorí otec Milan Jasik.
Čas nastal, lebo rok 2017 vyhlásili rusínske organizácie za Rok Adolfa Dobrianskeho. V tomto roku uplynulo 200 rokov od jeho narodenia.
Ľudia o Dobrianskom vedia málo
Monografia vyšla začiatkom marca. Do života ju uviedli na spomienkovej slávnosti Spolku svätého Jána Krstiteľa v Čertižnom.
„Knihu som napísal jednoduchým štýlom, aby aj obyčajný človek pochopil, kto bol Adolf Dobriansky. Vyhol som sa dôkladnému opisu historických súvislostí, zameral som sa na jeho život, dielo a pôsobenie. Naši ľudia vedia o ňom málo a záujem oň medzi nimi absentuje,“ hovorí otec Jasik.
Vysvetlenie, prečo je Dobriansky stále nedocenený, treba hľadať v politickej histórii našej krajiny
. „Keď zomrel, médiá robili propagandu, že bol rusofil a nepriateľ Rakúsko–Uhorska. V časoch Československa bol na Rusínov vyvíjaný silný vplyv ukrajinizácie. Nechceli ho teda ani ukrajinofili. Niekoľko generácií o Dobrianskom ani len nepočulo. Rusíni by mali byť hrdí na svojho národného buditeľa, politika, kultúrneho a osvetového dejateľa,“ myslí si duchovný.

Zakladateľ Matice slovenskej
Pôsobenie Dobrianskeho bolo veľkým prínosom aj pre Slovákov a všetkých Slovanov.
„So slovenskými národnými buditeľmi Hurbanom, Radlinským, Daxnerom, Škultétym či Franciscim mal priateľské vzťahy a dobrú spoluprácu. V založení Matice slovenskej videl veľkú budúcnosť a stal sa jej zakladajúcim členom. Bol prvým predsedom Spolku sv. Jána Krstiteľa v Prešove, v roku 1866 stál pri založení spolku svätého Vasila Veľkého v Užhorode. Vyslovoval sa za myšlienku všeslovanského spojenectva, spolupracoval v Čechmi, Srbmi, Chorvátmi. Vybrali ho za čelného predstaviteľa zjednotenia všetkých Slovanov,“ hovorí Jasik.
Prenasledovanie, atentáty
Dobriansky prežil, povedané ústami súčasníka, dobrodružný život.
Bol v nemilosti štátnej moci, dvakrát naňho chceli spáchať atentát, internovali ho a zomrel ďaleko od domova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín