HUMENNÉ. Návštevníci Vihorlatského múzea (VM) v Humennom majú od štvrtka možnosť vidieť v priestoroch historického zámku výstavu fotografií nórskej drevenej sakrálnej architektúry.
Zobrazené sú na snímkach slovenských autorov Petra Filakovského a Miroslava Porochnavého.
Medzi drevenými sakrálnymi stavbami vynikajú tie typu stavkirke. "Ide o najstaršie škandinávske drevené stĺpové chrámy z obdobia 12. storočia, charakteristické bohato zdobenou podpornou stĺpovou konštrukciou, ktorých ornamentika čerpá z vikingského obdobia," informovala o tom Jana Fedičová z múzea.
Najstarší takýto zachovalý objekt bol podľa jej ďalších slov postavený v roku 1150 v nórskom meste Urnes.
"Z takmer tisícky pôvodných chrámov postavených v Nórskom kráľovstve sa dodnes zachovalo 28. Tieto sú z pohľadu architektúry, umeleckého stvárnenia tradičných i mystických motívov, ako aj príkladnej starostlivosti obstarávanej organizáciou Riksantikvaren právom považované za najvýraznejšie drevené stavby v Európe," doplnila.
Výstavu pripravilo VM v Humennom spolu s partnerskými organizáciami - Karpatské drevené cerkvi, n. o., fotoklubom Karpatské obzory a nórskou organizáciou Riksantikvaren.
Podľa Fedičovej sa tak pripájajú k myšlienke septembrových Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2017 a úsiliu upriamiť pozornosť širokej verejnosti na mimoriadne hodnoty regionálneho a európskeho kultúrneho dedičstva, zvýšiť povedomie a prehĺbiť záujem verejnosti o jeho spoločnú ochranu.
"Mystérium škandinávskych drevených chrámov so starobylou architektúrou, tajuplnou symbolikou, pretrvávajúcou pokorou a umeleckým rezbárskym majstrovstvom, si môžu návštevníci múzea pozrieť do 31. októbra," uzavrela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín